Skip to content

Video Kartlarında CUDA Çekirdekleri

12 de Mayıs de 2021

Nvidia tarafından grafik işleme birimleri (GPU’lar) için geliştirilen Compute Unified Device Architecture (CUDA), GPU hesaplama işlemlerini hızlandıran bir teknoloji platformudur. Nvidia CUDA çekirdekleri, GPU içindeki paralel veya ayrı işlem birimleridir ve daha fazla çekirdek genellikle daha iyi performansa eşittir.

Nvidia
CUDA ile araştırmacılar ve yazılım geliştiriciler, derleme kodu kullanmadan GPU’ya C, C ++ ve Fortran kodu gönderebilirler. Bu düzene sokma, binlerce görevin veya iş parçacığının aynı anda yürütüldüğü paralel hesaplamadan yararlanır.

CUDA Çekirdekleri Nelerdir?

Nvidia CUDA çekirdekleri, çift veya dört çekirdekli bir işlemci olabilen, bilgisayardaki bir işlemciye benzer paralel işlemcilerdir. Ancak Nvidia GPU’ları birkaç bin çekirdeğe sahip olabilir. Bir Nvidia video kartı için alışveriş yaparken, bir kartta bulunan CUDA çekirdek sayısına bir referans görebilirsiniz. Çekirdekler, GPU’nun hızı ve gücüyle ilgili çeşitli görevlerden sorumludur. CUDA çekirdekleri, bir GPU üzerinden hareket eden verilerle uğraşmaktan sorumlu olduğundan, çekirdekler genellikle karakterlerin ve sahnenin yüklendiği durumlarda video oyunu grafiklerini işler. CUDA çekirdekleri AMD Akış İşlemcilerine benzer; bunlar sadece farklı şekilde adlandırılmıştır. Ancak, 300 CUDA Nvidia GPU’yu 300 Akış İşlemcisi AMD GPU ile eşitleyemezsiniz. CUDA çekirdeklerinin sunduğu artan performanstan yararlanmak için uygulamalar oluşturulabilir. Bu uygulamaların bir listesini Nvidia GPU Uygulamaları sayfasında görebilirsiniz.

CUDA ile Ekran Kartı Seçmek

Daha yüksek sayıda CUDA çekirdeği, genellikle video kartının genel olarak daha hızlı performans sağladığı anlamına gelir. Ancak CUDA çekirdek sayısı, bir ekran kartı seçerken dikkate alınması gereken birkaç faktörden yalnızca biridir. Nvidia, Tesla, Fermi, Kepler, Maxwell veya Pascal mimarisini destekleyen CUDA’ya sahip GeForce GTX TITAN Z. grafik kartlarında sekiz CUDA çekirdeği ile 5.760 CUDA çekirdeği içeren bir dizi kart sunar.