Skip to content

Uzmanlar, Apple’ın Saat Alıcılarını Sağlık Özellikleriyle Karıştırdığını Söylüyor

30 de Mayıs de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Apple Watch Series 6, sağlığı izlemeye yöneliktir ve kandaki oksijeni izleme özelliğine sahiptir.
  • Uzmanlar, Watch kullanıcılarının cihazın koronavirüs semptomlarını tespit edebileceğini düşünerek kafalarının karışabileceğini söylüyor (yapamaz).
  • Seri 6, evde kişisel sağlığı izlemek için tasarlanmış, büyüyen bir cihaz alanına katılıyor.
elma
Apple, yeni Watch Series 6’nın bir dizi sağlık izleme özelliği sunduğuyla övünüyor, ancak uzmanlar, kullanıcıların cihazın koronavirüs semptomlarını tespit edebileceğini düşünerek kafalarının karışabileceği konusunda uyarıyor. Geçen hafta piyasaya sürülen Seri 6, uyku ve el yıkamayı izleme yeteneği ekler ve kandaki oksijen seviyelerini izleyebilir. Kan oksijen seviyeleri, bazı COVID-19 vakalarının ciddiyetini izlemek için kullanılabilir ve bir Apple başkan yardımcısı, yeni cihazın sunumu sırasında koronavirüs hakkında konuştu. Ancak Apple Watch’un kan oksijen sensörü tıbbi bir cihaz olarak tasarlanmamıştır. Colorado Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde bir sağlık politikası profesörü olan Craig Konnoth, bir telefon röportajında ​​”Apple, bunun herhangi bir teşhis aracı olmadığını açıkça belirtmelidir” dedi. “Oksijen takibi ve diğer solunum sorunlarının hastalığın değerlendirilmesinin önemli bir parçası olduğu bir pandemi sırasında bunu çok hassas bir zamanda saldıkları gerçeği göz önüne alındığında, kesinlikle ekstra önlemler almaları gerektiğini düşünüyorum. ”

Daha Sağlıklı, Daha Parlak, Daha Hızlı, Daha İyi?

Series 6, geçen yılın 5 modelinden daha hızlı ve daha parlak bir ekrana sahip ve daha çok sağlıklı yaşam odaklı. Apple, web sitesinde “Sağlığın Geleceği Bileğinizde” diyor. Series 5’in kalp izleme özelliklerine eklenen yeni saat, bir kan oksijen sensörü ekliyor. Seri 6, evde kişisel sağlığı izlemek için tasarlanmış, büyüyen bir cihaz alanına katılıyor. Fitbit’in fitness saatleri, kandaki oksijen seviyelerini izler ve Fitbit’teki yeni bir saat yüzü, süreci kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Bazı Garmin akıllı saatler ayrıca kandaki oksijeni izleme yeteneği de sunar.

Yeni Kan Oksijen sensörü ve kanın oksijen satürasyonunu ölçen uygulama

elma
Apple, Series 6’nın kan oksijen özelliğinin, kullanıcıların fitness düzeylerini anlamalarına yardımcı olmayı amaçladığını söylüyor. Ancak bir Apple kodaman, koronavirüs kriziyle bağlantılı olarak yeni saat hakkında konuştu. Apple’ın sağlıktan sorumlu Başkan Yardımcısı Sumbul Ahmad Desai şirketin ürün duyuruları sırasında “Kan oksijen ve nabız oksimetresi, COVID salgını sırasında hakkında çokça duyduğumuz terimlerdir” dedi. Kan oksijen seviyeleri, akciğerlerin ne kadar iyi çalıştığını ölçmenin bir yoludur. 95 veya üzeri bir okuma normal aralık olarak kabul edilir. Ölçüm, akciğer fonksiyonunun koronavirüs tarafından bozulup bozulmadığını tespit etmek için kullanılabilir, ancak kandaki oksijen sayısı, COVID semptomlarını ölçmek için kusurlu bir araçtır. “Apple, bunun herhangi bir teşhis aracı olmadığını açıkça belirtmelidir.” Harvard Tıp Fakültesi profesörü ve Amerikan Teletıp Derneği başkanı Dr. Joseph C. Kvedar bir telefon röportajında ​​”Semptomların karar verme sürecinizi yönlendirmesi gerektiğini söyleyebilirim,” dedi. “Nefes darlığı hissediyorsanız, tat kaybı, koku alma duyusu veya ateş gibi ünlü semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız, o zaman endişelenmeniz gerekir.”

COVID-19 salgını sırasında tokalaşmayı önlemek için ofisteki meslektaşlar alternatif selamlama pratiği yapıyor

martin-dm / Getty Images
COVID-19 yalnızca bir laboratuvar testi ile teşhis edilebilir. Yale Medicine pulmonologlarından Dr. Denyse Lutchmansingh, “Nabız oksimetresindeki tüm değişikliklerin COVID-19 ile ilişkili olmadığını hatırlamak önemlidir” diye yazıyor. “Pnömoni ve kan pıhtıları gibi akciğerle ilgili diğer sorunlar da nabız oksimetresinde düşük okumalara neden olabilir. Bu nedenle, sürekli olarak düşük okumalar bir doktorla tartışılmalıdır.” Araştırmacılar, Seri 6’daki kan oksijen özelliklerinin tıbbi potansiyelini araştırıyorlar. Brotman Baty Hassas Tıp Enstitüsü’ndeki Seattle Grip Çalışması’ndaki bilim adamları ve Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri, ” Apple, web sitesinde Kalp Atış Hızı ve Kan Oksijen gibi Apple Watch’taki uygulamalar, grip ve COVID-19 gibi solunum sorunlarının erken belirtileri olarak hizmet edebilir “diyor.

‘Sağlık’ Cihazları Düzenlemelerden Kaçınır

Kvedar, Apple’ın Seri 6’yı FDA kurallarına girmekten kaçınmak için tıbbi bir cihaz yerine bir sağlık cihazı olarak çerçevelendirebileceğini söyledi. FDA yalnızca tıbbi cihazlar için düzenlemeleri uygularken, ‘sağlık’ için olanlar gri bir alana düşüyor, diye ekledi. Kvedar, “Geçen yıl bu kez Apple’ın COVID’in ortasında piyasaya sürdüğü bu özel oksijen izleme sistemini geliştirdiğine dair kanıt varsa, o zaman tamam, daha az rahatsız olurum” dedi. “Ancak bu gerçekten tıbbi bir ürünse ve FDA yaptırımlarından kaçınmak için onu bir sağlık ürünü olarak adlandırmakla ilgileniyorlarsa, o zaman biraz daha endişeliyim.”