Skip to content

Verizon 5G: İleriye Bakmak

2 de Eylül de 2022

Gerçekler gerçeklerdir: Gittikçe daha fazla mobil cihaz dünyayı istila ediyor ve hepsi internet erişimi arıyor. Sadece cep telefonları da değil; sensörler, izleyiciler ve diğer “görünmez” mobil cihazlar da bağlantı arıyor. Geri çekilin ve her şeyi düşünün ve dünyanın zorladığı tüm internet trafiğini idare etmek için yalnızca daha fazla kablosuz bağlantıya değil, aynı zamanda daha fazla bant genişliğine de ihtiyaç olduğunu anlamak kolaydır. 5G, mobil teknolojinin en yeni neslidir. Şu anda, geniş kapsama alanı sunan ancak 4G LTE ile karşılaştırılabilir performans sunan düşük bantlı 5G’den, olağanüstü performans sunan ancak çok daha sınırlı bir temelde kullanılabilen yüksek bantlı, mmWave tabanlı 5G’ye kadar çeşitli tatlarda geliyor. Orta bant 5G, ortada yer alır ve geniş kapsama alanı ve güçlü performansın bir karışımını sunar. Verizon’un 5G Ultra Geniş Bant ağını bir adım daha ileri götürmesi orta bant ile. Şirket kısa süre önce, yüksek performanslı 5G Ultra Geniş Bantını 2022’nin başına kadar 100 milyondan fazla ABD’li tüketiciye ulaşmak için genişletmek için bu orta bant spektrumunda yer alan C-bandını kullandığını duyurdu. Basit dosya indirme ve film akışlarından videoya Aramalar ve oyunlar için Verizon, bu ağ genişletmesiyle çevrimiçi yaptığınız her şeyi iyileştirmeyi planlıyor.

Ultra Oyun ve Daha Hızlı Çalışma

Toplum, verileri mümkün olduğunca gerçek zamana yakın bir şekilde aktarma yeteneğine büyük ölçüde güvenir. Görüntülü arama yapan kullanıcılar, video veya seste birkaç atlama ve düşüşle net konuşmalar yapmayı bekler. Oyuncular, oyun konsollarıyla evlerindeymiş gibi görünen ve hissettiren mobil video oyunları oynamak isterler. Film hayranları filmleri saatler değil dakikalar içinde indirmek ister. Liste devam ediyor. Verizon, 5G Ultra Geniş Bant ağına C-bandını ekleyerek, müşterilerine yalnızca tüm bunları sağlamakla kalmayıp, yüksek performanslı kablosuz ev ve iş internet bağlantıları da sağlayabileceğini söylüyor. C-bandı ile 5G Ultra Geniş Bant, Verizon 4G LTE’den 10 kata kadar daha hızlı indirme hızları sunabildiğinden, şirket bir şeylerin peşinde gibi görünüyor. ’10 kat daha hızlı’ kavramını yorumlamanın iki yolu vardır: Şu anda bir şeyi indirdiğiniz süre içinde 10 kat veri indirebilir veya şu anda kullandığınız aynı miktarda veriyi 1/10 oranında alabilirsiniz. Her iki durumda da, hızlı! Bu, video akışı, oyun, dosya paylaşımı, mobil çalışma ve daha fazlası için açıkça bir avantajdır. İnsanların ve işletmelerin, büyük dosyaları indirirken düşük gecikme süresi ve süper yüksek hızlar yaşamalarına olanak tanır; bu, işletmelerin çalışma şeklini ve insanların hareket halindeyken eğlenceyi nasıl deneyimlediğini değiştirebilir.

Daha Güvenli Mobil Bağlantı Noktaları

Ücretsiz kullanımlı Wi-Fi noktaları hemen hemen her yerdedir. Sonunda hemen hemen her yere gidebilir ve az çabayla biraz Wi-Fi alabilirsiniz. Özellikle otellerde, restoranlarda, kafelerde, kampüslerde, havaalanlarında ve birkaç dakikadan fazla zaman harcayabileceğiniz ve bir şeyler yapmanız gereken her yerde yaygındırlar. Bununla birlikte, daha önce kullandıysanız, özellikle bant genişliği için yarışan düzinelerce başka kullanıcı ve cihaz olduğunda, bunların yüksek hızlı internet için en güvenilir kaynak olmadığını bilirsiniz. Verizon’un 5G Ultra Geniş Bandı, artan hızlar için açıkça daha iyi bir seçimdir, ancak genel olarak mobil bağlantının az bilinen başka bir faydası daha vardır: gelişmiş güvenlik. Tüm ücretsiz Wi-Fi erişim noktaları tamamen güvensiz olmasa da, birçoğu çeşitli güvenlik seviyeleri uygulamıştır veya uygulamıştır, bu da bu ağlardan birine bağlanıldığında neyin güvenli olup olmadığını söylemeyi zorlaştırmaktadır. Herkese açık Wi-Fi ağlarına bağlandığınızda, banka hesabınız gibi hassas bilgileri girebileceğiniz web siteleriyle etkileşimde bulunmaktan kaçınma hakkında daha önce iyi tavsiyeler duymuş olabilirsiniz. Öte yandan Verizon’un 5G Ultra Geniş Bant ağı gibi mobil ağlar, genel Wi-Fi ağlarından daha güvenli olacak şekilde tasarlanmıştır. Bir erişim noktası için şifreli (çok daha güvenli) bir ağ, halka açık bir Wi-Fi ağından her zaman daha akıllı bir seçim olacaktır.

Sürükleyici, Etkileşimli Eğlence Deneyimleri

C-bandı yüksek hızlarda daha fazla 5G erişimi sunduğundan, telefonunuzdan bağlı olmayan AR ve VR gibi sürükleyici ve etkileşimli deneyimler ve daha önce yalnızca hızlı bir ev geniş bant ağında güvenilir şekilde çalışan mobil oyunlar bekleyebilirsiniz. Bir düşünün: En sevdiğiniz futbol takımını izlerken birden çok kamerayla izlemenin, benzersiz bakış açılarının ve istatistikler ve oyunlar için AR katmanlarının keyfini çıkarabilseydiniz ne olurdu? Ya da burnu kanayan koltuklarda otururken bile canlı bir konser veya spor etkinliği gibi yakın bir deneyimin tadını çıkarmak mı? 5G Ultra Geniş Bant, Verizon’un hızlı ağından yararlanabilecek uygulamalar aracılığıyla bunun gibi deneyimler vaat ediyor. Bu tür sürükleyici, yakın çekim deneyimler, diyor Verizon, film endüstrisi gibi tüm endüstrileri değiştirme yeteneğine de sahip. Örneğin, film editörleri devasa dosyaları dakikalar içinde indirebilecekler ve özel efekt sanatçıları, oyuncuları hacimsel olarak yakalamak ve verileri gerçek zamanlı olarak işlemek için uç bulut bilişimi kullanabilir. Yönetmenler ve yapımcılar, HD akışı kullanarak tüm filmleri uzaktan çekebilir veya daha önce imkansız olan çekimleri mümkün kılmak için kablosuz 5G kameralar kullanabilir, böylece hayranlar filmleri yeni bakış açılarından deneyimleyebilir. Bu tür deneyimler, 5G’deki gecikme ve bant genişliği iyileştirmeleri sayesinde nihayet mümkün hale geliyor. Verizon’un 5G Ultra Geniş Bantları için C-bandını kullanması, bu harika yeni teknolojileri daha da hızlı deneyimlememize yardımcı olacaktır.

Geleceğe dönük İnovasyon

Akıllı saatler, akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar gibi şeyler bugünlerde oldukça standart ürünler; Bunları tasarlandığı şekilde kullanmak için nereye gidersek gidelim bağlantıya ihtiyaç duyduklarını hepimiz biliyoruz. Ancak, trafik sıkışıklığını takip edebilen veya kurbanları bulmak ve kurtarmak için insanlar yerine makinelerin kullanılmasını gerektiren tehlikeli durumlara karşı yetkilileri uyarabilen akıllı şehir sensörleri gibi geleceğin ihtiyaç duyacağı daha birçok şey var.

Güvenlik Çözümleri

Bu tür fütüristik ikilemler için Verizon birkaç 5G Laboratuvarı kurdu. Bu laboratuvarlar, şirketin, örneğin ilk müdahale ekiplerinin ve kamu güvenliği endüstrisinin ihtiyaçlarını çözmek ve gerçek gibi şeylere ulaşmak için bir gün 5G’nin hızından ve kapasitesinden yararlanabilecek çözümler keşfetmek için çeşitli ortaklarla birlikte çalıştığı yerlerdir. zamanlı video çekimi, afet müdahale yardımı için uzaktan kumandalı robotlar, teletıp, su arıtma tesislerinin dakika dakika izlenmesi veya düşük görüş senaryolarında AR kontrollü robotik navigasyon.

Trafik Sıkışıklığının Kolaylaştırılması

Sürücülerin tıkanıklık ve trafik kazalarından kaçınmasına yardımcı olmak için kitle kaynaklı verilere dayanan Waze gibi halihazırda uygulamalar olsa da, Verizon, 5G Ultra Geniş Bantının, trafik bilgilerini sürücülere daha güvenli bir şekilde iletmek için neredeyse gerçek zamanlı iletişim ile işleri bir adım daha ileri götürebileceğini iddia ediyor. yollar.

5G'nin yolları daha güvenli hale getirmek için sürücüleri diğer bilgilere nasıl bağlayabileceğinin fütüristik bir sunumu.

Kalabalıklarda Güçlü Bağlantılar

C-bandının sunabileceği devasa bağlantı kapasitesi, uzun zamandır insanların 5G denilince tutulmayı umduğu vaatlerden biri olmuştur. Çoğu insan konser veya stadyum kalabalığını ve aynı anda binlerce cep telefonunun kullanımını düşünürken, Verizon’un 5G Ultra Geniş Bant teklifine C-bandının eklenmesi, bir fabrikada binlerce robotu veya sensörü birbirine bağlayarak büyük kuruluşlara da yardımcı olabilir. veya hepsini aynı anda depolayarak operasyonları daha yalın, daha hızlı süreçlere dönüştürün.

Daha Küçük Ürünler

5G’nin daha ilginç olasılıklarından biri, her türlü şirketin her zamankinden daha küçük cihazlar oluşturmasına yardımcı olacağı fikridir. Yüksek hızlı 5G internet, verileri neredeyse gerçek zamanlı olarak iletebildiğinden, cihaz dışı işlemeye izin verecektir. Bu, oyun konsollarının, akıllı gözlüklerin, saatlerin, IoT sensörlerinin ve diğer her türlü cihazın her zamankinden daha küçük yapılabileceği anlamına geliyor. Bugün indirimde olan büyük akıllı saati beğenmedin mi? Bundan birkaç yıl sonra, geleneksel, hassas bir Timex kadar küçük bir akıllı saat görebiliriz.

Hastaneler, Çiftlikler ve Fabrikalar için İyileştirilmiş İletişim

Bitki Hastalıklarını Analiz Etmek İçin Sanal Gerçeklik Yapay Zeka (AI) ile Akıllı Telefon Kullanan Çiftlik İşçisi

5G Ultra Geniş Banttan yararlanabilecek diğer alanlar şunlardır:

  • hastaneler: Hızlı bağlantı, hastaların kilometrelerce uzaktaki doktorlarıyla sorunsuz görüntülü aramalar üzerinden iletişim kurma potansiyelini artırır, kritik hasta bilgilerinin ve teşhis sonuçlarının hastaneler arasında verimli bir şekilde taşınmasına olanak tanır ve cerrahların, an be an hiper-hassas robotik aracılığıyla hastalar üzerinde uzaktan ameliyat yapmalarını sağlar. -an geribildirim çok önemlidir.
  • Çiftlikler: Nem ve yem seviyelerinin sürekli izlenmesi, mahsullerin ve sığırların sağlıklı kalmasına ve çiftçilerin zamandan ve paradan tasarruf etmesine yardımcı olabilir.
  • fabrikalar: Fabrikaların 5G Ultra Geniş Bant’a bağlı sensörlerle kaplanması, üretimin tüm aşamalarında makineler arasında sürekli iletişime olanak tanıyarak daha kaliteli ürünler, daha az arıza ve daha güvenli çalışma ortamlarıyla sonuçlanabilir.

Hız, hassasiyet ve güvenlik, 5G Ultra Geniş Bant’ın müşterilerin başarılı olmasına yardımcı olabileceği birkaç yoldur; ayrıca ürünlerin nasıl çalıştığını geliştirmenin çok erken aşamalarından itibaren şekillendirebilir. Bunu, oyun oynamanın hantal konsollardan ultra yüksek bant genişliğine sahip VR kulaklıklarına ve minimum donanımla bulut tabanlı oyunlara evrimi ile zaten görüyoruz. Ancak Verizon’un yüksek hızlı 5G interneti, verileri neredeyse gerçek zamanlı olarak sunabildiğinden, cihaz dışı işlemeye ve daha uzun pil potansiyeline izin verdiğinden, akıllı gözlükler, saatler, IoT sensörleri ve daha fazlasının daha küçük ve daha verimli bir şekilde oluşturulabilmesi için de yer var. hayat. Hareket halindeyken interneti ne kadar çok kullanırsak, internete erişmek için o kadar iyi bir yola ihtiyaç duyarız. Verizon’un C-bandı üzerine bahsi, bu noktaya gelmemize yardımcı olacak akıllıca bir yol.