Skip to content

Uydu Aboneleri Fırtına Sırasında Sinyal Alım Kaybını Nasıl Önleyebilir?

16 de Mayıs de 2021

Kötü hava koşulları, uygun şekilde kablolanmış ve hedeflenmiş bir uydu sisteminin bile sinyal alımını etkileyebilir. Şiddetli yağmur, sinyalin içeri ve dışarı sıçramasına neden olarak uydu TV abonelerini sinirlendirebilir. Ülkenin yıllık yoğun yağış alan bir bölgesinde yaşıyorsanız, muhtemelen bu sorunu birkaç kez yaşadınız. Bir çanak üzerinde biriken kar ve buz, şiddetli rüzgarlar gibi sinyal alımını da etkileyebilir.

Paigefalk / E + / Getty Images

Yağmur Uydu Sinyallerini Nasıl Etkiler?

Bir yağmur fırtınası sırasında, yağmur damlaları bir uydu çanağına giden sinyali zayıflatabilir veya emebilir. Elektromanyetik dalgalar çanağın yüzeyindeki yağmur damlalarının etrafında kırılıp kırıldıkça yağmur da sinyal saçılmasına neden olabilir. Mini tabaklar, hava koşullarından kaynaklanan sinyal kaybını en aza indirmek için daha iyi tasarlanmıştır, ancak büyük tabaklar, hava nedeniyle azalan sinyal gücünü daha iyi telafi ettikleri için yoğun yağışlı bölgelerde daha iyidir. Yine de tek suçlu yağmur değil. Kar, buz, şiddetli rüzgar ve yoğun sis, uydu sinyalini etkileyebilir.

Uydu Sinyalleri Hakkında

Çoğu uydu TV sinyali Ku-bandındadır (bant altında Kurz). Adından da anlaşılacağı gibi, Ku-bandı doğrudan K-bandının altında bulunur. K-bandı su ile rezonansa girer, bu nedenle her türlü atmosferik nem onu, özellikle kötü havalarda, hatta nem ve bulutlar dahil olmak üzere dağıtabilir. Ku-bandı, yüksek frekans ve veri hızlarında iletim yapar. Atmosferik suya nüfuz edebilir ve yine de kabul edilebilir bir sinyal verebilir, ancak K-bandına yakın olduğu için kötü hava koşullarından hala etkilenebilir. Çoğu uydu alıcısı, aralıklı sinyal alımını düzeltmeye çalışmak için yerleşik hata düzeltme özelliğine sahiptir.

Hava Nedeniyle Kötü Alım İçin Olası Ev Çözümleri

Uydu çanak anteninizin alımını hem düzeltmek hem de korumak için aşağıdaki önerileri deneyin:

  • Yemeğiniz ağaçların veya çatıdan düşen suyun çanağın üzerine düştüğü bir evin saçağının altında veya ağaçların altında bulunuyorsa, çanağı daha kuru bir yere taşıyın.
  • Çanak bir evin yan tarafına monte edilmişse, çanağın önüne şeffaf bir cam elyaf parçası monte edebilirsiniz. Fiberglas, çanak için bir kalkan görevi görür, bu nedenle su, çanağın sinyal alma yeteneğini etkilemez.
  • Uydu çanağınıza yapışmaz pişirme spreyi sıkın. Bu, yağmur damlalarının çanağa yapışmasını engeller ve sinyalleri düzensiz bir şekilde almasına neden olabilir. Bölgenizde ne sıklıkta yağmur yağdığına bağlı olarak, çanağı en az üç ayda bir püskürtmeniz gerekecektir.
  • Yağmura kuvvetli rüzgar eşlik ediyorsa, çanak uydu ile uyumsuz olabilir. Bu, çanak uzun bir direğe monte edildiğinde meydana gelebilir. Yeniden hizalamayı kendiniz yapabilseniz de, bu görev için bir profesyonel çağırmanız daha iyi olabilir.

Kar ve Buz Birikimi İle Mücadele

Şiddetli kar, sinyal kalitesini etkileyebilir, ancak yoğun yağmura göre daha az müdahale etme olasılığı vardır. Çanakta kar ve buz birikmesi sinyal alımını etkiler, bu nedenle ülkenin soğuk bölgelerinde yaşayan aboneler bazen dahili ısıtıcılı yemekler satın alırlar. Bir çanak üzerinde kar veya buz birikmesi, sinyali etkileyebilir veya çanağı uydu ile hizasının dışına çıkarabilir ve bu da sinyali etkiler. Çanağı buz ve kar biriktirme olasılığının daha düşük olduğu bir yere yerleştirmekten başka – akışın meydana geldiği ağaçların veya saçakların altına değil – paraziti önlemek için ev sahibinin yapabileceği çok az şey vardır.