Skip to content

Video, Fotoğraf ve Müziği Yeni Bir Mac iMovie Projesine Aktarın

26 de Mayıs de 2021

iTunes, yeni başlayanların iMovie kullanarak Mac bilgisayarlarında film yapmasını kolaylaştırır. Ancak, ilk filminizi başarıyla çekene kadar bu süreç göz korkutucu olabilir. İlk iMovie projenize başlamak için bu talimatları izleyin.

İMovie’de Video Düzenlemeye Başlamaya Hazır mısınız?

Bir Apple bilgisayar.
Justin Sullivan / Getty Images

İMovie ile video düzenleme konusunda yeniyseniz, gerekli tüm öğeleri tek bir yerde, yani Mac’inizde toplayarak başlayın. Bu, çalışmak istediğiniz videoya Mac’in Fotoğraflar uygulamasında zaten sahip olmanız gerektiği anlamına gelir. Bunu, videoyu otomatik olarak Fotoğraflar uygulamasına aktarmak için iPhone, iPad, iPod touch veya video kameranızı Mac’e bağlayarak yapın.

Filminizi oluştururken kullanmayı planladığınız herhangi bir resim veya ses, fotoğraflar için Fotoğraflar uygulamasında veya ses için iTunes’da zaten Mac’te olmalıdır. İMovie bilgisayarınızda zaten yoksa, Mac App Store’dan ücretsiz olarak indirilebilir.

Yeni bir iMovie Projesi Açın, Adlandırın ve Kaydedin

Apple bilgisayar klavyesi

Tim Graham / Getty Images Haberleri
Düzenlemeye başlamadan önce projenizi açmanız, adlandırmanız ve kaydetmeniz gerekir:

 1. İMovie’yi açın.
 2. Tıkla Projeler ekranın üst kısmındaki sekme.
 3. Tıkla Yeni oluşturmak açılan ekranda düğmesine basın.
 4. Seçiniz Film Video, resim ve müziği kendi filminizde birleştirmek için açılır menüde. Uygulama, proje ekranına geçer ve filminize “Filmim 1. “
 5. Tıkla Projeler Ekranın sol üst köşesindeki düğmesine tıklayın ve filminiz için genel adın yerini alacak bir ad girin.
 6. Tıklayın TAMAM MI projeyi kaydetmek için.

Projeniz üzerinde istediğiniz zaman çalışmak istediğinizde, Projeler Ekranın üst kısmındaki düğmesine tıklayın ve kaydedilen projelerden filme çift tıklayarak onu medya ekranında düzenlemek için açın.

İMovie’ye Video Aktarın

Evde dizüstü bilgisayar kullanan gülümseyen kadın

Yeşil Apple Studio / Getty Images
Filmlerinizi mobil cihazınızdan veya kameranızdan Mac’inize aktardığınızda, Fotoğraflar uygulamasındaki Videolar albümüne yerleştirildi.

 1. İstediğiniz video çekimini bulmak için tıklayın. Fotoğraflar Kitaplığı sol panelde My Media sekmesini seçin. My Media altındaki ekranın üst kısmındaki açılır menüden Albümler.
 2. Tıkla VİDEOLAR albümü açın.
 3. Videolar arasında gezinin ve filminize dahil etmek istediğinizi seçin. Klibi doğrudan altındaki zaman çizelgesi adı verilen çalışma alanına sürükleyip bırakın.
 4. Başka bir video eklemek için zaman çizelgesindeki ilk videonun arkasına sürükleyip bırakın.

Fotoğrafları iMovie’ye Aktarın

Yeşil elma ve bilgisayar klavyesi

vm / Getty Images
Dijital fotoğraflarınızı zaten Mac’inizdeki Fotoğraflar’da depoladığınızda. bunları iMovie projenize aktarmak kolaydır.

 1. İMovie’de Fotoğraflar Kitaplığı sol panelde My Media sekmesini seçin.
 2. My Media altındaki ekranın üst kısmındaki açılır menüden Albümlerim veya gibi diğer seçimlerden biri İnsanlar, Yerler veya Paylaşılan iMovie’de bu albümlerin küçük resimlerini görmek için.
 3. Açmak için herhangi bir albümü tıklayın.
 4. Albümdeki resimlere göz atın ve kullanmak istediğinizi zaman çizelgesine sürükleyin. Filmde görünmesini istediğiniz herhangi bir yere yerleştirin.
 5. Ek fotoğrafları zaman çizelgesine sürükleyin.

İMovie’nize Ses Ekleyin

Apple, Dünyanın En Değerli Markası Olarak Google'ı Devraldı

Justin Sullivan / Getty Images
Videonuza müzik eklemeniz gerekmese de, müzik bir ruh hali belirler ve profesyonel bir dokunuş katar. IMovie, bilgisayarınızdaki iTunes’ta zaten depolanmış olan müziklere erişmeyi ve ses miksajını kolaylaştırır.

 1. Tıkla Ses Medyam sekmesinin yanındaki ekranın üst kısmındaki sekmesi.
 2. Seçiniz iTunes Müzik kitaplığınızdaki müziği görüntülemek için sol panelde.
 3. Melodiler listesinde ilerleyin. Birini önizlemek için, üzerine tıklayın ve ardından yanında görünen oynat düğmesine tıklayın.
 4. İstediğiniz şarkıyı tıklayın ve zaman çizelgenize sürükleyin. Video ve fotoğraf kliplerinin altında görünür. Filminizden daha uzun süre çalışıyorsa, zaman çizelgesindeki ses parçasına tıklayarak ve üzerindeki kliplerin sonuyla eşleşecek şekilde sağ kenarı sürükleyerek parçayı kırpabilirsiniz.

Videonuzu Görüntüleyin

Apple, Dünyanın En Değerli Markası Olarak Google'ı Devraldı

Justin Sullivan / Getty Images
Artık filminizde istediğiniz tüm parçalar zaman çizelgesinde oturuyor. İmlecinizi zaman çizelgesindeki kliplerin üzerine getirin ve konumunuzu gösteren dikey bir çizgi görün. Dikey çizgiyi zaman çizelgesindeki ilk video klibinizin başlangıcına yerleştirin. Ekranın geniş düzenleme bölümünde ilk karenin büyütülmüş olduğunu göreceksiniz. Şimdiye kadar sahip olduğunuz filmin müzikle tamamlanmış bir önizlemesi için büyük görüntünün altındaki oynat düğmesini tıklayın. Şimdi durabilir, sahip olduklarınızdan memnun kalabilirsiniz veya video çekimlerinizi canlandırmak için efektler ekleyebilirsiniz.

Filminize Efekt Ekleme

Bir dizüstü bilgisayarda Apple

Görüntü Kaynağı / Getty Images
Seslendirme eklemek için, film önizleme ekranının sol alt köşesindeki mikrofon simgesine tıklayın ve konuşmaya başlayın. Aşağıdakileri yapmak için film önizleme ekranının üst kısmı boyunca uzanan efekt düğmelerini kullanın:

 • Rengi, ten tonlarını veya beyaz dengesini ayarlayın
 • Rengin doygunluğunu veya sıcaklığını değiştirin
 • Bir fotoğrafı kırpın veya bir Ken Burns efekti uygulayın
 • Titrek videoyu sabitleyin
 • Ses seviyesini ayarlayın
 • Arka plan gürültüsünü azaltın
 • Videonun hızını değiştirin veya ters yönde çalıştırın
 • Çok çeşitli klip ve ses efektleri arasından seçim yapın

Siz çalışırken projeniz kaydedilir. Memnun olduğunuzda Projeler sekmesine gidin. Film projenizin simgesine tıklayın ve Tiyatro film simgenizin altındaki açılır menüden. Uygulama filminizi oluştururken bekleyin. Tıkla Tiyatro Filminizi tam ekran modunda izlemek için istediğiniz zaman ekranın üst kısmındaki sekmesini tıklayın.

Not: Bu makale, Eylül 2017’de piyasaya sürülen iMovie 10.1.7’de test edilmiştir. İOS cihazlar için iMovie için bir mobil uygulama mevcuttur.