Skip to content

Uzmanlar Disney Plus Censoring Kids Content Hakkında Ne Düşünüyor?

21 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Disney Plus’taki bazı Disney filmleri, ırklara duyarlı olmayan içerik nedeniyle çocuk profillerinde kullanılamaz.
  • Filmler bir ebeveyn ile izlenmeli ve uygunsuz ve güncel olmayan içerik hakkında hala bir tavsiye mesajı içermelidir.
  • Uzmanlar, Disney için zaman içindeki değişimin farkında olmanın ve geçmişe bağlam sağlamanın iyi bir hamle olduğunu söylüyor.
Chesnot / Getty Images
Disney Plus, bazı filmlerin ebeveyn olmadan izlenmesini imkansız hale getirerek, ırkçı klişeler içeren daha modası geçmiş içeriğinin bir kısmını denetliyor. Akış platformundaki çocuk profilleri artık ırkçılıkla ilgili bir tavsiye mesajı içeren filmleri göstermiyor. Bu filmlerden bazıları şunlardır Peter Pan, Aristocats, Leydi ve Serseri, ve Dumboebeveyn onayı ile izlenmesi gereken. Uzmanlar, bunun Disney açısından ırkçı klişeler içeren içeriği izlemek için daha az erişilebilir hale getirmek için iyi bir hareket olduğunu söylüyorlar. “Disney sonunda bir şeyler yapıyor [it] Streaming Digitally’de dijital pazarlama ekip lideri Jamil Aziz, Cankurtaran bir e-postada. “Bu küçük adımın uzun vadede büyük etkisi olacak.”

Klasiklerden Cringe’ye

Disney, Kasım 2019’da Disney Plus yayın hizmetini ilk kez piyasaya sürdüğünden beri eski filmlerinde uygunsuz, ırkçı içeriği kabul etti. Şirket, belirli oyunların başlamasından önce görünecek içerik uyarıları ekledi. Uyarıda, “Bu program, insanlara veya kültürlere yönelik olumsuz tasvirleri ve / veya kötü muameleyi içeriyor” ifadesi yer alıyor. “Bu klişeler o zamanlar yanlıştı ve şimdi de yanlış. Bu içeriği kaldırmak yerine, zararlı etkisini kabul etmek, ondan öğrenmek ve birlikte daha kapsayıcı bir gelecek yaratmak için sohbet başlatmak istiyoruz.”

14 Nisan 2020'de Dory, Peter Pan, Snow White ve Buzz Lightyear gibi Disney karakterlerinden ilham verici mesajların gösterildiği güncellenmiş çerçevesiyle Disney'in El Capitan Tiyatrosu'nun bir görüntüsü

AaronP / Bauer-Griffin / GC Resimleri
Bu “klasik” Disney filmlerinden bazılarını yeniden izlemek, günümüzde ve çağda biraz utanmaya değer, örneğin Dumbo Kargalardan birine Jim Crow adı verildi – Siyah insanlara karşı kullanılan aşağılayıcı bir terim ve ayrılmış yaşam için bir atama. İzleyiciler artık sevgiyle büyüdükleri diğer Disney filmlerinin bunca zaman ırkçı olduğunu fark ediyor. Bazı örnekler şunları içerir: Peter PanYerli Amerikalıları tasvir ettiği için ve Orman Kitabı, orangutanları ırkçı karikatürler olarak tasvir ettiği için. Yine de uzmanlar, bu orijinal animasyon filmlerinin çoğunun 1940’lar ve 1960’lar arasında yapıldığını hatırlamanın önemli olduğunu söylüyor. “Disney, değer sistemini genç nesil ve Y kuşağıyla uyumlu hale getirmeye çalışıyor …” ” Orman Kitabı PureVPN’de bir dijital içerik üreticisi olan Yasir Nawaz, zararsız bir hikaye gibi görünebilir, Güney Asyalıları nasıl algıladığımız üzerinde kalıcı bir bilinçaltı etkisi bırakan ciddi sorunlu alt tonlara sahiptir, “diye yazdı PureVPN’de dijital içerik üreticisi Yasir Nawaz Cankurtaran bir e-postada.

Görüntüleyenler Üzerindeki Etkiler

Uzmanlar, aile merkezli eğlence şirketleri için eski ve daha modası geçmiş içeriğe bağlam sağlamanın iyi bir hamle olduğunu söylüyor. “Bunun sahip olacağı en bariz etki, gelecek nesillerin nefret dolu bir algı geliştirmemesini sağlamaktır. [people of color], “Nawaz yazdı.” Bunları kurgu parçaları olarak tekrarlamak, toplumumuzun uzun vadede farklı ırkları nasıl gördüğünü hafifletmede uzun bir yol kat ediyor. “” Disney sonunda bir şeyler yapıyor. [it] Yıllar önce yapmış olmalıydı: ırkçı önyargıları ve klişeleri kabul etmek. “Uzmanlar, bu değişikliklerin daha yaşlı bir izleyici kitlesine de hitap ettiğini söylüyor. Y Kuşağı ve Gen-Zers giderek politik olarak daha doğru hale geliyor ve markaları ve şirketleri bunu yapmaktan sorumlu tutuyor aynı. “Disney’in izleyicileri artık sadece çocuk değil, genç yetişkinler de,” diye yazdı Aziz. “Disney, değer sistemini genç nesil ve Y kuşağına göre hizalamaya çalışıyor ve aynı zamanda ilerici ve duygusal olarak zeki görünmeye çalışıyorlar. şirket.”

Bir baba ve kızı evde oynarken yakın çekim

Geber86 / Getty Images
Ve tabii ki, böyle bir kararın her zaman mali etkileri vardır. Fiction Horizon’un sahibi Hrvoje Milakoviç, “Finansal açıdan bakıldığında, kısmen ücretsiz promosyonlardan ve kısmen de bazı insanların bundan gerçekten rahatsız olduğu için onlara kesinlikle çok sayıda yeni abone kazandıracak.” Cankurtaran bir e-postada. Genel olarak uzmanlar, daha kapsayıcı bir gelecek ümit etmek için geçmişin duyarsızlığını kabul etme zamanının geldiğine katılıyorlar. Nawaz, “Tüm bu tasvirlere uygun bağlam sağlamak, gelecek nesillerin bunları sanat eseri olarak beğenmeye devam ederken, bunların gerçekliğin yansımaları olduğuna inanarak büyümemelerini sağlar.” Diye yazdı.