Skip to content

Video Kamera Videoları Nasıl Arşivlenir

15 de Haziran de 2021

Bilinmesi gereken

  • En kolayı: Bir USB kablosuyla bir video kamerayı bilgisayara bağlayın ve aktarımı gerçekleştirmek için kamerayla birlikte gelen yazılımı kullanın.
  • DVD yazma, harici bir sabit sürücüye kaydetme veya bulut depolamayı kullanma gibi diğer seçenekler.

Bu makale, video kameralar ve dijital kameralarla çekilen videoların nasıl arşivleneceğini açıklar.

Sean Gallup / Getty Images

Videoları Sabit Diske Aktarın

Kameranız ne tür bir belleğe kayıt yapıyor olursa olsun, o videoyu bilgisayarınızın sabit diskine aktarmak iyi bir fikirdir. Genellikle, video kameradan bilgisayara video aktarmanın en kolay yolu, bunları bir USB kablosuyla bağlamak ve aktarımı gerçekleştirmek için kameranızla birlikte gelen yazılımı kullanmaktır. Videonuzu bilgisayarınıza koymak, herhangi bir düzenleme yapmanıza ve videoyu başka bir depolama formatına aktarmanıza olanak tanır.

Videolarınızın Yedek Kopyalarını Oluşturun

Bilgisayarınız video dosyalarınız için son dinlenme yeri olmamalıdır; yedekler oluşturmalı ve bunları başka bir yerde saklamalısınız. Birkaç iyi seçenek var.

DVD yazma

DVD’ler ucuzdur ve yaygın olarak bulunur. Birçok video kamera üreticisi, bilgisayar kullanmadan doğrudan video kameralara bağlanan ve görüntüleri diske kaydeden bağımsız DVD yazıcılar satar. Ancak, bilgisayarınızda zaten bir DVD yazıcınız varsa, bağımsız bir yazıcı satın almanız gerekmez. Kameranızla birlikte gelen yazılım, PC aracılığıyla diske yazma işlevi içermelidir. Diskinizi yaktıktan sonra, açıkça etiketlenmiş bir mücevher kutusuna koyun; diskin kendisine yazmayın. Ateşe dayanıklı bir kasa gibi serin ve kuru bir yerde saklayın.

Harici Sabit Sürücüye Kaydet

Harici sabit diskler, boş DVD’lerden daha pahalıdır, ancak yüzlerce saatlik video görüntüsünü depolayabilirler. Verileri harici bir sabit sürücüye aktarmak için, USB aracılığıyla bilgisayarınıza bağlayın ve ardından dosyaları bilgisayarınızdan sürücüye sürükleyip bırakın. Ödeyebileceğiniz en yüksek kapasiteli sabit sürücüyü satın alın. Çok az depolamaktan çok fazla depolamaya sahip olmak çok daha iyidir. Ne kadar büyük bir disk satın alırsanız alın, özellikle bir HD video kameranız varsa, sonunda onu dolduracaksınız.

Bulut Depolamayı Kullan

Birçok bulut depolama hizmeti, dosyaları saklamak için uzak bir sunucuya yüklemenize izin verir. Bu hizmetlerin çoğu, büyük miktarda veri depolamak için ücret alır ve kişisel videolarınızı üçüncü bir tarafla paylaşma konusunda endişe duyabilirsiniz. Bununla birlikte, videoları bulutta tutmak, eviniz yansa bile onları koruyacaktır.

Formatları Takip Edin

DVD sürücüleriyle birlikte daha az bilgisayar satılıyor, bu nedenle formatın yok olması an meselesi. Gelişirken video kamera bellek formatlarını takip edin ve formatlarınız eskidikçe videolarınızı taşıyın. Bu, muhtemelen bu videoları bilgisayarınıza geri getirmeyi ve bunları geleceğin depolama ortamına aktarmayı gerektirecektir.

Codec Bileşenlerini Takip Edin

Video kamera video codec bileşenleri sürekli olarak gelişmektedir. Codec formatlarını dijital videonun dili olarak düşünün. Videonuzu bir bilgisayarda veya TV’de izlediğinizde, bu kodekleri gördüğünüz videoya çevirmek için bu cihazlarda bir çevirmen çalışır. Bir cihaz uygun codec bileşenini desteklemiyorsa videoyu oynatamaz. Depolama formatlarında olduğu gibi, AVCHD, H.264 ve MPEG-2 gibi modern dijital video formatları da bir gün kullanımdan kalkacak, bu nedenle satın almayı planladığınız herhangi bir yeni yazılım veya cihaz tarafından desteklenen codec bileşenlerini göz önünde bulundurun. Video codec bileşeni, video adından sonraki dosya uzantısıyla belirtilir (.mov, .avi, .mpg, vb.).