Skip to content

Uzmanlar Sosyal Medyadaki Değişikliklerin Yeterince Düzeltilmediğini Söyledi

20 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Sosyal medya kuruluşları, platformlarındaki dezenformasyon ve siyasi müdahaleyle göreceli başarıya ulaşmak için mücadele etmek için bir dizi yeni araçtan kurtuldu.
  • En büyük şirketlerden bazıları tarafından benimsenen yeni özellikler, en iyi ihtimalle sistemik sorunlar devam ettikçe yıpranmış olarak görülmektedir.
  • Sosyal medya platformlarında kullanıcı güveni, kullanımlarını daha fazla azalttığı için azaldı, ancak dijital tabanlı politikanın geleceği, eğimli olabilir.
sdominick / Getty Images
Sosyal medya, dezenformasyon ve çarpıtma sorunlarını platformlarında daha doğru bir şekilde ele almak için yıllar içinde bazı iyileştirmeler yaptı, ancak bazılarının umduğu kadar hızlı değil. 2016 seçimleri öncesinde yanlış bilgileri feci şekilde ele alan kullanıcılar, bir zamanlar ünlü platformlara olan inançlarını kaybetti. Şimdi, bu başarısızlıkları gidermek için son yıllarda yapılan değişikliklerle, bu şirketler komplo ve yanlış anlatıların kalesi olarak kaldıklarında bile bu kaybedilen saygıyı geri kazanmayı umuyorlar. Sosyal Medya Güvenliği Örgütü CEO’su Marc Berkman, “Bu platformlarda ne kadar çok zaman geçirirseniz, bu propaganda ve dezenformasyon mesajları size o kadar meşru görünecek,” dedi. “Çünkü zamanınızı harcadığınız yer orası ve zamanımızı yatırdığımız yer, güvenimize yatırım yaptığımız yer haline geliyor.”

Yeni Endişeler, Yeni Eylemler

Tarafından yayınlanan patlayıcı, etik açıdan şüpheli bir hikaye New York Post Başkan adayı ile ilgili olarak, Başkan Yardımcısı Joe Biden’in oğlu Hunter Biden, 14 Ekim’de internette dolaşmaya başladı, ancak doğrulukla ilgili olası ihlaller nedeniyle, hem Twitter hem de Facebook bağımsız olarak makalenin yayılmasını kısıtlamaya karar verdi – kullanıcıların bağlantıyı paylaşmasını engelleyerek— bağımsız doğrulayıcılar tarafından incelenene kadar. Oldukça alışılmadık bir adım olan bu hareket, sosyal medya platformlarının içeriği sadece dört yıl önce nasıl ele aldığına kıyasla tam bir tersine dönüş. Facebook’un hızlı hareketi, özellikle teknoloji devinin “viral içerik inceleme sistemi” adını verdiği bir aracı ilk kez kullanmasına işaret etti. Şirketin geliştirmekte olduğu bu yeni araç, 2016 sonrası platformun hasarlı görüntüsünü düzeltme umuduyla yanlış ve yanıltıcı haberleri tek seferde sınırlamak için tasarlanmış en son devre kesicisi olarak lanse edildi. Aracın konuşlandırılması, uzun zamandır sosyal medya platformlarını anti-muhafazakar bir önyargı ile suçlayan Cumhuriyetçi kullanıcılar ve milletvekilleri tarafından partizan bir saldırı olarak etiketlendi. Facebook, şüpheli bir şekilde elde edilen dezenformasyonu haber kaynaklarına bilinen bir siber güvenlik endişesi olarak beslemek isteyen yabancı düşmanların kullandığı “hack ve sızıntı” operasyonlarını öne sürerek kararına sahip çıktı. “İran’ın seçmenleri sindirmek, toplumsal huzursuzluğu kışkırtmak ve Başkan Trump’a zarar vermek için tasarlanmış sahte e-postalar gönderdiğini zaten gördük.” Önceki seçim döngüsü koordineli dezenformasyon kampanyalarıyla ve Cambridge Analytica gibi firmalar tarafından siyasi amaçlarla kullanılan ve kolaylıkla elde edilebilen kullanıcı bilgileriyle doluydu. Seçim sonrası pek çok uzmanın, politikacıların ve meslekten olmayanların sosyal medya platformlarının etkisini önemli ve siyasi bir araç olarak yeniden düşünmesine neden oldu. Kullanıcıların gözünde, platformlara olan güven büyük ölçüde azaldı. Seçim Günü’ne bir haftadan az bir süre kala Facebook, bilgi koruma protokollerini artırmak için yeni araçlar sunan tek teknoloji şirketi değil. Diğer sosyal medya platformları, 2016’nın ardından platformlarının aşırı büyük etkisini ve başarısızlıklarını ele almak için yeni stratejiler benimseyerek bilgileri korumaya çalışırken uzun süredir aşırı hızlandı.

Fakenews bir akıllı telefonda.

milindri / Getty Images
Tumblr, memler ve sosyal adalet yanlısı içerik yoluyla seçmen ilgisizliğini yayan benzersiz bir kaos ajanının varlığını gördü ve o zamandan beri, bu tür hesapların varlığını kısıtlamakta proaktif davrandılar, onlarla ilgilenenlere toplu e-postalar göndererek onların anlaşmazlığa düştüklerini yabancı aktörler ve bu tür hesapların kaldırılması. Bu ayın başlarında Twitter, popüler retweet özelliğinde bir değişiklik yaptığını duyurdu. Bunu anında eylemden iki adımlı bir sürece dönüştürmek, kullanıcıların içeriği takipçileriyle paylaşmadan önce duraklamasına ve yeniden düşünmesine neden olur. Bu arada Reddit ve YouTube, siyasi reklamların ve trollerin varlığını kısıtlamak için harekete geçti. Facebook’un sahibi olduğu Instagram, aday veya seçimlerden bahseden gönderilerde “2020 ABD Seçimleri ile ilgili resmi kaynaklar ve güncellemeler için Oylama Bilgi Merkezini ziyaret edin” yazan bir etiketi içerir ve izleyicileri şirketin yeni Oylama Bilgi Merkezi’ne yönlendirir. bilgileri kısıtlamak için en son girişim. Ağustos ayında kurulan Facebook (ve Instagram’ın) Oylama Bilgi Merkezi, kişilerin oy kullanmak için kaydolmalarına yardımcı olmak ve aynı zamanda yetkililerden ve doğrulanmış uzmanlardan seçim bilgileri için küratörlü bir alan sağlamak için tasarlandı.

Gerçek mi kurgu mu

Gerçeği kurgudan ayırmak, 2016’da olduğu gibi şimdi de geçerliliğini koruyor. Savunuculardan ve hükümet yetkililerinden teknoloji liderlerine ve ortalama seçmenlere kadar, bu ileriye dönük geleneksel siyasetin geleceği gibi görünüyor. Berkman’ın öncelikli olarak ilgilendiği şey gelecek. Sosyal medya ile ilgili sayısız konuya odaklanan Berkman, sorunların ele alınmasının yeni ancak basit uygulama mekanizmalarından çok uzak olduğuna inanıyor. “Başarısızlıklar sistematik. Kamu politikasından eğitime kadar birçok düzeyde başarısız olduk ve teknolojinin kendisi de yetişmedi. Bu tehlikelerden korunmak için birlikte çalışan üçüne de gerçekten ihtiyacınız var,” dedi. Cankurtaran. “Platformların kendileri, teşvikleri kârdır ve her zaman kâr olacaktır. Bu nedenle, güvenlik, kar sağlama nedenini tamamladığı kadarıyla her zaman ikincil bir husus olacaktır.” İnsanları platformlarda tutmak, sosyal medya şirketleri için iş planının önemli bir parçasıdır. Genellikle, yürütmenin yavaşlamasına yol açacak mantıksız olabileceğinden, uygulama mekanizmalarının kullanıcılar ve içerikle ilgili sorunları doğru şekilde ele almasını zorlaştırır. Bu şirketler, dezenformasyon da dahil olmak üzere hizmet şartlarını ihlal eden içeriği ele almakta yavaştır ve nihayet kaldırılmadan önce çevrimiçi topluluklara yayılma hedefini gerçekleştirmesine izin verir. “Bu platformlarda ne kadar çok zaman geçirirseniz, bu propaganda ve dezenformasyon mesajları size o kadar meşru görünecek.” Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan rakamlar, 2019’da Google, Twitter ve Facebook gibi şirketlerin nefret içeriklerinin yüzde 89’unu gözden geçirdikten sonraki 24 saat içinde kaldırdıklarını ortaya çıkardı. Bu oran 2016’da yüzde 40’dı. 2016 sonrası dünyada gösterilen platformlar, giderek daha fazla rol alıyorlar. toplum daha ciddiye; ancak, Qanon ve Pizzagate gibi komploların viral patlamasıyla birlikte yanlış bilgiler gelişiyor gibi görünüyor. 2016’dan beri daha iyi hale geldiler, ancak çoğu, uygulamalarını ideal olmaktan uzak görüyor. “Gerçek şu ki, başarılı olup olmadıkları konusunda biraz kara deliğin içindeyiz. Her gün derin sahte ve yanlış hikayeler içeren insanlardan e-postalar alıyoruz. Açıkça bir derece başarısızlık oldu ve o ortamda demokrasi işleyemez, “dedi Berkman.

Yukarıda ve ötesinde

Daha fazla tecavüz etmek için dezenformasyon, sosyal medyanın dar dijital duvarlarının ötesine geçti ve daha organik, kişisel yollara doğru ilerledi. Washington post Geçtiğimiz günlerde, Florida ve Pennsylvania gibi salıncak eyaletlerinde hem Başkan Yardımcısı Joe Biden hem de Başkan Trump hakkında yanlış bilgiler, tehditler ve uzun süredir çürütülmüş teoriler içeren 11. saat metin ve e-posta mesajlarının yanı sıra potansiyel fırlatma eyaleti Teksas hakkında haber yaptı. Yoğun bir inceleme bu kanalların çoğunun yanıltıcı içerikle mücadele eden – en azından yüzeysel olarak – politikaları benimsemesine neden olduğundan, Facebook ve Twitter’ın uzun süredir devam eden yolu dezenformasyon ajanları için bayat hale geldi. Ama çoğu hala deniyor. 21 Ekim’de, seçimden sadece üç hafta önce, Ulusal İstihbarat Direktörü John Ratcliffe ve FBI Direktörü Christopher Wray bir basın toplantısında Rus ve İran ajanlarının seçmen bilgilerini elde etmek için yerel yönetim veritabanlarını hacklediklerini duyurdular. İran’ın seçmenleri sindirmek, toplumsal huzursuzluğu kışkırtmak ve Başkan Trump’a zarar vermek için tasarlanmış sahte e-postalar gönderdiğini zaten gördük. FBI Direktörü Ratcliffe basın toplantısında yaptığı açıklamada, bu eylemler çaresiz düşmanların çaresiz girişimleridir ”dedi. Söz konusu e-postalar, son zamanlarda Başkan Trump’ın onları ihbar etmemesinin ardından ilk başkanlık tartışmasında manşetlere çıkan aşırı sağ grup Proud Boys’un kisvesi altında Demokrat seçmenleri hedef alıyordu. Bir meşruiyet havası eklemek için mesajların altına ev adreslerini ekleyerek Trump için oy pusulalarını kullandılar. Onların kredisine göre Facebook, hem Instagram hem de Facebook’ta seçimle ilgili anlaşmazlıkları ekmeyi ve yanlış bilgileri yaymayı amaçlayan toplam dört düzineden fazla sahte hesaptan oluşan bu küçük, birbirine bağlı ağlardan bir hazine ortaya çıkardı. Facebook güvenlik başkanı Nathaniel Gleicher, hesaplardan birinin tehdit edici e-postaların arkasındaki bilgisayar korsanlarıyla bağlantılı olduğunu söyledi. Muhabirlerle yaptığı görüşmede, “Bu aktörlerin denemeye devam edeceklerini biliyoruz, ancak sanırım her zamankinden daha hazırlıklıyız,” diye devam etti.

Sadece Teknoloji Değil

Bundan farklı olmayan sorunlar, Facebook’un seçime giden hafta içinde siyasi reklamları durdurma çabasının nedenidir. Ohio Eyaleti araştırmacılarının, Obama seçmenlerinin yüzde 4’ünün sahte haberlere olan inancından dolayı Clinton’a oy vermekten caydırıldığını tespit ettiği 2016’daki hataları göz önüne alındığında, şirket, bir yanlış bilgi, dezenformasyon ve komplo seline hazırlanan ileriye dönük politikalarını revize ediyor. hem yerli hem de yabancı provokatörlerden içerik. Reddit ve Twitter gibi kullanıcılar için diğer popüler yerler de korkuluklara sahiptir.

Bir seçmene bıçak tutan biri.

nullplus / Getty Images
“Bu, siber güvenlik açısından bile çok büyük bir sorun. Nasıl olduğum açık değil, ancak insanları ve platformları sorumlu kılmak ve bu tür şeytanların dipte kalmasını sağlamak için kombine bir sosyal ve teknik çözümle başlamak gerekiyor. “Boston Üniversitesi Güvenilir Bilgi Sistemi ve Siber Güvenlik direktörü Dr. Canetti” dedi. “Ya şirketleri kapatın ya da dezenformasyon yayan şirketler için yansımalar yaratın. Gerçek teşvikler vermenin tek yolu budur, böylece bu olmaz. Elbette, değiş tokuş, herkesin hareket edebileceği kadar özgür ve güzel bir arayüze sahip olmayacağımızdır. güzel ve özgürce, ama belki de bu ödenmesi gereken bir bedeldir. ” Management Information Systems Quarterly’de yayınlanan bir 2019 araştırması, davranışsal bir deneydeki kullanıcıların yalnızca bir manşetin sahte haber mi yoksa gerçek mi olduğunu zamanın yalnızca yüzde 44’ünde çıkarabildiğini buldu. Ek olarak, yeni YouGov araştırması, kullanıcıların yüzde 63’ünün sosyal medya platformlarına olan güvenini kaybettiğini, yüzde 22’sinin ise hem mahremiyet hem de bilgi kaygıları akla geldiği için son birkaç yılda mahremiyet endişelerini gerekçe göstererek daha az kullandığını söyledi. Ani düşüşe rağmen, Dr. Canetti için umut her zamanki gibi varlığını sürdürüyor. İşlerin mükemmel olması için gerekli ek adımlar olabilir, ancak bu arada, halkın algısı, kullanıcıların daha anlayışlı olmasını sağlayan önemli şekillerde değişti. “İnsanlar farkında. Şirketler farkındaydı ve şimdi bu konuda bir şeyler yapmak için baskı yapıyorlar çünkü insanlar bu başarısızlıkların farkına varmışlardır” dedi. “Farkındalık ve eğitim, uzun vadeli çözümler için katalizör olabilir. Gördüğümüz her şeyin manipüle edilebileceğinin ve onların ilgisinin her zaman bizim ilgimiz olmadığının farkında olmak, daha iyi bilinir ve bu, insanların 2016’da yapmadıkları şekilde hareket etmelerine izin verir. . ”