Skip to content

VHS Yüksek Çözünürlükte Olduğunda

18 de Nisan de 2021

Aşağıdaki makale 11/07/2004 tarihinde yayınlandı ve kısaca mevcut olan ancak artık durdurulan VHS VCR formatının bir varyasyonunu tartışıyor. Bilgiler, tarihsel referans için güncellenmiş bağlamla korunmuştur.

HDTV ve Video Kaydı

2004 yılında, HDTV (Yüksek Çözünürlüklü Televizyon) haberlerde yer aldı ve TV izlemenin geleceğine nasıl uyacağı tartışmalıydı. HDTV’nin başarılı olabilmesi için HDTV yayınına ek olarak, diğer görüntüleme platformlarının yüksek çözünürlüklü video formatlarıyla uyumlu olması gerekiyordu. DVD, evde film izlemeyi domine ederken ve çoğu tüketiciye iyi görünse de, yüksek çözünürlüklü bir format değildi. Ayrıca, kaydedilebilir DVD’ler de yüksek çözünürlüğü desteklemiyordu. 2004 yılında, tüketici kullanımı için yüksek tanımlı DVD kaydı ve kayıttan yürütme hala prototip aşamasındaydı ve fuarlarda ve diğer sergilerde gösteriliyordu. Havadan yayın ve uydu programlamanın ötesinde yüksek tanımlı alternatiflerin bulunmaması nedeniyle, JVC ve Mitsubishi, ihtiyaçları karşılayacağını düşündükleri yüksek çözünürlüklü video kayıt ve oynatma formatı sunarak HDTV’nin daha hızlı kabul edilmesini sağladı.

D-VHS girin

CE endüstrisi ve tüketici halk tüm dikkatini DVD’ye verirken, JVC ve Mitsubishi, D-VHS’nin geliştirilmesiyle VHS teknolojisini sessizce yükseltiyorlardı. Kısacası, D-VHS VCR’ler standart VHS ile tamamen uyumluydu, tüm standart VHS ve S-VHS formatlarını kaydetme ve oynatma yeteneğine sahiptiler, ancak ek bir kırışıklık ile: D-VHS, 18 DTV onaylı HDTV’nin hepsinde kayıt yapabilir. 480p’den 1080i’ye kadar, harici bir HDTV tuner ilavesiyle yayın formatları. Buna ek olarak, dört film stüdyosu (Artisan, Dreamworks SKG, 20th Century FOX ve Universal) D-Theatre adı verilen bir formatta D-VHS için önceden kaydedilmiş yüksek çözünürlüklü programlar üretme konusunda destek verdiler. DVD sürümlerinden farklı olarak, D-VHS D-sinema formatında yayınlanan filmler 1080i çözünürlükteydi ve HDTV sahibine alternatif HD içeriğe erişim sağlıyordu. Bunun, HDTV’nin avantajlarına erişmek isteyen ancak yayın veya uydu HD beslemelerine erişimde zorluk çeken birçok tüketicinin bulunduğu HDTV pazarını etkileyebileceği umuluyordu. Dikkate alınması gereken tek nokta Mitsubishi D-VHS VCR’lerin D-Theatre sürümlerinde kullanılan anti-copy kodlamasını desteklemediğiydi, ancak JVC D-VHS VCR’ler bunu yaptı, eğer D-VHS’de önceden kaydedilmiş HD filmlere erişmek istiyorsanız , JVC en iyi seçeneğinizdi. D-Theater D-VHS Film Kaseti Bültenleri Listesi

D-VHS Engelleri

D-VHS büyük bir potansiyele sahip gibi görünse de, engeller vardı. JVC ve Mitsubishi, iki ürünü arasındaki uyumluluk farklılıklarını çözmedi. D-VHS’de JVC’ye kaydedilen bantlar Mitsubishi’de veya tam tersi şekilde oynatılamaz. Ek olarak, JVC’nin HD kayıtlarını çoğu HDTV’de oynatabildiği, Mitsubishi biriminin yalnızca Mitsubishi HDTV’lerle veya bir firewire (iLink, IEEE-1394 girişi) ile donatılmış diğer markalı HDTV’lerle HD oynatma uyumlu olduğu bildirildi. Ancak bu farklılıklardan bağımsız olarak JVC ve Mitsubishi, D-VHS makinelerinin iki ortak faydasını vurgulamaya devam etti:

1. VHS ile geriye dönük uyumluluk. Tüm D-VHS VCR’ler standart VHS formatında oynatılabilir ve kaydedilebilir.

2. Tam HDTV çözünürlüklerinde kayıt yapabilen ve oynatabilen tek ev kayıt formatı durumundadır. Piyasaya sürüldüğü sırada, tüketiciler için fiziksel format yapabilen başka bir yüksek tanımlı kayıt veya oynatma sistemi yoktu.

VHS Hikayesinin Kapanışı

D-Theatre oynatma perspektifinden D-VHS’ye baskı yapmak için Blu-ray ve HD-DVD nihayet 2006’da tanıtıldı, ancak ABD’de kaydediciler değil yalnızca oynatıcılar tanıtıldı. Öte yandan, Blu-ray ve HD-DVD kaydediciler Japonya’da satışa sunulmuş ve iyi satılmıştır. Ayrıca, HD-DVD artık kullanımdan kaldırıldığından, Blu-ray artık varsayılan yüksek çözünürlüklü disk formatıdır. Bu noktada, Japonya merkezli şirketlerin Blu-ray Disk kayıt cihazlarını TIVO ve kablo / uydu DVR’lerden gelen rekabet nedeniyle ABD’de pazarlayacağı şüphelidir. Şu anda ABD’de Blu-ray’e tüketici düzeyinde kayıt yapmanın tek yolu bir Blu-ray Disk yazıcı takılı veya harici olarak bilgisayara takılıdır. Ne yazık ki, Blu-ray ve HD-DVD, ABD pazarı için kaydediciler üretmekte başarısız olmasına rağmen, Blu-ray’in yüksek tanımlı bir ev sineması görüntüleme formatı olarak devam eden başarısı, birkaç ek D-VHS kullanıcısı ile birleştiğinde, Hem D-VHS hem de D-Theater’ın ölümü, ironik bir şekilde, standart VHS, 2016’da resmi olarak durdurulmasına rağmen, hala kullanımda.