Skip to content

Uzmanlar, Portless Dizüstü Bilgisayar Satın Almak İçin Çok Erken, Diyor

24 de Mayıs de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Craob, dünyanın herhangi bir bağlantı noktası olmayan ilk dizüstü bilgisayarı olarak faturalandırılan yaklaşmakta olan bir dizüstü bilgisayarla ilgili ayrıntıları paylaştı.
  • Ancak teknoloji uzmanları, teknolojinin mevcut durumu göz önüne alındığında portsuz bir dizüstü bilgisayarın uygun olmadığını söylüyor.
  • Kablosuz teknolojisindeki gelişmeler, bu tür dizüstü bilgisayarları gelecekte gerçeğe dönüştürebilir.
İnternet, tüm bağlantı noktalarını ortadan kaldıran ultra ince bir dizüstü bilgisayar yüzünden salya akıtıyor, ancak donanım uzmanları, teknolojinin mevcut durumu göz önüne alındığında bunun henüz mümkün olmadığını düşünüyor. Portsuz tasarımı sayesinde Craob X, yalnızca 7 mm kalınlığında ve yalnızca 1,9 pound ağırlığında olduğunu iddia ediyor. Bunu bir bağlama oturtmak gerekirse, en ince dizüstü bilgisayarlar olan Acer Swift 7 ve Samsung Galaxy Chromebook yaklaşık 9,9 mm kalınlığındadır. 7.65 mm’lik iPhone 13 bile Craob X’ten daha hantal. Ancak donanım uzmanları Craob X kadar ince bir dizüstü bilgisayarın işlevsel olacağını düşünmüyor. Dynamic Devices’ın kurucusu Alex Lennon, Lifewire’a e-posta yoluyla “Pil değiştirecek teknoloji olmadan bu kadar ince bir dizüstü bilgisayar yapmanın mümkün olduğunu düşünmüyorum” dedi. “Ayrıca yarım saatten fazla dayanacak kadar sağlam olacağından da şüpheliyim. Bir dizüstü bilgisayarın ‘lap… üstü’ olarak çalışması için belirli bir ağırlık düzeyine ihtiyacınız var.”

Yüce Hedefler

Daha önce duyulmamış Craob Inc’in ürettiği saçma sapan incelikte dizüstü bilgisayar, neredeyse hiç çerçevesi olmayan 13,3 inç 4K ekrana sahip. Şirket, çözünürlüğü hakkında herhangi bir ayrıntı paylaşmamış olsa da, görüntüler bir iğne deliği kamerası olduğunu gösteriyor. Ayrıca, piliyle ilgili önemli ayrıntılar da eksik, ancak bu kadar yoğun bir kasada çok fazla olmayacağı çok açık. Oda için jostling, 12. Nesil Intel Core i7-1280P işlemci, 32 GB’a kadar DDR5 RAM, depolama için 2 TB PCIe 4 SSD ve Wi-Fi 6E’dir.

Yanlarında kablosuz şarj cihazları olan Craob X portsuz dizüstü bilgisayarlar

Portsuz dizüstü bilgisayarla ilgili bir diğer çarpıcı özellik ise ekranın arkasına manyetik olarak takılan bir kablosuz şarj cihazı kullanması. Şirket, şarj cihazının bir bağlantı noktası merkezi olarak ikiye katlandığını ve USB-A, USB-C, Thunderbolt, bir SD kart yuvası ve bir kulaklık girişi gibi çeşitli bağlantı noktaları içerdiğini iddia ediyor. Lennon bunun bir anlam ifade etmediğini düşünüyor. “İçin [a laptop] portsuz ve herhangi bir kullanımda olmak için, verileri çevre birimlerine taşımak için bir tür radyo teknolojisine ihtiyacınız var. Bu enerji kullanır, teller kadar hızlı değildir ve verilen bir pil görmüyorum [in the Craob X]temel enerji ihtiyaçlarını artırmak oldukça aptalca görünüyor.” Dizüstü bilgisayarın pili olduğunu varsaysak bile, kablosuz şarj cihazı/bağlantı noktası hub’ının onu şarj etmek için yeterli akım sağlamak ve hatta yeterli bant genişliği sağlamak için yeterli görünmediğini de sözlerine ekledi. bağlı çevre birimlerini desteklemek için.

Portless Bunkum

Cobalt’ın Baş Ürün Sorumlusu Eric Brinkman, Lifewire’a e-posta yoluyla dizüstü bilgisayar üreticilerinin her zaman taşınabilirliği, performansı ve kullanışlılığı dengelemek istediklerini söyledi. “Bağlantı noktalarını çıkarmak geleneksel olarak dizüstü bilgisayar üreticilerinin onları daha ince ve daha hafif yapmalarının bir yolu olmuştur; ancak bağlantı noktalarının çıkarılması, piller için daha az alan ve dizüstü bilgisayar sahiplerinin çeşitli taşımalarını gerektiren çevre birimlerini bağlamak için bağlantı noktalarının kaybı gibi birkaç zorlukla birlikte gelir. konektörler ve dongle’lar,” diye paylaştı Brinkman. Ayrıca, yavaş ve verimsiz olan kablosuz şarjın, gece boyunca şarja bırakılabilen telefonlar ve cihazlar için işe yaradığını, ancak dizüstü bilgisayar gibi sürekli kullanılması gereken cihazlar için uygun görünmediğini de sözlerine ekledi.

Craob X kablosuz şarj cihazı ve bağlantı noktası hub'ı

Bu, bilgisayar üreticisi Maingear’ın CEO’su Wallace Santos’un fazlasıyla aşina olduğu bir şey. Santos, ultra ince Element Lite dizüstü bilgisayarlarından bir örnek vererek, bağlantıdaki, özellikle USB Type-C’deki gelişmelerin önemli ölçüde daha hızlı şarj ve aktarım hızları getirdiğini, ancak kablosuzun tamamen farklı bir top oyunu olduğunu paylaştı. “Bu bağlantı noktalarını mevcut teknolojiyle kablosuz bir çözüme taşımak, daha yavaş şarj ve aktarım hızlarına geri döner ve bağlı cihazlarda daha fazla gecikme sağlar” dedi. Brinkman, cihazların etrafındaki teknoloji ekosistemi, Logitech’in Lightspeed tescilli kablosuz teknolojisi gibi daha güçlü kablosuz teknolojileri ortaya çıkarmak için geliştikçe, bağlantı noktalarının sonunda daha az alakalı hale gelebileceğinden umutlu. Santos, “Gelecek şüphesiz kablosuz olsa da, teknolojinin henüz tam olarak orada olduğunu düşünmüyorum” diye ekledi. “Kanıtlanmış bağlantının bir dizüstü bilgisayardan kaldırılmasını haklı çıkarmak için kablosuz çözümlerin mevcut teknolojiler kadar veya onlardan daha iyi olması gerekiyor.”