Skip to content

Uygun Fiyatlı 5G Neden Bu Kadar Önemlidir?

5 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Daha uygun fiyatlı 5G cihazları, teknoloji için daha geniş çekiş anlamına gelir.
  • Daha fazla insanı 5G’ye almak, eski ağlardan daha fazla kaynağın çekilebileceği ve gelecekteki geliştirmelere aktarılabileceği anlamına gelir.
  • 5G özellikli yonga setlerinin fiyatını düşürmek, hücresel cihazlardan daha fazlasını sağlar.
Wachirawit Jenlohakit / Getty Images
Satın aldığınız ürüne bağlı olarak, fiyatı 500-1000 ABD Doları arasında değişen çoğu 5G telefonla, Qualcomm’un Snapdragon 480 platformunun 5G cihazları daha uygun fiyatlı hale getirmesi bekleniyor. Uzmanlar, teknolojiyi gerçekten ilerletmek için gereken eksik parça olduğuna inanıyor. Yakın tarihli bir Twitter gönderisinde Qualcomm Başkanı Cristiano Amon, teknolojiye sahip telefonların 2021’in başlarında duyurulacak ilk modellerle 125 $ ‘a kadar düşmesini beklediğini söyledi. 5G’nin getirdiği daha yüksek hızlara kapılmak kolay olsa da, en son veri ağı hizmeti, içeriği ne kadar hızlı indirebileceğinizi artırmaktan daha fazlasıdır. Sağlam bir temele sahip olan 5G’nin gerçek gücü, yaşamlarımızda sahip olduğumuz bağlantıları büyütmede yatıyor, uzmanların Snapdragon 480 gibi daha bütçe dostu 5G özellikli bir yonga setinin mümkün olacağına inandıkları bir şey. “Daha fazla kişinin buna erişmesini istiyorsunuz [5G]Carnegie Mellon’un Elektrik ve Bilgisayar Mühendisi Departmanında yardımcı doçent olan Swarun Kumar, Cankurtaran. “İnsanların yaptıkları her şey için daha iyi hızlara, daha iyi bağlantıya sahip olmalarını istiyorsunuz.”

Çekiş Kazanmak

Bütçe dostu cihazların önemi, özellikle dünyamızın karşı karşıya olduğu mevcut salgın sırasında belirgindir. 2020’de çok zor geçen bir yılın ardından, birçok kişi 5G’nin sunduğu yeni hızlara ulaşabilen orta seviye bir cihaza 500 $ veya daha fazla harcamak istemiyor. Taşıyıcılar, bir cihazda bu hızları daha düşük bir maliyetle sunarak, daha fazla tüketiciyi 5G ağına yönlendirmeye yardımcı olabilecekler; Kumar, 3G ve hatta 4G gibi eski ağlar tarafından kullanılan kaynakları temizlemeye çalışırken ideal olduğunu söylüyor. Kumar, “Bu tüketiciler, bir kez bu yatırımı yaptıklarında, önemli bir süre boyunca başka bir yatırım yapmayacaklar,” dedi. “Dolayısıyla, ağlar yükseltiliyorsa, yol açmak ve yer açmak için eski grupların kullanımdan kaldırılması gerekir. Ürünler zamanında mevcut değilse veya tüketicilerin gerçekten karşılayabilecekleri bir fiyatta değilse, tüketici tabanının çok daha fazla dışlanmasına yol açar. o.”

Akıllı telefonda dokunarak bir parmağın portre görünümü.

zhengshun tang / Getty Images
Qualcomm’un Snapdragon 480 5G’yi duyurmasıyla, artık bütçe dostu bir 5G cihazının o kadar da uzak olmadığını biliyoruz, bu da daha fazla kullanıcının 5G’yi çok daha uygun bir fiyata satın alma seçeneğine sahip olmasını bekleyebileceğimiz anlamına geliyor. Bunun ilk adımı yonga setlerini daha ucuz hale getirmektir. “Hepimiz daha hızlı bağlantı istiyoruz.” Kumar devam etti. “Yonga setleri ne kadar erişilebilir ve ucuz hale gelirse, telefonlar o kadar ucuz hale gelir, daha fazla insan onu benimseyebilir. Ve teknolojinin kendisi için daha geniş bir çekiş elde edersiniz ve daha fazla insana fayda sağlayabilir.”

Hücrenin Ötesinde

Elbette 5G ile yapılan ilerlemelerden yararlanan tek şey hücresel cihazlar değil. Qualcomm’un web sitesine göre hız önemlidir, ancak ağ ile yapılan gelişmeler aynı zamanda ağırlıklı olarak “ultra düşük gecikme süresi, daha fazla güvenilirlik, büyük ağ kapasitesi, artırılmış kullanılabilirlik ve daha fazla kullanıcı için daha tekdüze bir kullanıcı deneyimi” üzerine odaklanıyor. Bu, hücresel cihazlar için önemlidir, çünkü ağlar aşırı yüklenmeden bir alanda daha fazla kişinin bağlanmasına izin verir. Daha düşük gecikmeler, artırılmış gerçeklikten yararlanan uygulamaların ve teknolojideki diğer ilerlemelerin daha güvenilir olacağı anlamına da gelir. Tabii ki, bu iyileştirmeler hücresel ağ dışında da devreye giriyor – bu aynı zamanda daha uygun fiyatlı 5G yonga setlerine de büyük ölçüde güvenecek bir şey. Kumar, “Yollarınız, altyapınız, tıbbi cihazlarınız ve sizi destekleyen diğer şeyler gibi çevrenizde gördüğünüz şeyler birbirine bağlanıyor” dedi. “Trafik ışıklarınızın akıllı olması veya tıbbi cihazlarınızın doğru bir şekilde takip edilebilmesi için büyük bir kısmını çok daha fazla yere kurmanız gerekiyor.”

Biyomedikal taramalara bakmak için bilgisayar ve tablet kullanan biri.

metamorworks / Getty Images
Tıbbi cihazlar ve daha akıllı trafik teknolojisi gibi bu büyük ölçekli sistemler, 5G’yi destekleyen daha ucuz yonga setlerine sahip olmayı da önemli kılıyor. Daha uygun fiyatlı bir yonga seti, yükseltmelerin daha sonra değil daha erken yapılabileceği anlamına gelir ve şehirlere işleri herkes için daha güvenli hale getirmeye yardımcı olabilecek gelişmeler sunar. 5G’nin sunduğu her şeyi gerçekten deneyimlemek istiyorsak, onu olabildiğince çok insanın eline teslim etmek önemlidir. Daha büyük yükseltmelerin hesaba katılması gerekse de, özellikle çoğumuzun COVID-19’un bir sonucu olarak sosyal mesafeyi aktif olarak uyguladığı bir zamanda, insanları daha fazla birbirine bağlamak çok önemlidir. Daha hızlı ağ hızları, daha fazla güvenilirlik ve bir bütün olarak daha iyi bir kullanıcı deneyimi, 5G’yi daha uygun fiyatlı hale getirmenin teknolojinin başarısı ve genişlemesi için son derece hayati önem taşıdığının temel nedenleridir.