Skip to content

Vektör Animasyonuna Giriş

6 de Mayıs de 2021

Vektör animasyonu, sanatın veya hareketin pikseller yerine vektörler tarafından kontrol edildiği animasyonu ifade eder. Görüntüler, depolanan piksel değerleri yerine matematiksel değerler kullanılarak görüntülendiğinden ve yeniden boyutlandırıldığından, genellikle daha temiz, daha pürüzsüz bir animasyon sağlar. Vektör animasyonunun arkasındaki bilimi anlamadan önce, iki ana grafik türü arasındaki farkı bilmek önemlidir: bitmap ve vektör grafikleri. En yaygın kullanılan vektör animasyon programlarından biri, Ocak 2021 itibarıyla artık mevcut olmayan Adobe Flash’tır (eski adıyla Macromedia Flash).

Bitmap ve Vektör Grafiklerine Giriş

İnsanların en aşina olduğu görüntü türlerinin çoğu, her pikselin veya bitin rengin nasıl görüntülenmesi gerektiği hakkında bilgi içerdiği bir piksel ızgarasından oluşur. Örneğin JPEG’ler, GIF’ler ve BMP görüntülerinin tümü, raster veya bitmap grafikleri olarak bilinen piksel görüntüleridir. Bu bitmap grafikleri, inç başına piksel sayısı (PPI) ile ölçülen, kılavuzda sabit bir çözünürlüğe veya birkaç piksele sahiptir. Bir bit eşlemin çözünürlüğü, görüntü kalitesini kaybetmeden yeniden boyutlandırılamayacağı için grafiğin boyutunu sınırlar. İnternetteki herkes, bloklu veya pikselli görünene kadar şişirilmiş bir bit eşlemle karşılaştı. Vektör grafikleri ise bir başlangıç ​​ve bitiş noktası ile tanımlanan yollardan oluşur. Bu yollar, bir çizgiden kare veya daire gibi bir şekil oluşturan bir dizi çizgiye kadar her şey olabilir. Bir vektörün yapı taşının basit doğasına rağmen, yollar son derece karmaşık diyagramlar oluşturmak için kullanılır. Her yol nesnesi, nesnenin nasıl görüntülenmesi gerektiğini tanımlayan kendi matematiksel ifadesini taşır. En yaygın vektör formatlarından bazıları AI (Adobe Illustrator), DXF (AutoCAD DXF) ve CGM (Bilgisayar Grafikleri Meta Dosyası) içerir. Vektör grafikleri ayrıca EPS (Encapsulated PostScript) ve PDF (Portable Document Format) formatlarında da bulunur. Vektör ve bitmap grafikler arasındaki en önemli fark, vektör grafiklerinin çözünürlükten bağımsız olmasıdır, yani gerçekten ölçeklenebilirler. Vektör grafikleri sabit bir ızgaradan oluşmadığından, görüntü kalitesini kaybetmeden yeniden boyutlandırılabilirler. Bu, onları, kartvizit gibi küçük bir şey için küçültilmesi veya bir reklam panosu işareti kadar büyük bir şey için boyutlandırılması gereken logolar gibi çeşitli grafik tasarım uygulamaları için ideal hale getirir.

Vektör Animasyonlarının Temelleri

Bazı vektör editörleri (vektör grafikleri oluşturan ve düzenleyen bilgisayar programları) animasyonu desteklerken, animasyon yaratmaya yönelik en popüler programlar özellikle bu amaca yöneliktir. Animasyonlar bitmap grafikleri içerebilse de, çoğu yalnızca vektör tabanlı grafikleri kullanır çünkü daha önce öğrendiğimiz gibi, daha iyi ölçeklenirler ve genellikle daha az yer kaplarlar. Bu vektör animasyonları genellikle alternatiflerine göre temiz bir grafik görünüme sahiptir. Uluslararası olarak başka vektör formatları ve animatörler vardır. Örneğin, EVA (Genişletilmiş Vektör Animasyonu), EVA Animator yazılımının yaygın olarak kullanıldığı Japonya’da popüler olan web tabanlı bir vektör dosyası formatıdır. EVA formatı ile diğer vektör formatları arasındaki temel fark, çerçeve başına bilgi kaydetmek yerine yalnızca vektördeki zaman içindeki değişiklikleri kaydetmesidir. EVA formatları da alternatiflerinden daha küçük olma eğilimindedir.