Skip to content

Uygulamaları Güncelleyemeyen Bir iPhone Nasıl Onarılır

15 de Mayıs de 2021

Hiç iPhone’unuzun uygulamaları güncelleyemediği bir durumla karşılaştınız mı? Çok yaygın değildir, bu yüzden oldukça kafa karıştırıcı bir durumdur, çünkü özellikle iPhone’unuzdaki uygulamaları güncellemek genellikle çok basittir. Bu sorunu çözmenin birçok yolu var, ancak düzeltmeler açık değil. İPhone’unuz uygulamaları güncellemiyorsa ve İnternet bağlantınızın iyi çalıştığını biliyorsanız (çünkü bu olmadan uygulamaları indiremezsiniz!), Doğru yere geldiniz. Bu makalede, iPhone’unuzu güncelleme uygulamalarını tekrar almanın 13 yolu vardır. Bu makaledeki ipuçları, iOS 11, iOS 12 ve iOS 13 dahil olmak üzere iPhone ve iOS’un tüm son sürümleri için geçerlidir.

 1. İPhone’unuzu yeniden başlatın. Birçok iPhone sorununu çözebilecek basit bir adım, cihazı yeniden başlatmaktır. Bazen telefonunuzun sadece sıfırlanması gerekir. Yeni başladığında, uygulamaları güncellemek de dahil olmak üzere daha önce çalışmayan şeyler aniden işe yarıyor. İPhone’unuzu yeniden başlatmak için:

  1. Uyku / uyandırma (veya Yan) düğmesini basılı tutun.
  2. Kaydırıcı ekranın üst kısmında göründüğünde, onu soldan sağa hareket ettirin.
  3. İPhone kapansın.
  4. Kapalı olduğunda, Apple logosu görünene kadar uyku / uyandırma düğmesini tekrar basılı tutun.
  5. Düğmeyi bırakın ve telefonun normal şekilde başlamasına izin verin.

  İPhone 7, 8, X, XS, XR veya 11 kullanıyorsanız yeniden başlatma işlemi biraz farklıdır. Bu modelleri burada yeniden başlatma hakkında bilgi edinin.

 2. Uygulama indirme işlemini duraklatın ve yeniden başlatın. Bir uygulamayı indirme sorunları bazen telefonunuz ile App Store arasındaki bağlantının kesilmesinden kaynaklanır. İndirmeyi duraklatıp yeniden başlatarak bu bağlantıyı sıfırlayabilirsiniz. Bu seçenek biraz gizlidir, ancak onu şu şekilde bulabilirsiniz:

  1. İndirmeye çalıştığınız uygulamanın ana ekranındaki simgesini bulun.
  2. Ona dokunun ve uygulamada bir duraklatma simgesi görünecektir.
  3. Bir dakika bekleyin, ardından indirmeye devam etmek için uygulama simgesine tekrar dokunun.

  3D Dokunmatik ekranlı cihazlarda, biraz farklı bir seçeneğiniz vardır:

  1. Güncellenen uygulamanın simgesini bulun.
  2. Üzerine sertçe bastır.
  3. Açılan menüde İndirmeyi Duraklat.
  4. Uygulama simgesine dokunun ve indirmeye devam edin.
 3. İOS’un en son sürümüne güncelleyin. Birçok sorunun diğer bir yaygın çözümü, iOS’un en son sürümünü çalıştırdığınızdan emin olmaktır. Bu, uygulamaları güncelleyemediğinizde özellikle önemlidir, çünkü uygulamalarda yapılan güncellemeler sizinkinden daha yeni bir iOS sürümü gerektirebilir. Telefonunuzu yükseltmenize yardımcı olacak iTunes’unuz varsa, talimatlar iOS’u iTunes olmadan güncellemeye çalıştığınız zamankinden biraz farklı olacaktır.

 4. Doğru Apple Kimliğini kullandığınızdan emin olun. Uygulamaları güncelleyemiyorsanız doğru Apple Kimliğini kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin. Bir uygulamayı indirdiğinizde, indirirken kullandığınız Apple Kimliğine bağlanır. Bu, iPhone’unuzdaki uygulamayı kullanmak için o orijinal Apple Kimliği ile oturum açmanız gerektiği anlamına gelir. İPhone’unuzda, aşağıdaki adımları izleyerek bir uygulamayı almak için hangi Apple Kimliğinin kullanıldığını kontrol edin:

  1. Simgesine dokunun. Uygulama mağazası app.
  2. Dokunmak Güncellemeler.
  3. Sağ üst köşedeki resminize veya simgenize dokunun (iOS 10 veya önceki sürümlerde bu adımı atlayın).
  4. Dokunmak Satın alındı.
  5. Kontrol uygulamanın burada listelenip listelenmediğini görmek için. Değilse, muhtemelen şu anda giriş yaptığınızdan farklı bir Apple Kimliği ile indirilmiştir.

  İTunes kullanıyorsanız (ve hala uygulamalarınızı gösteren bir sürüm çalıştırıyorsanız; iTunes 12.7, App Store’u ve uygulamaları kaldırdıysa), bir uygulamayı almak için hangi Apple Kimliğinin kullanıldığını aşağıdaki adımları izleyerek onaylayabilirsiniz:

  1. Git senin listen uygulamaların.
  2. Uygulamayı sağ tıklayın ilgileniyorsun.
  3. Tıklayın Bilgi almak.
  4. Tıkla Dosya sekmesi.
  5. Bakmak Tarafından satın alındı Apple kimliği için.

  Geçmişte başka bir Apple Kimliği kullandıysanız, sorununuzu çözüp çözmediğini görmek için o Apple Kimliği ile oturum açmayı deneyin (Ayarlar -> iTunes ve Uygulama Mağazaları -> Apple kimliginiz).

 5. Kısıtlamaların kapalı olduğundan emin olun. İOS’un Kısıtlamalar özelliği Ekran Süresi ayarlarında (iOS 12 ve üzeri) bulunur. Kişilerin (genellikle ebeveynler veya kurumsal BT yöneticileri), web sitesi erişimi ve uygulama indirme dahil olmak üzere iPhone’un belirli özelliklerini devre dışı bırakmasına olanak tanır. Bu nedenle, bir güncelleme yükleyemezseniz, özellik engellenebilir. İOS’un önceki sürümlerinde, Kısıtlamalar şurada bulunur: Ayarlar > Genel > Kısıtlamalar.

 6. App Store’dan çıkış yapın ve tekrar oturum açın. Bazen uygulamaları güncelleyemeyen bir iPhone’u düzeltmek için yapmanız gereken tek şey Apple Kimliğinize giriş yapmak ve çıkış yapmaktır. Basit, ama bu sorunu çözebilir. İşte yapmanız gerekenler:

  1. Dokunmak Ayarlar.
  2. Dokunmak iTunes ve App Store.
  3. Simgesine dokunun. Apple kimliginiz menü (Apple Kimliğiniz için kullandığınız e-posta adresini listeler).
  4. Açılır menüdeöğesine dokunun. Oturumu Kapat.
  5. Simgesine dokunun. Apple kimliginiz tekrar menüye girin ve Apple Kimliğinizle giriş yapın.

  iTunes ve App Store, Apple Kimliği, iOS Ayarlarında Oturumu Kapat düğmeleri

 7. Kullanılabilir depolamayı kontrol edin. İşte basit bir açıklama: Belki de iPhone’unuzda yeterli depolama alanınız olmadığı için uygulama güncellemesini yükleyemezsiniz. Çok, çok az boş depolama alanınız varsa, telefon, özellikle büyük bir uygulama ise, güncellemeyi gerçekleştirmek ve uygulamanın yeni sürümüne sığması için gereken alana sahip olmayabilir. Kullanılabilir depolama alanınız çok azsa uygulamalar, fotoğraflar, podcast’ler veya videolar gibi ihtiyacınız olmayan bazı verileri silmeyi deneyin. İOS 13 çalıştırıyorsanız, uygulamaları silmenin bazı yeni yolları vardır.

 8. Tarih ve Saat ayarını değiştirin. İPhone’unuzun tarih ve saat ayarları, uygulamaları güncelleyip güncelleyemeyeceğini etkiler. Bunun nedenleri karmaşıktır, ancak temelde iPhone’unuz, uygulamaları güncellemek için Apple sunucularıyla iletişim kurarken bir dizi kontrol gerçekleştirir. Bu çeklerden biri tarih ve saat içindir. Ayarlarınız yanlışsa, uygulamaları güncellemenizi engelleyebilir. Bu sorunu çözmek için, aşağıdaki adımları izleyerek tarih ve saatinizin otomatik olarak ayarlanmasını ayarlayın:

  1. Dokunmak Ayarlar.
  2. Dokunmak Genel.
  3. Dokunmak Tarih ve Saat.
  4. Taşı Otomatik olarak ayarla kaydırıcıyı açık / yeşil konumuna getirin.
 9. Uygulamayı silin ve ardından yeniden yüklemeyi deneyin. Şimdiye kadar başka hiçbir şey işe yaramadıysa, uygulamayı silmeyi ve yeniden yüklemeyi deneyin. Bazen bir uygulamanın sadece yeni bir başlangıca ihtiyacı vardır. Bunu yaptığınızda, uygulamanın en son sürümünü yükleyeceksiniz. İPhone’unuza önceden yüklenmiş olarak gelen uygulamaların aynı şekilde çalışmayabileceğini unutmayın.

 10. Tüm ayarları sıfırlamak. Uygulamaları yine de güncelleyemiyorsanız, işlerin tekrar yürümesi için daha sert adımlar denemeniz gerekebilir. İlk seçenek, iPhone’unuzun ayarlarını sıfırlamayı denemektir. Bu, telefonunuzdan hiçbir veriyi silmez. Sadece bazı tercihlerinizi ve ayarlarınızı orijinal durumlarına döndürür. Uygulamalarınız tekrar güncellendikten sonra bunları tekrar değiştirebilirsiniz.

 11. İTunes’u kullanarak uygulamayı güncelleyin. İPhone’unuzda bir uygulama güncellenmiyorsa, bunu iTunes aracılığıyla yapmayı deneyin (telefonunuzla iTunes’u kullandığınızı varsayarak). Bu şekilde güncelleme yapmak oldukça basittir:

  1. Bilgisayarınızda başlatın iTunes.
  2. Seçiniz Uygulamalar sol üstteki açılır menüden.
  3. Tıklayın Güncellemeler üst pencerenin hemen altında.
  4. Güncellemek istediğiniz uygulamanın simgesine bir kez tıklayın.
  5. Açılan bölümde, Güncelleme buton.
  6. Uygulama güncellendiğinde, iPhone’unuzu normal şekilde senkronize edin ve güncellenmiş uygulamayı yükleyin.

  Daha önce de belirtildiği gibi, iTunes 12.7 veya üstünü çalıştırıyorsanız, uygulamalar ve App Store iTunes’dan kaldırıldığı için bu mümkün olmayacaktır.

 12. İPhone’u fabrika ayarlarına geri yükleyin. Son olarak, başka hiçbir şey işe yaramadıysa, en sert adımı denemenin zamanı geldi: iPhone’unuzdaki her şeyi silmek ve sıfırdan kurmak. İPhone’unuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak, tüm uygulamaları ve medyayı telefonunuzdan kaldıracaktır. Başlamadan önce iPhone’unuzu yedeklediğinizden emin olun. Bunu yaptıktan sonra, iPhone’unuzu yedekten geri yüklemek de isteyebilirsiniz.

 13. Apple’dan destek alın. Tüm bu adımları denediyseniz ve yine de uygulamalarınızı güncelleyemiyorsanız, daha yüksek makamlara başvurmanın zamanı geldi: Apple. Apple, telefon üzerinden ve Apple Store’da teknik destek sağlar. Yine de bir mağazaya giremezsiniz. Çok meşguller. Bir Apple Genius Bar randevusu almanız gerekir.