Skip to content

Veri Madenciliği Nedir?

13 de Mayıs de 2021

Veri madenciliği, bir kişi hakkında internette gezinme, alışveriş satın alma, konum verileri ve çok daha fazlasına dayalı olarak değerli bilgileri çıkarma uygulamasıdır. Veri madenciliği şirketleri bu bilgileri kaydolduğunuz e-posta listelerini, Facebook beğenilerinizi, Google arama geçmişinizi ve bir düzine başka kaynağı kullanarak toplar – aklınıza gelmeyecek bazıları da dahil.

Şirketler Neden Veri Madenciliği Yapar?

Veri madenciliği aynı zamanda veri keşfi veya bilgi keşfi olarak da adlandırılabilir. Şirketler, hedefli pazarlama kampanyaları oluşturmak için kişisel beğenileri ve ilgi alanlarını ararlar. Kişisel bilgileriniz şirketler için inanılmaz derecede değerlidir çünkü satın alma kararlarınızı etkilemek için kullanılabilir; örneğin, Facebook’ta gördüğünüz reklamları düşünün. Belki de Google’da köpek maması seçenekleri ararsınız ve birdenbire size o tür köpek maması satmaya çalışan reklamlarla bombardımana tutulursunuz. Bu, tarayıcınızdaki çerezler aracılığıyla alt düzey veri madenciliğinin sonucudur. Veri madenciliğinin daha karmaşık, derinlemesine bir versiyonu, kredi kartı teklifleriniz şeklinde gelir. Belki bir arkadaşınızla yaptığınız sohbet, klasik arabalara olan ilginizi artırdı ve bölgenizdeki uygun fiyatlı, klasik arabaları aramak için biraz zaman ayırırsınız. Birkaç hafta sonra, kredi kartı şirketinizden postayla bir teklif alırsınız. Sihir gibi, baktığınız o klasik otomobili satın almanız için neredeyse tam ihtiyacınız olan miktar için bir otomobil kredisi için ön onay aldınız.

Veri Madenciliği Şirketleri Kişisel Verileri Nasıl Toplar?

Bu ödül programına kaydolmadan önce iki kez düşünün – bu, hakkınızda daha fazla bilgi almak için bir hile olabilir. Örneğin, yerel marketinizin ödül programına katılırsanız, yaptığınız her satın alma günlüğe kaydedilir ve şirket bunu, müşteri satın alımlarında büyük veri kümelerini analiz etmek için kullanabilir. Şirketler, Noel zamanı civarında yumurta likörü ve elma şarabı alımlarının fırladığını ve şirketlerin belirli ürünler için bölgesel tercihleri ​​nasıl incelediklerini (istatistiksel olarak) bilirler. Kişisel bilgileriniz de oldukça değerlidir. Sosyal medyada bir şeyi beğendiğinizde, bir gönderi yaptığınızda veya bir posta listesine katıldığınızda, bu bilgiler günlüğe kaydedilir. Beğenileriniz ve ilgi alanlarınız, şirketlerin potansiyel müşterileri sınıflandırmak için kullandığı bir “pazarlama profili” oluşturmak için kullanılır. Yürüyüş ve kanoya ilgi duyan 25-30 yaşları arasında bir erkekseniz, açık hava odaklı şirketlerden çok sayıda reklam görmeyi bekleyin. Posta listeleri ve kişisel bilgiler, emtia gibi satın alınır ve satılır. Facebook ve diğer sosyal medya kuruluşlarını çevreleyen tartışmaların kaynaklarından biridir. İnsanlar profiller oluşturur ve endişelenmeden hayatlarını özgürce paylaşırlar, ancak bu bilgiler daha sonra bunları listelere ve veri tabanlarına derleyen şirketlere satılır ve daha sonra büyük şirketlere satılır. Web siteleri ve sosyal medya, ziyaret ettiğiniz web sitelerini ve ilgilendiğiniz türden şeyleri görüntülemek için tanımlama bilgileri ve izleme yazılımı kullanır.

Verilerimin İzlenmesini Önleyebilir miyim?

Veri madenciliğinin çoğu, sosyal medya profilleri ve izleme çerezleri aracılığıyla gelir. Web sitesinin sizi izleme yeteneklerini sınırlayan bazı tarayıcılar vardır, ancak aynı şeyi başarabilen üçüncü taraf yazılımları da indirebilirsiniz. Veri madenciliği araçları o kadar karmaşıktır ki, tamamen kaçınmaları neredeyse imkansızdır, ancak maruz kalmanızı sınırlamak için atabileceğiniz adımlar vardır. Hangi posta listelerine kaydolduğunuza dikkat edin. Bir ödül programına katılmanız teklif edilirse, sunduğu avantajlar ne olursa olsun, muhtemelen bilgilerinizi takip edeceğini bilin. Kasıtlı, odaklanmış çaba, kişisel verilerinizin şirketler tarafından ele geçirilmesini önlemenize yardımcı olabilir.