Skip to content

Verizon Gaming: Bilmeniz Gereken Her Şey

24 de Haziran de 2021

Ocak ayında Verizon, oyunculara yönelik bir yayın hizmeti olan Verizon Gaming’in alfa testine başladı. Oyun akışı hizmetleri söylentileri bir süredir bolca var ve birkaçı bile varken, oyuncular genellikle oyunu bir konsola veya PC’ye yüklemekle karşılaştırıldığında performans solgunluğu buluyor. Ayrıntılar onaylanmamasına ve hizmetin henüz erken aşamalarında olmasına rağmen, Verizon Gaming hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Verizon Gaming nedir?

Verizon Gaming, müşterilerin video oyunları satın almadan oynamalarına olanak tanıyan yepyeni bir akış hizmetidir. Bunu daha önce duymadıysanız, bir nedeni var: Verizon, hizmetin varlığını ilan etmedi ve hatta birkaç röportaj dışında kabul etmedi. Oradaki küçük bilgilere göre, hizmet Nvidia Shield aracılığıyla sağlanıyor. ve bir Xbox One denetleyicisi ile oynanır. Sonunda Android akıllı telefonlara doğru yol alacak ve testçilerin Google Play üzerinden buna erişebilecekleri iddia ediliyor. İlk testin Ocak ayının sonunda tamamlanacağı söyleniyor.

Verizon Gaming’de Kaç Oyun Var?

Verizon Gaming’deki oyun sayısı doğrulanmadı. Raporlar “135’in üzerinde” olduğunu belirtiyor, ancak bunun tam olarak ne anlama geldiği açık değil. Ekran görüntüleri “Fortnite”, “God of War”, “Destiny 2”, “Red Dead Redemption 2” ve “Battlefield V” gibi oyunları gösteriyor.ama sorun burada yatıyor.

Chris Welch / Sınır
Her şeyden önce, “God of War” PlayStation’a özeldir. İkincisi, “Red Dead Redemption 2” PC versiyonuna sahip değil. Daha olası senaryo, Verizon Gaming’in ne olabileceğinin potansiyelini göstermek için ekran görüntülerinin oynanmasıdır.

Verizon Hizmet Hakkında Neden Sessiz Kaldı?

Verizon, daha fazla test yapılabilene kadar hizmeti sessiz tutuyor. Katılımcılara gönderilen bir e-postada Verizon, “Bu deneme öncelikle performansa odaklanıyor. Daha sonraki bir tarihte, ürünü geliştirdiğimizde, kitaplığımız aşina olduğunuz en iyi oyunların çoğunu veya tamamını içerecek – ancak bu erken dönemde aşamada motor ve parçaları üzerinde çalışıyoruz.” Benzer bir akış hizmeti olan PlayStation Now, bir dizi bağlantı sorununa yol açtı. Oyuncular hizmete bağlanabildiklerinde bile, belirli oyun türlerinin tamamı oynanamazdı. Örneğin dövüş oyunları, hızlı tepkilere ve kesin girdilere dayanır. Birkaç saniyelik gecikme bile deneyimi mahvedebilir. Bu sorunlar çözülene kadar oyuncular deneyimin tadını çıkarmadı. Verizon, muhtemelen Verizon Gaming’i resmi olarak başlatmadan önce geniş testler yaparak benzer sorunlardan kaçınmayı umuyor.

Verizon Gaming’de Rekabet Var mı?

Verizon Gaming, sahneye çıkan en yeni bulut hizmeti olabilir, ancak tek değil. Microsoft, Verizon Gaming’e benzer bulut tabanlı bir oyun hizmeti olan Project xCloud üzerinde çalışıyor. Google’ın hizmeti olan Project Stream, zaten erken denemelerde. Diğer söylentiler, Amazon’un kendi akış hizmeti üzerinde çalışıyor olabileceğini belirtiyor. Verizon’un diğer şirketlere göre bir avantajı da internet hizmeti sağlamasıdır. Hem evde hem de hareket halindeyken 5G geniş banda erişim, oyun akış hizmetlerinin şimdiye kadar karşılaştığı gecikme sorunlarının çoğunu çözebilir. Verizon Gaming, mevcut bir Verizon paketine kolay bir eklenti olarak da görülebilir. Şirket, Verizon Gaming’i resmi olarak duyurana ve beta testleri için halka açana kadar, bilgiler muhtemelen sınırlı kalacaktır. Ancak, hizmetle ilgili ilk raporlar umut verici. Verizon, şimdiye kadar oyun tabanlı yayın servislerinin başına bela olan engelleri aşabilir ve pek çok kişinin değindiği efsanevi “Oyunlar için Netflix”i yaratabilirse, her yerdeki oyuncular için bir kutlama günü olacak. Bununla birlikte, Xbox Games Pass ve EA Access gibi hizmetler zaten bu hizmetin belirli bir düzeyini sağlıyor. Oyuncular oyunları oynamak için oyunları indirmek zorundayken, aylık tek bir ücret ve geniş bir oyun kütüphanesine sınırsız erişim, bu hizmetlerin potansiyelini heyecan verici hale getiriyor.