Skip to content

Uzmanlar, ABD’nin 6G’ye Hazır Olmayabileceğini Söyledi

8 de Temmuz de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Yeni bir rapor, ABD’nin yeni nesil 6G mobil ağını teşvik etmek için daha fazlasını yapması gerektiğini söylüyor.
  • 6G’nin mevcut standart olan 5G’den 1000 kat daha hızlı hızlar sağlaması bekleniyor.
  • Uzmanlar, 6G’nin gelişinin tam otomatik sürücüsüz arabalar ve uzaktan ameliyatlar gibi ileri teknolojilerin geliştirilmesini mümkün kılacağını söylüyor.

Yeni nesil 6G kablosuz, mobil deneyimi dönüştürmeyi vaat ediyor, ancak bazı uzmanlar ABD’nin bu teknolojiyi hayata geçirmek için yeterli çabayı göstermediğini söylüyor. Center for a New American Security (CNAS) tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, ABD yeni nesil iletişim teknolojilerini teşvik etme konusunda diğer ülkelerin gerisinde kalıyor.

6G’nin mevcut standart olan 5G’den 1000 kat daha hızlı hızlar sağlaması bekleniyor. PrivateLTEand5G.com’un kurucu ortağı Ashish Jain bir e-posta röportajında hayateli’a verdiği demeçte, “ABD hiper ölçekli bulut bilişimde bir avantaja sahip olsa da, sektördeki yüksek konsantrasyon nedeniyle telekomünikasyon endüstrisi geride kaldı.

Daha Yüksek Hızlar için Yavaş Başlangıç

Geçen yıl, Biden yönetimi 6G’ye 2,5 milyar dolar harcamayı taahhüt etti, ancak CNAS raporu daha fazlasının yapılması gerektiğini iddia ediyor. Rapor, hükümetin 6G için uzun vadeli bir strateji oluşturduğunu ve araştırma ve geliştirme fonlarını genişlettiğini söylüyor.

CNAS raporunda, “6G teknolojileri gelişmiş veri aktarım hızlarından daha fazlasını getirecek” dedi ve “İletişim teknolojisi toplumların kanalını oluşturarak gelecekteki ekonomik rekabet gücünü, askeri gücü ve jeopolitik etkiyi ima ediyor.” Telekomünikasyon teknolojisinde bir sonraki büyük şey olan 6G için jeopolitik yarış, özellikle ABD ile Çin ve Kore arasında şimdiden kızışıyor, Lumenci teknoloji danışmanlık grubunun Telekom Teknoloji Grubu başkanı Bernard Ku, hayateli’a bir e-postada söyledi. “ABD hükümeti için 6G telaşı şimdiden yoğunlaşıyor ve gelecekteki savunma kullanımına yönelik keşifler bir dereceye kadar bir silahlanma yarışına dönüşüyor” dedi. “ABD, karada, deniz altında ve hatta uzayda küresel gücü korumak için 6G’de hakimiyet aramalı.

Rekabetçi kalabilmek için üzerinde çalışan bir araştırmacı ordusu gerekecek.” Ku, şirketler için bahislerin daha yüksek olamayacağını söyledi. “6G’yi ilk geliştiren ve patentini alan, bazılarının bir sonraki Sanayi Devrimi dediği şeyde en büyük kazananlar olacak” diye ekledi. Sadece akıllı telefon ve bilgisayar dünyasını etkilemekle kalmayacak, aynı zamanda otomotiv, ev aletleri, imalat, enerji ve sağlık dahil olmak üzere çok daha fazla endüstriyel sektör üzerinde de etkisi olacak” dedi.

6G Yeni Teknolojiyi Güçlendirebilir

Jain, 5G hızlarının X-Reality, makineler arası iletişim, dijital ikizler ve 3D video iletişimi gibi gelişmiş uygulamaların bir ön tadı olduğunu söyledi. Ancak bu teknolojilerin 6G’nin sağladığı daha yüksek hızlara ihtiyaç duyacağını da sözlerine ekledi. 5G’nin üretim hızı saniyede 20 gigabit ile zirveye ulaşırken, 6G saniyede 1000 gigabayta ölçeklenecek. Jain, “Bu büyüklük sırasının performansı, özellikle akıllı telefonlar gibi tek kullanıcılı cihazlarda elde edilemez” dedi. “İşleme, yaygın bir yazılım tanımlı ağda birden fazla cihaza dağıtılacak.”

Laboratuarda tablet kullanan biri tarafından kontrol edilen iki robotik kol.

Ku, çoğu ülkenin henüz bir 6G ağını deneyimlemediğini, ancak tahminlere göre önümüzdeki beş yıldaki dünya çapındaki veri trafiğinin yarısının artık insanların kullanımından kaynaklanmayacağını gösteriyor.

Bunun yerine veriler, herhangi bir insan etkileşimi olmaksızın araçlar, makineler, sayaçlar, sensörler, tıbbi cihazlar veya diğer çeşitli ağ bağlantılı cihazlar tarafından kullanılacaktır. “Ultra yüksek terahertz hızları ve minimum tepki süresi ile 6G, sonunda herkese fayda sağlayacak tam otomatik sürücüsüz arabalar ve uzaktan ameliyatlar gibi ileri teknolojilerin geliştirilmesini mümkün kılacaktır” diye ekledi.

Ku, 6G’nin bu kadar beklenmesinin bir nedeninin, sonunda akıllı telefonlar ve akıllı ev cihazlarıyla Nesnelerin İnterneti’ni (IoT) pratik bir günlük gerçeklik haline getirebilmesi gerçeğinde yattığını söyledi. Araştırmacılar, 6G’nin son derece yüksek bant genişliğine ve güvenilirliğe vurgu yapacağını tahmin ediyor. Ku, “5G, IoT’yi mümkün kılarsa, 6G, IoT’nin optimum kullanımını getirecektir” dedi. “6G İnternet anında ve sürekli erişilebilir olacak ve birçoğumuz için günlük yaşamın dokusuna dokunacak.”