Skip to content

Verilerinizi ve Programlarınızı Yeni Bir Sabit Diske Nasıl Taşıyabilirsiniz?

20 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

  • Bir ara sürücü kullanın: Eski sürücünün bir görüntüsünü harici bir sürücüye klonlayın. Eski ve yeni sürücüleri değiştirin ve klonu kurun.
  • Eski sürücüyü klonlayın: Yeni sürücüyü bilgisayara bağlayın. Eski sürücünün ayna görüntüsünü oluşturmak için yazılımı kullanın. Sürücüleri değiştirin.
  • Yalnızca verileri kopyalayın: Yeni sürücüyü kurun, Windows’u ve uygulamaları yükleyin. Eski sürücüyü bilgisayara bağlayın ve verileri kopyalayın.

Bu makale, sabit sürücünüzü değiştirmenin ve verilerinizi ve programlarınızı yenisine taşımanın üç yolunu açıklar. Doğru yedek sabit sürücüyü seçme hakkında bilgiler içerir.

Eski Sürücünüzü Harici Bir Sürücüye Nasıl Aynalayabilirsiniz?

Dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızdaki sabit sürücüyü değiştirmek, yapabileceğiniz en iyi yükseltmelerden biridir; özellikle eskimekte olan bir dizüstü bilgisayarın kullanım ömrünü uzatır. Daha büyük bir sürücüye yükseltme yapmak size çok ihtiyaç duyulan ek depolama alanı sağlar ve ayrıca daha yüksek sabit sürücü hızlarından büyük bir verimlilik artışı elde edebilirsiniz. Etrafta duran bir harici sabit sürücünüz veya ağa bağlı depolama (NAS) cihazınız varsa, yeni sabit sürücü dışında herhangi bir şey satın almanıza gerek yoktur. Acronis True Image veya ücretsiz Clonezilla gibi yazılımları kullanarak, mevcut sürücünüzün bir görüntüsünü mevcut harici sürücünüze kaydedebilirsiniz. Bu yazılım, sürücüyü veriler, uygulamalar ve ayarlar ile tamamen kopyalar veya aynalar. Ardından, bilgisayarınızdaki eski sürücüyü yeni sürücüyle fiziksel olarak değiştirebilir, klonlama yazılımını yeni sürücüde yeniden çalıştırabilir ve bu harici sürücüden veya NAS’tan kaydettiğiniz klonlanmış görüntüyü yükleyebilirsiniz.

Doğrudan Eski Sürücüden Yeni Sürücüye Kopyalama

Verileri ileri geri kopyalamak için bir ara harici sabit sürücü veya NAS kullanmak istemiyorsanız, basit bir USB-SATA / IDE adaptörü veya kablo, bir dizüstü bilgisayar kullanarak yeni ve eski sürücüleri birbirine bağlayabilirsiniz. sabit sürücü muhafazası (eski sabit sürücüyü tutan ve onu USB aracılığıyla dizüstü bilgisayarınıza bağlayan) veya bir dizüstü bilgisayar sabit sürücü yükseltme kiti. İkincisi tipik olarak yalnızca muhafaza ve kabloyu değil, aynı zamanda eski sürücüyü yenisine klonlamak için yazılımı da içerir. Bu durumda, iki seçeneğiniz vardır: eski sürücüyü klonlamak ve yalnızca verileri kopyalamak.

Eski Sürücüyü Klonlamak

  1. Yeni sürücüyü kabloyla dizüstü bilgisayara bağlayın.

  2. Eski sürücüyü yenisine klonlamak için klonlama yazılımını kullanın.

  3. Eski sürücüyü yeni sürücüyle değiştirin.

Yalnızca Verileri Kopyalama

  1. Yeni sürücüyü dizüstü bilgisayara takın.

  2. Windows’u ve diğer uygulamalarınızı yeni sürücüye yükleyin.

  3. Kabloyu veya muhafazayı kullanarak eski sürücüyü dizüstü bilgisayara bağlayın ve veri klasörlerinizi kopyalayın (örn. Benim dökümanlarım) yeni sürücünüze.

Önerilen Yöntem Hangisidir?

Tercih edilen yöntem, yeni ve eski sürücüleri değiştirmek ve ardından eski sürücüyü bir USB adaptör kablosuyla dizüstü bilgisayara bağlamaktır. Ardından, altındaki klasörleri kopyalayın Kullanıcılar Windows’u yükledikten ve uygulamaları yeni yükledikten sonra yeni sürücüye. İşletim sistemini ve programları yeniden yüklemek daha fazla zaman alır, ancak yepyeni bir sistemle karşılaşırsınız. Ninite ve AllMyApps gibi programlar, yeni dizüstü bilgisayarınızı kurarken veya dizüstü bilgisayarınızı yeni sabit sürücünüzle kurarken uygulamaları yeniden yüklemeyi çok kolaylaştırır.

Cankurtaran

Doğru Yedek Sürücüyü Seçin

Tüm sabit diskler aynı değildir. Örneğin eski bir dizüstü bilgisayarınız varsa, sürücünün konektörü daha yeni sabit sürücülerle çalışmayabilir. Benzer şekilde, satın aldığınız sürücünün dizüstü veya masaüstü PC yuvanıza tam olarak sığacağından emin olun. Ne tür bir sürücü satın almanız gerektiğiyle ilgili ayrıntıları öğrenmek için, boyut, kalınlık ve arabirimi (örn. 2,5 inç, 12,5 mm kalınlığında SATA sürücüsü) elde etmek için mevcut sürücü üreticinizi ve modelinizi web’de arayın. Çoğu dizüstü bilgisayar 2,5 inç sürücüler kullanır, ancak emin olmak için sizinkini kontrol edin; bilgileri sürücü etiketinin kendisinde bulacaksınız. Doğru sürücü değişimini satın aldıktan sonra, eski sürücünüzü yenisiyle fiziksel olarak değiştirmek çok kolaydır – sadece birkaç vidayı söküp eski sürücünün yerine yeni sürücüyü kaydırmak yeterlidir.