Skip to content

Uzmanlar, Instagram Canlı Odalarının Aslında İyi Bir Şey Olduğunu Söylüyor

20 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Instagram, canlı video hizmetinin bir güncellemesi olan Live Rooms’u piyasaya sürüyor.
  • En fazla dört kullanıcı tek bir odaya katılabilir ve yuvarlak masa toplantılarına, panellere ve daha fazlasına katılabilir.
  • Uzmanlar, Clubhouse gibi uygulamalara benzer özellikler sunarken, Canlı Odalar diğer sosyal uygulamalarla rekabet etme girişiminden çok daha fazlası olduğunu söylüyor.
Instagram
Instagram’ın Canlı Odaları sadece Kulüp Evi’nin bir parçası değil, uzmanlar açıklıyor, işbirliğini yeni bir seviyeye taşımaya yardımcı olacak. Instagram, bu haftanın başlarında Canlı Odaları duyurdu ve canlı bir video akışına dört kişiye kadar katılım sağlama yeteneği ekledi. Duyurudan bu yana, özellik, benzer hizmetler sunan özel bir sesli podcast uygulaması olan Clubhouse ile birçok karşılaştırma yaptı. Uzmanlar, aynı alanda yaşamasına rağmen, Instagram Live’ın diğer uygulamaların başarısını kopyalamak için ucuz bir girişimden daha fazlası olduğunu söylüyor. Loomly’nin kurucu ortağı ve CEO’su Thibaud Clément, Lifewive’a e-posta yoluyla, “Bu güncelleme, Instagram izleyicisinin büyük gücünü canlı şovların çekiciliğiyle birleştirmesi açısından müthiş.” “Clubhouse’a bakarsak, neredeyse ‘steroidler üzerinde sesli podcast’ deneyimi sunuyor; Instagram Live’daki en son güncellemeye video podcast’ler için de benzer bir his veriyormuş gibi bakıyorum.”

Başarıyı Genişletmek

İlk olarak 2016’da piyasaya sürülen Instagram Live, kullanıcılara birkaç yıl boyunca takipçilerine canlı olarak geçme fırsatı sundu. Bununla birlikte, diğer birçok görüntülü arama uygulaması gibi (Zoom, Google Hangouts, vb.) Instagram Live, COVID-19 kilitlenmelerinden dolayı etkinlikte büyük bir artış gördü. “Bu aynı zamanda kullanıcılara, benzeri görülmemiş ölçekte niş canlı içeriği bulma ve kullanma fırsatı sunacak.” Nisan 2020’de Business Insider, Instagram Live kullanımının, dünya genelinde kilitlenmelerin ilk kez ortaya çıkmaya başladığı Mart ayında% 70’ten fazla arttığını bildirdi. Birçoğu, tecritin getirdiği yalnızlık ve izolasyondan kurtulmanın bir yolu olarak hizmete döndü. Kullanıcıların başkalarıyla bağlantı kurmasına izin verdi ve kısa süre sonra Instagram’ın her yerinde ortaya çıkan çeşitli farklı canlı şovlar görmeye başladık. Bu kilitlenmeler devam ettikçe ve sosyal yönergeler büyük, fiziksel toplantılardan kaçınmaya devam etmeyi dikte ettikçe, Live daha fazla kullanıcının birbiriyle etkileşime girmesi için bir yol sunmaya devam etti. Sosyal medya danışmanı ve etkileyicisi Elena Duque e-posta yoluyla “Bu bir tür radyo şovu veya podcast gibi” dedi.

Rekabetten Daha Fazlası

Ne zaman büyük bir sosyal medya uygulaması böyle bir güncelleme yapsa, birçok kullanıcının bunun nasıl yapıldığına dikkat çektiğini görüyoruz başka bir uygulamaya benziyorveya nasıl istedikleri bir özellik değil. Instagram, Facebook veya Twitter gibi şirketlerin diğer sosyal medya uygulamalarından popüler fikirleri kopyalamaları ve bunlara kendi fikirlerini koymaları alışılmadık bir durum olmasa da, güncellemelerin arkasındaki itici faktör her zaman bu değildir.

Clubhouse ve Instagram Canlı Odaları arasında karşılaştırma yapmak çok kolay, ancak Canlı Odalar, sosyal medyada uzman marka danışmanı Brian Kofi Hollingsworth’a göre, geçen yılki büyük artıştan bu yana Instagram içerik oluşturucularının kova listelerinde yer alan bir şey. Hollingsworth Tweet gönderdi 2 Mart’ta “Yaptıkları [Instagram] Geçen yılki artıştan bu yana canlı olarak yükseltiliyor. “Hatta Instagram’ın bu özelliği Hindistan’da 2020’den beri test ettiğini belirtti.

Clubhouse Nisan 2020’de piyasaya sürüldü ve erken dönemde bir miktar başarı görse de, Elon Musk gibi büyük isimler bu yılın başlarında platforma çıkana kadar, onu böylesine karşılaştırılabilir bir uygulama haline getiren büyümeyi görmeye başladı.

Yukarı Ölçeklendirme

Instagram’a göre Live Rooms, birçok kişinin halihazırda kullanmakta olduğu bir özelliğin güncellemesidir. Topluluğun isteğine bir cevap ve pek çoğunun kullanmaktan heyecan duyduğu bir cevap. Canlı Odaların Clubhouse’un başarısının bir sonucu olarak zorlanması tamamen mümkün olsa da – bu hedef kitleyi araştırmaya çalışmak – aynı zamanda hiçbir yerde görünmeyen bir özellik de değil. Clément bize “Sosyal medyanın hayatımızın daha fazla yönüne nüfuz ettiğini görüyoruz; örneğin, aslında sosyal ticaret yoluyla 21. yüzyılın alışveriş merkezi haline geldi” dedi. “Bu aynı zamanda kullanıcılara, benzeri görülmemiş ölçekte niş canlı içeriği bulma ve kullanma fırsatı sunacak.”