Skip to content

Veri Kaybetmeden iOS’u Düşürme

7 de Mayıs de 2021

İPhone, iPad veya iPod touch’ınızı iOS’un en son sürümüne yükselttiyseniz ve bundan nefret ediyorsanız, iOS’u önceki bir sürüme nasıl düşüreceğinizi öğrenmek isteyebilirsiniz. Sürüm düşürme mümkün olsa da, aynı zamanda zordur, bu nedenle iOS’un bir sürümünden diğerine geçiş yaptığınızda hiçbir veriyi kaybetmediğinizden emin olmak istersiniz. İşte bilmeniz gerekenler. Bu makale iOS 13 kullanılarak yazılmıştır, ancak kabaca iOS’un diğer son sürümleri için geçerlidir. Daha eski sürümlerde, adımlar temelde aynı olmalıdır, ancak tam menü adları farklı olabilir.

br3kkancs / iStock Editoryal / Getty Images Plus

Neden iOS’u Düşürmek İsteyebilirsiniz?

Aşağıdakiler dahil birkaç nedenden dolayı bir iOS sürümünden daha eski bir sürüme geçmek isteyebilirsiniz:

 • Hatalar: Yeni sürümde, iOS cihazınızın kullanımını zorlaştıran hatalar olabilir. Daha az hatalı olan önceki sürüme geçmek ve tekrar yükseltmeden önce hataların düzeltilmesini beklemek isteyebilirsiniz.
 • İstenmeyen Değişiklikler: İOS’un yeni sürümleri bazen kullanıcı arayüzünde veya özelliklerinde büyük değişiklikler getirir. Bu değişikliklerden gerçekten hoşlanmıyorsanız veya cihazınızı nasıl kullanmak istediğinize müdahale ediyorsanız, eski sürüme geçmek caziptir.
 • Çok yavaş: Eski bir telefonunuz varsa, en son iOS güncellemesini yüklemek telefonunuzu acı verici bir şekilde yavaşlatabilir. Bu durumda, en son sürüm buna değmez ve geri dönmek isteyeceksiniz.

İOS Sürümünü Düşürme Yolunda Ne Olur?

İOS’u düşürmek kesinlikle bir çekiciliğe sahiptir, ancak her zaman yapılması çok kolay değildir. Çoğu durumda, yapabileceğiniz en iyi şey, yeni yükselttiğiniz sürüme geçmektir, ancak o zaman bile, bunu yalnızca kısa bir süre için yapabilirsiniz. Temel olarak, eski sürüme geçmek istiyorsanız, hemen yapmalısınız, yoksa şansınızı kaçırırsınız. Bunun nedeni, Apple’ın işletim sistemlerini nasıl güvence altına aldığı ile ilgilidir. İOS sürümünü yükselttiğinizde veya düşürdüğünüzde, aygıtınız Apple’ın sunucularıyla iletişim kurarak resmi bir güncelleme yüklediğinizden emin olur. Bu, iOS sürümünün Apple tarafından dijital olarak “imzalandığını” onaylamayı gerektirir. İmzalanmamışsa, işletim sisteminin bu sürümünü yükleyemezsiniz. Sürüm düşürme ile ilgili sorun, Apple’ın eski iOS sürümlerini imzalamayı yeni bir sürüm yayınlandıktan hemen sonra durdurmasıdır. İOS’un eski sürüme geçebileceğiniz tek iOS 13 öncesi sürümü iOS 12.4.1’dir.

İOS’unuzu Düşürmeden Önce

Cihazınızın sürümünü düşürmeye başlamadan önce, ne yaptığınızı anlamak çok önemlidir. Düşürme, cihazınızdaki tüm verilerin silinmesi ve eski bir işletim sisteminin yeniden yüklenmesi anlamına gelir. En iyi durum senaryosu, eski sürüme geçmek istediğiniz iOS sürümünü yüklemeden önce iPhone’unuzu yedeklemenizdir. Yaptıysanız, bu yedeklemeyi cihazınıza geri yükleyebilirsiniz. Yapmadıysanız, cihazınızı eski sürüme geçirmeniz ve ardından tüm verilerinizi ayrı ayrı eşitlemeniz gerekir. Bu sıkıcı ama bu durumda tek seçeneğiniz bu.

Veri Kaybetmeden iOS’u Düşürme

Apple’ın hala imzaladığı iOS’un daha eski bir sürümüne geçmeye hazırsanız, süreçte hiçbir şey kaybetmediğinizden emin olmak istersiniz. İşte yapmanız gerekenler:

 1. Eski iOS sürümünü indirin. İOS’un daha eski bir sürümünü yüklemek için, onu bilgisayarınıza indirmeniz gerekir. İPhone modeliniz için istediğiniz sürümü bu web sitesinde edinin. İndirmekte olduğunuz sürümün yanında yeşil bir onay işareti olduğundan emin olun, aksi takdirde çalışmayacaktır.

 2. Aktivasyon Kilidi ile engellenmeyin; önce iPhone’umu Bul’u kapatın. Git Ayarlar > [your name] > Bul > Telefonumu bulve ardından Telefonumu bul kaydırıcıyı kapalı / beyaz konumuna getirin.

 3. Cihazınızı Kurtarma Moduna alın. Bunu yapmak, iPhone’unuza farklı bir işletim sistemi sürümü yüklemenize izin verecektir.

 4. Kurtarma Modundayken, iPhone’unuzu genellikle eşzamanladığınız bilgisayara bağlayın ve iTunes’u açın.

 5. İTunes’da, iPhone sol üst köşedeki simgesi.

 6. İOS’un eski sürümünü yüklemek için özel adımları izlemeniz gerekir. İlk önce, basılı tutun Opsiyon (Mac’te) veya Vardiya (bir PC’de) ve ardından İPhone’u geri yükle.

 7. Açılan pencerede, sabit sürücünüzde gezinin ve 1. adımda indirdiğiniz iOS’un eski sürümünü seçin.

 8. Seçiniz Onarmak iTunes’da veya iPhone’da ekrandaki komut istemlerini izleyin.

 9. İPhone’unuz birkaç kez yeniden başlatıldıktan ve önceki sürüme düşürme işlemini tamamladıktan sonra, yedeklenen verileri ona geri yükleyebilirsiniz.