Skip to content

Uzman, TikTok’un Yanlış Bilgilendirme İsteminin Kullanıcılar İçin Yeterli Olmayacağını Söyledi

21 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • TikTok, yanlış bilgiler içeren videoları paylaşmaya çalıştıklarında kullanıcılara yeni bir bilgi istemi sunacak.
  • Doğrulanmamış bilgiler içeren videolar yeni başlık etiketleri içerecektir.
  • Uzmanlar, bu yeni özelliğin yanıltıcı bilgilerin yayılmasını yavaşlatmaya yetmeyeceğini söylüyor.
Chesnot / Getty Images
Uzmanlar, yanıltıcı bilgiler içeren videolar görmekten bıkmış kullanıcıların aradıkları yardımı TikTok’un en son özelliğinde bulamayacaklarını söylüyor. TikTok kısa bir süre önce, bir videoyu paylaşmaya çalıştıklarında yanıltıcı bilgiler içerdiği için kullanıcıları bilgilendiren yeni bir özellik ortaya çıkardı. Kullanıcılar ayrıca, sistem tarafından işaretlenmiş videoları görüntülerken güvenilir kaynakları bulmaları için bir mesaj alacaklar. Videolara eklenen inceleme düzeyi, TikTok’un yanlış bilgilerin yayılmasını yavaşlatmak için attığı en büyük adımlardan biridir, ancak uzmanlar bunun yeterli olmayabileceği konusunda uyarıyor. Andrew Selepak, “Son beş yılda sahte haberler hakkında çok şey duyduk, ancak insanların hikayenin yalnızca siyasi partizanlığını destekleyen kısmını öğrendikleri bir alternatif gerçekler dünyasına sahip olduğumuz bir döneme giriyoruz.” Florida Üniversitesi’nde sosyal medya profesörü anlattı Cankurtaran e-posta yoluyla.

Sadece gözlerin için

Eski sistemde, doğrulanmamış içerik barındırıyor olarak işaretlenen videolar Sizin İçin sayfasında – TikTok’un kullanıcıların yeni içerik bulmak için gezinebilecekleri bitmeyen video beslemesi – görünmeye uygun olmayabilir. Şimdi, TikTok ayrıca videolara bir afiş ve kullanıcılar paylaşmaya çalıştıklarında bir uyarı da içerecek. TikTok’ta güven ve güvenlik ürün müdürü Gina Hernandez duyuruda “Topluluğumuzun yaratıcılığının insanları TikTok videolarını onlardan hoşlanabilecek diğer kişilerle paylaşmaya teşvik etmesini seviyoruz,” diye yazdı. “Bu özelliği, kullanıcılarımızın paylaştıkları şeyler konusunda dikkatli olmalarına yardımcı olmak için tasarladık.” “Alternatif gerçekler dünyasında, neyin güvenilir olduğuna kim karar verir …?” TikTok’un aylık yaklaşık 700 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğu tahmin edilse de, bu özellik ne kadar etkili olabilir? Hernandez, orijinal duyuruda, özelliğin test edilmesinin videoların paylaşılma oranında% 24’lük bir düşüş gördüğünü, doğrulanmamış bilgilerle ilgili başlık etiketi içeren videolarda ise beğenilerde% 7’lik bir düşüş görüldüğünü açıkladı. Test aşamasının uzunluğu veya kaç katılımcının dahil edildiği hakkında hiçbir bilgi verilmedi. Twitter, benzer bir özelliği Ekim 2020’de tanıttı ve kullanıcıları takipçileriyle paylaşmaya çalıştıkları tweetlere kendi yorumlarını eklemeye zorladı. Bu sistem Aralık 2020’de geri alındı, ancak Twitter hem retweet hem de alıntı tweetleri aracılığıyla paylaşımda% 20’lik bir düşüş olduğunu belirtti.

Bir Döngüde Sıkışmış

Selepak, güvenilir kaynakları aramak için uyarı etiketlerinin ve mesajların yeterli olmayacağı konusunda uyardı, çünkü farklı insanlar genellikle zaten bildikleri ve güvendikleri kaynaklarda güvenilirlik buluyorlar. TikTok bir videoyu yanıltıcı veya doğrulanmamış olarak etiketleyebilir, ancak bazıları için videoyu oluşturan kişi genellikle bilgi aldıkları biri olabilir ve bu nedenle videoyu daha fazla araştırmadan paylaşma olasılıkları artar. “Alternatif gerçekler dünyasında, kullanıcılar yalnızca inanmak istediklerine inanmaya ve inançlarına uygun hesaplar ve kullanıcıları takip etmeye meyilli olduğunda neyin inanılır olduğuna kim karar verir?” Selepak sordu.

TikTok, kullanıcıya içinde yanlış bilgiler bulunan bir videoyu paylaşmak isteyip istemediklerini sorar.

TikTok
Bu, esasen, ona inanan ve daha sonra başkalarıyla paylaşan kullanıcılar tarafından görülen bir içerik döngüsü veya yankı odası oluşturur. Ve böylece sorun küçülmek yerine büyümeye devam ediyor. Elbette, bazı kullanıcılar uyarıyı görecek ve videoyu paylaşmamaya karar verecek, ancak bu bilgileri paylaşan kullanıcıya güvenenler büyük olasılıkla onu yine de paylaşacak. TikTok, PolitiFact, Lead Stories ve SciVerify’daki doğrulayıcılarla ortaklık kurmuş olsa da, uygulamadaki izleyicilerin çok büyük olduğu ve insanların yanıltıcı bilgileri paylaşmasını önlemek için uyarılara güvenmenin yeterli olmadığı gerçeği hala devam ediyor. Özellikle bu etiketler ve uyarılar, TikTok’un hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu tek şeye zarar verme potansiyeline sahip olduğunda: aktif bir kullanıcı tabanı. Selepak, “Kullanıcılar, kendi görüşlerine zıt materyaller sunan kaynaklara ve içeriğe itildiklerini hissetmeye başlarlarsa, uygulamada daha az zaman geçirecekler” dedi. “Ve birkaç yıldır sosyal medyadan gördüğümüz gibi artık, kaydırmaya devam ettiğiniz sürece, platformlar kaydırırken neye baktığınızı gerçekten umursamıyor. ”