Skip to content

Video Kamera Ses Kaydı Rehberi

28 de Mayıs de 2021

Bir video kamera piyasasındaysanız, burada video kamera sesi hakkında bilmeniz gereken birkaç şey ve kaliteli bir ses deneyimi sağlamak için nelere bakmanız gerektiğine dair bazı ipuçları.

Mikrofonlar Eşit Şekilde Oluşturulmamıştır

Video kameralar, seslerini yerleşik bir mikrofon aracılığıyla toplar, ancak tüm mikrofonlar eşit şekilde oluşturulmaz. Üç temel tür vardır: mono, stereo ve çok kanallı veya “surround ses”.

Mono Mikrofonlar

En temel mikrofon olan mono mikrofon genellikle düşük kaliteli video kameralarda ve özellikle cep video kameralarda bulunur. Sadece tek bir ses kanalı topluyorlar ve başarılı olsalar da, bazı insanlar sesin bu tür mikrofonlarda düz olduğundan şikayet ediyorlar.

Stereo Mikrofon

Bir stereo mikrofon, bir değil iki ses kanalı kaydeder. Başına kulaklık takan herkes, kulak arasında sıçrayan veya her ikisinde de çalınan sesle “stereo efektini” bilir. Stereo mikrofonlar, yüksek tanımlı video kameralarda kullanılan en yaygın mikrofon türleridir (cep modellerinde de mevcuttur, ancak yaygın değildir) ve bir TV veya bilgisayarda iyi oynatılır.

Çok Kanallı Mikrofon

Bazı ileri teknoloji video kameralar çok kanallı ses kaydı sunar. Çok kanallı veya surround ses kaydı hakkında düşünmenin en iyi yolu, temel bir ev sineması kurulumunu resmetmektir. Önünüzde TV’nizin yanında üç hoparlör ve arkada bir çift hoparlör var. En iyi aksiyon filmlerinde, kafanızın etrafında dolaşan sesler duyacaksınız. Çok kanallı bir mikrofonla, bu deneyimi (bir dereceye kadar) kameranızda çoğaltabilirsiniz: kamera, sesi beş farklı kanalda alacak ve çalacaktır – ikisi bir stereo mikrofonda bulunan veya mono mikrofon. Evinizde bir ev sinema sistemine sahip değilseniz ve gerçekten sahip olmak istemiyorsanız, ev filmlerinizi surround sesle kaydetmek pek bir anlam ifade etmez. Her şey eşit olduğunda, stereo mikrofonlu bir video kamera bulmanız daha iyi olur.

Ses Özellikleri

Tüm video kamera satıcıları zaman ve dikkatlerini video kamera tasarımının optik tarafının avantajlarına harcarken, bazıları sese daha az önem verir.

Yakınlaştırma Mikrofonu

Normal mikrofonlar, sesin geldiği yöne gelince ayrım yapmazlar – bu nedenle, eğer kaydı yapan sizseniz, iki sentinizi koymak isterseniz sesiniz filme girer. Ancak bir yakınlaştırma mikrofonu, siz merceği yakınlaştırırken ses koleksiyonunu yönlü olarak odaklayabilir. Başka bir deyişle, biri önünüzde konuşuyorsa ve kamerayı ona yakınlaştırırsanız, bir yakınlaştırma mikrofonu da aynı şekilde ses toplamayı yanlardan veya arkadan değil önden odaklayacaktır. Yakınlaştırma mikrofonları genellikle üst düzey video kameralarda bulunur.

Rüzgar Perdesi

İnsanların dışarıda kayıt yaparken karşılaştığı en büyük sorunlardan biri, mikrofondan hızla esen rüzgardır. Rüzgar, sağır edici bir ses veya sadece rahatsız edici bir dikkat dağınıklığı üretebilir ve bu nedenle, dahili bir “ön cam” ile rüzgarı savuşturmayı vaat eden video kameralar bulmak oldukça yaygındır. Bu cihazlar mütevazıdır ve o kadar fazla koruma sağlamazlar, bu nedenle rüzgarda kendinizi bulduğunuzda kameranızın mikrofonunun üzerine takabileceğiniz bir ön cam aksesuarı satın almak isteyebilirsiniz. Daha pahalı video kameralarda, rüzgar ekranı modu, rüzgarın olumsuz etkilerini dijital olarak ortadan kaldırmak için yazılım ve dijital sinyal işlemcileri kullanır. Yine, bu teknolojilerin etkinliği değişir. Rüzgar seviyesine bağlı olarak, bir dereceye kadar rüzgar gürültüsü genellikle kaçınılmazdır, ancak rüzgar siperi mikrofonu ve gürültü azaltma modu olan bir video kamera en azından dikkat dağınıklığını en aza indirecektir.

Mikrofon Girişi

Üst düzey video kameraların çoğu, ses bölümünde tam olarak ölçülmediklerini bilecek kadar mütevazıdır. Bu yüzden üzerlerinde mikrofon girişleri bulacaksınız. Bu girişler, daha yüksek kaliteli ses için aksesuar mikrofonları bağlamanıza olanak tanır. Karışıma fazladan bir mikrofon eklemek istediğinizi biliyorsanız, hot-shoe’lu bir video kamera da bulmalısınız, çünkü birçok aksesuar mikrofon kameranın üstündeki hot-shoe’ya daha kolay monte edilebilir.

Stereo Oynatma

Video kameralar yerleşik projektörler eklemeye başladığından beri, ekipman tasarımcıları yerleşik ses oynatma için hoparlörlerin kalitesine daha fazla odaklandılar. İleri teknoloji projektör video kameraları, projektör olmayan modellere göre ses oynatma için çok daha iyi dahili hoparlörlere sahip olma eğilimindedir.