Skip to content

Veri Dolaşımı Nedir?

21 de Mayıs de 2021

Yurt içi dolaşım genellikle ücretsizdir. Ne yazık ki, uluslararası dolaşım genellikle çok hızlı bir şekilde maliyetli hale gelebilecek veri dolaşım ücretlerinin alınmasını içerir. Veri dolaşımının ne olduğunu ve ücretlerden kaçınmak için neler yapabileceğinizi öğrenin.

Veri Dolaşımı Ne Anlama Geliyor?

Dolaşım, mobil operatörünüzün kapsama alanı dışına çıktığınızda aldığınız sürekli veri hizmetini ifade eder. Başka bir deyişle, kelimenin tam anlamıyla dolaşmak kapalı bölgenizden uzakta – kablosuz taşıyıcınızın veri hizmetleri sağladığı alan. Örneğin, cep telefonu sağlayıcınız ve diğer şebeke operatörleri arasındaki işbirliğine dayalı anlaşmalar sayesinde uluslararası seyahat ederken internete erişmeye devam edebilir veya arama yapabilirsiniz. Veri dolaşım ücretlerini çeşitli şekillerde tetikleyebilirsiniz: telefon görüşmeleri yapın veya alın, metin mesajları gönderin veya alın ve / veya herhangi bir şey indirin veya yükleyin (örneğin, e-postaları okuyun, web sayfalarını görüntüleyin, video izleyin, resimleri kaydedin). Aşağıda, akıllı telefonunuzla (kasıtlı olsun veya olmasın) farklı dolaşım yöntemlerine ilişkin kısa bir genel bakış yer almaktadır.

Sesli Dolaşım ve Mesaj Gönderme Veri Dolaşımını Nasıl Etkiler?

Aşağıdaki etkinlikler dolaşım ücretlerine neden olabilir:

 • Bir telefon görüşmesi yaparsınız.
 • Bir arkadaş seni arar. Aslında, ücretlendirilmek için aramayı cevaplamanıza bile gerek yok. Cihazınız açıksa ve arama sesli mesaja giderse, uluslararası dolaşımda gelen arama olarak ücretlendirilir.
 • Yurt dışındayken kısa mesaj veya multimedya mesajı gönderiyorsunuz.
 • Yurt dışındayken bir metin mesajı veya multimedya mesajı alırsınız.
 • Cihaz kapalıysa veya uçak modundaysa (ve dolayısıyla kablosuz ağ kapalıysa) ve arama sesli postaya gidiyorsa, alışkanlık suçlanacak. Bununla birlikte, dolaşım sırasında Görsel Sesli Posta mesajlarına bir dolaşım ücreti uygulanacaktır.

Veri Dolaşımını Etkileyen Diğer Faaliyetler

Veri kullanımı, birçok insana gizlice giren şeydir. Bir filmi indirdiği için 62.000 dolar talep edilen adam gibi korku hikayelerini hepimiz duymuşuzdur. Sorun, verilerin fiyatının genellikle veri hacmine (kilobayt (KB) veya megabayt (MB)) dayanıyor olması ve bunun göz önünde bulundurulması zordur, bu nedenle veri dolaşım ücretlerinden kaçınmak için, göz kulak olmak konusunda dikkatli olmanız gerekir. veri tüketiminiz hakkında. Ayrıca, bazen kullandığımız hizmetler ve uygulamalar bizim bilgimiz olmadan internete bağlanmaya devam edebilir ve faturamıza eklenmeye devam edebilir. Wi-Fi ağı yerine telefon planınız üzerinden yaparsanız, veri dolaşımı kapsamında sayılacak yaygın hizmetler şunları içerir:

 • E-posta okuma, gönderme ve alma
 • Google Haritalar’da (veya diğer çevrimiçi haritalarda) bir adres arama
 • Bir web araması yapmak
 • Herhangi bir web sayfasını ziyaret etmek
 • Çevrimiçi bir video izlemek
 • İnternete bağlanan bir uygulamayı açma.

Bu sonuncusu oldukça önemlidir çünkü uygulamanın arka planda bağlandığını bilmiyor olabilirsiniz. Kontrol etmenin tek yolu, internet izinlerine sahip olup olmadığını görmek için uygulamanın özelliklerine veya izin ayarlarına girmektir (veya bunu kontrol eden başka bir uygulama kullanmak).

Uluslararası Dolaşım Oranları ve Kapsamı

Dolaşım oranları, nereye gittiğinize ve mesaj yazıp yazmadığınıza bağlı olarak değişir. Ayrıca sağlayıcıya göre de değişir. Aşağıda, ABD’nin başlıca kablosuz iletişim operatörlerine ilişkin bir genel bakış yer almaktadır:

 • Verizon Roaming: Verizon, uluslararası seyahat eden müşteriler için farklı seçenekler sunar.
 • AT&T Roaming: AT&T, uluslararası paketler ve özel yolcu gemisi planları dahil diğer seçenekler sunar.
 • T-Mobile’ın Dolaşım Ücretleri: Web sitelerinde yabancı ülkeler ve yolcu gemileri için fiyatları kontrol edin.

Bu taşıyıcılardan birini kullanmıyorsanız, bunun yerine MetroPCS veya Boost Mobile kullanıyorsunuzdur.