Skip to content

Video Kamera Video Dosyası Biçimleri Kılavuzu

26 de Mayıs de 2021

Dijital video kameralar videoyu bir dizi farklı dosya biçiminde kaydeder. Bu çeşitli biçimleri anlamak önemlidir, çünkü videonun bilgisayarda ne kadar kolay çalışılacağını, dosyaların ne kadar büyük olacağını ve kaydettikleri videoların kalitesini etkilerler.

Popüler Video Kamera Video Formatları

Çok sayıda video dosyası formatı vardır ve hatta aynısını kullanan video kameralar bile bunu aynı şekilde uygulayamayabilir. Çoğunlukla, videonuzu düzenlemek veya bir DVD yazmak istiyorsanız, yalnızca video kamera dosya formatınız hakkında endişelenmeniz gerekir. Neyse ki, kameranızla birlikte gelen yazılım, videonuzla çok temel bazı işlevleri okumak ve yapmak için tasarlanmıştır. Ancak, daha karmaşık düzenlemeler yapmak istiyorsanız, dosya uyumluluğu bir sorun haline gelir. Bilgisayarınız video kamera videonuzu görüntüleyemiyorsa, videonun yazılımınızın okuyamayacağı bir dosya biçiminde olma ihtimali vardır.

DV ve HDV

DV formatı, dijital videoyu manyetik bantta depolamak için tasarlanmıştır. HDV, DV formatının yüksek çözünürlüklü versiyonunu ifade eder. DV ve HDV dosyaları çok fazla bellek gerektirir ancak çok yüksek kaliteli video üretir. Teyp tabanlı video kamera satışlarındaki düşüş göz önüne alındığında, daha az tüketicinin DV ve HDV konusunda endişelenmesi gerekiyor, ancak meraklılar arasında popüler olmaya devam ediyor.

MPEG-2

Birçok standart çözünürlüklü video kamera MPEG-2 formatında kayıt yapar. Çok sık olmasa da, yüksek çözünürlüklü video kameralarda da kullanılır. Hollywood stüdyoları tarafından üretilen DVD filmlerinde kullanılanla aynı olan çok yüksek kaliteli bir dijital formattır. Bu, MPEG-2 tabanlı video kameralara diğer formatlara göre güzel bir avantaj sağlar: video kolayca bir DVD’ye yazılır ve çoğu bilgisayar medya oynatıcı (Apple QuickTime ve Windows Media Player gibi) MPEG-2 oynatmayı destekler. MPEG-2, cep tipi video kamera modellerinden daha pahalı ve daha kaliteli olan geleneksel video kameralarda daha yaygın olarak bulunur. Bunun nedeni kısmen, MPEG-2 video dosyalarının boyut olarak diğer formatlardan daha büyük olması ve bu nedenle web’e yüklenmesi veya e-posta ile gönderilmesi kadar kolay olmamasıdır. Bir TV’de yüksek kaliteli, standart çözünürlüklü video kamera görüntülerini izlemekle daha çok ilgileniyorsanız, MPEG-2 tabanlı bir model iyi bir seçimdir.

MPEG-4 / H.264

Çoğu cep kamerasında ve birçok yüksek kaliteli HD video kamerada bulunan MPEG-4 / H.264, aslında hem standart hem de yüksek tanımlı video kaydını destekleyen çok geniş bir farklı format ailesidir. H.264’ün çeşitli erdemleri vardır. Çok yüksek kaliteli video kaydedebilir, ancak çok fazla bellek tüketmeyecek şekilde sıkıştırabilir. Video kamera üreticileri “web dostu” bir video ürünü sunmak istiyorlarsa H.264 kullanırlar.

AVCHD

H.264 formatının bir çeşidi olan bu, çoğu Canon, Sony ve Panasonic HD video kameralarda bulunan yüksek tanımlı bir video dosyası formatıdır (diğer üreticiler de desteklemektedir). AVCHD video kameralar çok yüksek kaliteli video yakalayabilir ve HD videoyu bir Blu-ray disk oynatıcıda oynatılabilen standart bir DVD diske de yazabilirler.

Bir Video Kameranın Hangi Formata Sahip Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Bu, kameranız için oldukça teknik bir unsur olduğundan, genellikle belirgin bir şekilde tanıtılmaz. Bununla birlikte, tüm video kameralar resmi özelliklerde hangi formatı kullandıklarını belirtir. Zaten bir video kameranız varsa ve ne tür formatları desteklediğini merak ediyorsanız, kılavuza bakın.