Skip to content

Verizon Spektrum İçin Büyük Ödeyerken 5G Efsaneleri Çürütüldü

5 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Verizon, yakın tarihli bir FCC müzayedesinde paketi geride bıraktı.
  • Bir 5G uzmanı, 5G performansı hakkındaki yaygın mitleri çürütür.
  • 5G, insanların telefonlarını kullanma şeklini önemli ölçüde değiştirmeyecek.
diyun Zhu / Getty Images
Yakın zamanda ek orta menzilli spektrumun satın alınması, Verizon’un 5G hücresel üstünlük yarışında AT&T ve T-Mobile ile rekabet etmesine yardımcı olabilir. Ancak bazı uzmanlara göre 5G, sağlayıcıların düşünmenizi istediği kadar devrim niteliğinde olmayabilir. Verizon, 2 Eylül’de Federal İletişim Komisyonu’nun (FCC) 3.5 GHz açık artırmasının sonuçlarını yayınlayarak şirketin 557 lisans için 1.9 milyar dolar ödediğini ortaya çıkardığında en büyük harcama yapan kişi oldu. Orta menzilli spektrum satın alımı, şirketin şu anda daha hızlı, ancak kısa menzilli mmWave teknolojisinin hizmet verdiği bir avuç büyük şehrin dışında 5G hizmetini genişletmesinde kritik önem taşıyor. 5G için orta menzilli spektrum, 2.5-3.7 GHZ mikrodalgaları kullanır ve başarılı bir 5G sunumu için gerekli olan kapsama ve kapasite avantajlarının iyi bir karışımını sunar. “Sektörün karşı karşıya olduğu soru, önce gelen şey, altyapı mı, cihazlar mı?” Daha önce National Instruments olarak bilinen NI için çalışan endüstri uzmanı David Hall, “Verizon satın alımının önemli olduğunu düşünüyorum çünkü tüm kullanıcılar için iletişim hizmeti vermek için yeterli spektrum olmaması temel sorununa geri dönüyor,” dedi. Cankurtaran bir telefon görüşmesinde. Büyük yatırıma rağmen Hall, kablosuz müşterilerinin pazarlarında 5G uygulandığında büyük bir fark göreceğini düşünmüyor.

5G Performansı

Hall, 5G hakkındaki büyük efsanelerden birine değindi: Cihazlarının günlük performansını önemli ölçüde değiştireceği. Hall, “Günlük bazda çoğu kullanıcının, kullanıcı deneyimlerinde önemli gelişmeler göreceği bir efsane var” dedi. “Yüksek tanımlı bir videoyu indirmeyi veya gerçek zamanlı olarak yayınlamayı düşündüğünüzde … bunu bugün yapabilirsiniz.” Hall, saniye başına gigabit ile ilgili pazarlama konuşmalarının çoğunun ve bazı bant genişliği özelliklerinin kullanıcıların çoğu için gerekli olmadığını da sözlerine ekledi. “Taşıyıcıların tipik kullanıcının ihtiyaç duyduğu her şeyi sağladığını düşünüyorum” dedi. “Verizon veya AT&T yarın sihirli bir şekilde baz istasyonlarını ikiye katlarsa bugünkü kullanıcı deneyimini büyük ölçüde iyileştireceğini sanmıyorum.”

Hall, 5G ağlarının dağıtımının kullanıcı deneyiminden çok ağ kapasitesi ve bant genişliği ile ilgili olduğunu düşünüyor. Daha sonra, tüm taşıyıcıların tüm trafiği taşımak için yeterli spektruma ve FCC açık artırmasına sahip olmama noktasına geldiğini söyledi. beklenenden daha erken geldi. “Geleceğini biliyorduk, ancak daha fazla zaman alacağını düşündük” dedi.

Koronavirüs salgını sırasında 5G'nin reklamını yapan bir Verizon mağazasının görünümü

Cindy Ord / Getty Images
Verizon’dan Rich Young yaptığı açıklamada, artan orta bant spektrumunun “ABD, 5G ağlarının konuşlandırılmasında küresel rekabet gücünü ve liderlik konumunu sürdürmeye çalıştıkça her zamankinden daha önemli” olduğunu söyledi. Orta bant aralığındaki yeni yatırımların dijital uçurumun kapanmasına yardımcı olacağını ve milyonlarca Amerikalı tüketici ve işletme için yeni inovasyonların kapısını açacağını söyledi. Daha hızlı İnternet söz konusu olduğunda ülkenin birçok yerinde yeterince hizmet alınıyor, ancak 5G bu açığı kapatma potansiyeline sahip. Yüksek hızlı internet erişimini yetersiz hizmet alan topluluklara genişleterek, daha fazla insan bilgiye, eğitime ve eğlenceye erişebilecek. Akıllı evlerde kullanılan AI ve IoT uygulamalarını kullanan bilişsel hizmetlerle aşılanmış uygulamalar, teknoloji evriminin bir sonraki dalgasının habercisi olacak. Teletıptan otonom araç navigasyonuna kadar her şeyin 5G ağları tarafından geliştirilmesi bekleniyor.

5G’nin Fazla Satılan Faydaları

Hall, kablosuz endüstrisinin 5G’nin faydalarını aştığına inanıyor, ancak altyapıya yapılan yatırımın zamanla karşılığını alacağına inanıyor. “5G’ye olan küresel ihtiyaç zamana bağlıdır. Sektörün karşı karşıya olduğu soru, önce gelen nedir, altyapı mı, cihazlar mı? Taşıyıcıların 5G cihazlarını pazara sürdüğünü görüyoruz, böylece ihtiyaç duyduklarında altyapıyı devreye alma yeteneğine sahip olacaklar ”dedi.

Daha Fazla 5G Efsanesi

5G ile ilgili diğer efsanelere gelince? Hall, bazı hücre kulelerinin yakılmasına ve genişbant mühendislerinin söylenti üzerine tehdit edilmesine rağmen 5G’nin koronavirüse neden olduğuna dair kesinlikle hiçbir kanıt olmadığını söyledi. İşte diğer bazı efsane avcıları:

  • Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bir zamanlar cep telefonu radyasyonunun “insanlar için muhtemelen kanserojen” olarak listelenmesi gerektiğini öne sürse de, cep telefonlarının insanlar için bir tehdit olduğuna dair kesin bir kanıt yok.
  • 5G telefonlar 4G telefonunuzun yerini almaz. 5G ağlarına erişmek için 5G telefon gerektirecek olsa da 4G telefonlar çalışmaya devam edecek.
  • 5G, video akışını mutlaka iyileştirmeyecektir. Bu, Netflix, Hulu ve diğerleri gibi servis sağlayıcılara bağlı olacaktır. Çoğu sağlayıcı, yüksek çözünürlüklü ve ultra yüksek çözünürlüklü videoları indirebilmeniz için halihazırda premium hizmetler sunmaktadır.

5G inovasyonunun gücünden yararlanırken, 5G ağlarının ve onların haleflerinin çeşitli endüstrileri ve teknolojileri geliştireceğine şüphe yok. O gün geliyor – ama henüz burada değil.