Skip to content

Varsayılan Ağ Geçidi IP Adresinizi Nasıl Bulunur?

9 de Mayıs de 2021

Bir ev veya iş ağındaki varsayılan ağ geçidinin (genellikle bir yönlendiricinin) IP adresini bilmek, bir ağ sorununu başarıyla gidermek veya yönlendiricinin web tabanlı yönetimine erişim sağlamak için önemli bilgilerdir. Çoğu durumda, varsayılan ağ geçidi IP adresi, yönlendiriciye atanan özel IP adresidir. Bu, yönlendiricinin yerel bir ev ağı ile iletişim kurmak için kullandığı adrestir. Bu makaledeki talimatlar, Windows 10’dan Windows XP’ye kadar olan tüm Windows sürümleri için geçerlidir. Ayrıca macOS, Linux, Android ve iOS için talimatlar da vardır.

Windows’ta Varsayılan Ağ Geçidi IP Adresinizi Bulma

Varsayılan ağ geçidi IP adresi, Windows ağ ayarlarında saklanır ve onu bulmak birkaç dakikadan fazla sürmemelidir. Bu talimatlar, kablolu ve kablosuz ev ve küçük işletme ağlarında varsayılan ağ geçidi IP adresini bulur. Birden fazla yönlendiriciye ve basit ağ hub’larına sahip daha büyük ağlar, birden fazla ağ geçidine ve daha karmaşık yönlendirmeye sahip olabilir.

 1. Windows’un çoğu sürümünde Başlat menüsünden erişilebilen Denetim Masası’nı açın. Bu işlemi Windows 10 veya Windows 8.1’de kısaltmak için WIN + X Power User menüsünü açın ve Ağ bağlantıları. Ardından Adım 4’e (Windows 10) veya Adım 5’e (Windows 8) atlayın.

 2. Seçiniz Ağ ve Internet. Windows XP’de Ağ ve İnternet Bağlantıları.

  Kontrol Paneli görünümü Büyük simgeler, Küçük simgeler veya Klasik Görünüm olarak ayarlanmışsa, Ağ ve Paylaşım Merkezi, ardından Adım 4’e gidin. Windows XP’de, Ağ bağlantıları ve 5. Adıma atlayın.

 3. İçinde Ağ ve Internet pencere, seç Ağ ve Paylaşım Merkezi. Windows XP’de Ağ bağlantıları ve 5. Adıma atlayın.

  Ağ ve Paylaşım Merkezi

 4. Seçiniz Adaptör seçeneklerini değiştirin. Windows 8 ve 7’de Adaptör ayarlarını değiştir. Windows Vista’da Ağ bağlantılarını yönet.

  Ağ ve Paylaşım Merkezi'nde adaptör ayarları bağlantısını değiştirin

 5. Varsayılan ağ geçidi IP’si için ağ bağlantısını bulun. Çoğu Windows bilgisayarında, kablolu bir ağ bağlantısı Ethernet veya Yerel Alan Bağlantısı olarak etiketlenir, kablosuz ağ bağlantısı Wi-Fi veya Kablosuz Ağ Bağlantısı olarak etiketlenir. Windows aynı anda birden çok ağa bağlanabilir, bu nedenle birkaç bağlantı olabilir. Ağ bağlantısı çalışıyorsa, bağlı olmayan veya devre dışı bırakılan tüm bağlantıları hariç tutun. Hangi bağlantının kullanılacağını belirlemek için Ayrıntılar görünümüne gidin ve Bağlantı sütunundaki bilgileri not edin.

 6. Bir durum iletişim kutusu açmak için ağ bağlantısına çift tıklayın. Özellikler, Aygıtlar ve Yazıcılar, başka bir pencere veya bir bildirim görünürse, ağ bağlantısının durumu yoktur, yani bir ağa veya internete bağlı değildir. Adım 5’e gidin ve farklı bir bağlantı arayın.

 7. Seçiniz Detaylar. Windows XP’de şu adrese gidin: Destek sekme, ardından tıklayın Detaylar.

  Ethernet0 Durum penceresindeki Ayrıntılar düğmesi

 8. İçinde Emlak sütun, bulun IPv4 Varsayılan Ağ Geçidi, IPv6 Varsayılan Ağ Geçidiveya Varsayılan girişağ türüne bağlı olarak.

  Ethernet0 Durumunda IPv4 Varsayılan Ağ Geçidi bölümü

 9. Windows tarafından kullanılan varsayılan ağ geçidi IP adresi, Değer sütun. Hiçbir IP adresi listelenmemişse, 5. Adımda seçtiğiniz bağlantı, Windows’un internete bağlanmak için kullandığı bağlantı olmayabilir. 5. Adıma geri dönün ve başka bir bağlantı seçin.

 10. IP adresini not edin. Artık bir bağlantı sorununu gidermek, yönlendiriciye erişmek veya diğer görevleri gerçekleştirmek için kullanabilirsiniz.

IPCONFIG Aracılığıyla Varsayılan Ağ Geçidi IP Adresinizi Bulma

İpconfig komutu, varsayılan ağ geçidi IP adresini bulmanın hızlı bir yoludur. Windows’ta komutlarla çalışma konusunda deneyimliyseniz bu yöntemi kullanın.

 1. Komut İstemi’ni açın.

 2. Giriş ipconfig ve bas Giriş.

 3. Şuraya git Varsayılan giriş IP adresini bulmak için giriş.

  Varsayılan Ağ Geçidi sonucuyla Komut İstemi'nde ipconfig komutu

Ethernet bağlantısı için varsayılan ağ geçidinin şu şekilde listelendiği bir örnek sonucu aşağıda bulabilirsiniz: 192.168.202.2. …
Ethernet adaptörü Ethernet:
Bağlantıya özgü DNS Soneki. :
Yerel bağlantı IPv6 Adresi. . . . . : fe80 :: 29a0: 8d37: e56d: 40a7% 3
IPv4 Adresi. . . . . . . . . . . : 192.168.202.146
Alt Ağ Maskesi. . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
Varsayılan giriş . . . . . . . . . : 192.168.202.2

Bu çok fazla bilgi ise, girin ipconfig | findstr “Varsayılan Ağ Geçidi” ve bas Giriş. Bu, Komut İstemi penceresinde döndürülen verileri kırpar. Ancak, bu yöntem yalnızca tek bir etkin bağlantınız varsa yararlıdır, çünkü birden çok bağlantı varsayılan ağ geçitlerini hangi bağlantı için geçerli olduklarına dair daha fazla bağlam olmadan gösterecektir.

ipdonfic | findstr Varsayılan Ağ Geçidi sonucuyla Komut İstemi

Bir Mac veya Linux PC’de Varsayılan Ağ Geçidinizi Nasıl Bulunur?

MacOS’ta varsayılan ağ geçidini bulmanın iki yolu vardır: grafiksel bir program aracılığıyla ve komut satırını kullanarak. En kolay yol Sistem Tercihleridir. Tıklayın Ağ, kullanmakta olduğunuz ağ bağlantısını seçin ve ardından ileri. Tıkla TCP / IP sekmesi ve yanındaki IP adresini bulun Yönlendirici.

MacOS Ağ Sistem Tercihlerinde yönlendirici adresi

Başka bir yol da netstat komutunu kullanmaktır. Bir terminal açın, bunu yazın ve ardından Giriş: netstat -nr | grep varsayılan

macOS'taki Terminal'de varsayılan sonuçla netstat komutu

Çoğu Linux tabanlı bilgisayarda varsayılan ağ geçidi IP’sini görüntülemek için, bunu bir terminal penceresine girin: ip yolu | grep varsayılan

İPhone veya Android’de Varsayılan Ağ Geçidi Nasıl Bulunur

Varsayılan ağ geçidini bir iOS veya Android telefon veya tablette bulmanın en kolay yolu, Yönlendiricim IP Nedir? İnternet sitesi. Bir web tarayıcısından varsayılan ağ geçidi için ağı araştırır, böylece masaüstü bilgisayarlarda da çalışır. Web sitesine gidin ve yönlendiricinizin yerel (özel) IP’sini arayın.

What's My Router IP web sitesinin ekran görüntüsü

Varsayılan ağ geçidini bulmanın en iyi yolu bu değildir, ancak hızlı çalışır ve genellikle doğru IP adresini döndürür. Bununla birlikte, gösterdiği IP adresi yanlışsa, “doğru” yöntem, cihazdaki yerleşik ağ ayarlarını kullanmaktır. İPhone veya iPad’de şu adrese gidin: Ayarlar > Wifi ve küçük dokunun (ben) bağlı olduğunuz ağın yanında. Bitişik, yanında Yönlendirici varsayılan ağ geçididir.

İOS Ayarlarında Wi-Fi, Bilgi ve Yönlendirici bilgi ekranları

Android için talimatlar sürüme bağlıdır. Belirli ayrıntılar için TuneComp’a bakın veya şu genel adımları deneyin: Ekranın üstünden aşağı kaydırın ve Wi-Fi simgesine basılı tutun, ağın yanındaki ayarlar simgesine dokunun, ilerive ardından yanındaki adresi okuyun Ağ geçidi.

Yönlendirici Oluşturucu Tarafından Atanan Varsayılan IP Adresini Kullan

Yönlendiricinin IP adresini değiştirmediyseniz veya bilgisayarınız internete erişmek için doğrudan bir modeme bağlanmadıkça, bilgisayarınız ve diğer cihazlar tarafından kullanılan varsayılan ağ geçidi IP adresi asla değişmeyecektir. Varsayılan ağ geçidini bulamıyorsanız, yönlendirici üreticiniz tarafından atanan, muhtemelen değişmemiş olan varsayılan IP adresini kullanın. Bu IP adresleri için güncellenmiş Linksys, D-Link, Cisco ve NETGEAR varsayılan şifre listelerimize bakın.