Skip to content

Video Küratörü Nedir ve Ne İşe Yarar?

11 de Mayıs de 2021

Bir video küratörü, çevrimiçi videoların dağlarında mücevherleri bulma konusunda ustalık sahibidir. Video küratörleri yüzlerce video izler, YouTube veya başka bir web sitesindeki oynatma listelerinde bulunan en iyi videoları toplar ve kanalı bir hayran ağına dağıtır. En iyi video küratörleri, video kanallarının kapsadığı konulara büyük ilgi gösterir. Kaykaydan yavru kedilere, hızlı arabalardan örmeye kadar her şeye odaklanmış, seçilmiş video kanalları bulacaksınız.

Nasıl Video Küratörü Olunur?

Temel düzeyde, video küratörü olmak basittir. Tek yapmanız gereken bir YouTube hesabına kaydolmak, en sevdiğiniz videolardan bir oynatma listesi oluşturmak ve bunu video kanalınızda yayınlamak. Aynen böyle, sen bir video küratörüsün.

Seçilmiş video kanalınız üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak istiyorsanız, kendi tasarımınız ve markanız altında, seçilmiş videolarınızı görüntülemek için kullandığınız ayrı bir web sitesi olan bir video blogu oluşturun. Seçilmiş videolarınız için bir hayran tabanı oluşturmak için video SEO’yu kullanın ve video konunuz için bir sonraki trend yaratıcısı olabilirsiniz. Her iki durumda da, ilginizi çeken bir konu veya konular seçin ve küratörlüğünüzdeki videolarınızı seçtiğiniz konuya odaklayın. Video sitenizin açıkça tanımlanmış bir kişiliği olduğunda, görüntüleyenleri çekme olasılığınız daha yüksektir.

Kişisel Dokunuş ve Otomatikleştirilmiş Video İyileştirme

Siteniz için videoları kişisel olarak seçmek, içeriğin hedef kitleniz için hedefte olmasını sağlamanın en iyi yoludur, ancak videoları sizin için otomatik olarak seçebilen yazılım programları vardır. Viral Video Curator Pro gibi programlar, belirlediğiniz kriterleri karşılayan videolar için internette arama yapar. Otomatik küratörlük, yüzlerce videoya bakmak için çok az zamanı olan birine çekici gelse de, en iyi seçilmiş video siteleri yazılımlar tarafından değil, insanlar tarafından yapılır.

Popüler Seçilmiş Siteler

Kendi videolarınızın küratörlüğünü yapmak tam olarak yapılmıyorsa, ancak seçilmiş videoları izlemekse, izleme zevkiniz için seçilmiş videolar sunan bazı popüler sitelere göz atın. Birçoğu belirli ilgi alanları için de özelliğe sahiptir.

  • Gösterimler – odaklanır animasyon, belgeseller, fotoğrafçılık, logo tasarımı, prototip oluşturma ve çok daha fazlası dahil olmak üzere tüm kategorilerde harika tasarım videoları.
  • Findie Ruh halinize, temaya veya türe göre izleme zevkinize uyan videoları izler. Site, videoların sizi nasıl hissettirmesini istediğinizi soruyor ve sunumu ciddiye alıyor.
  • Kutudan Çıkarma teslim eder İnsanların hakkında konuştuğu en güncel videolar. Uncrate, çevrimiçi olarak en heyecan verici videoları bulabileceğiniz yerdir. Kategoriye göre arama yapın, en yeni veya en popüler videoları izleyin veya rastgele videolar getirin. Favori konular arasında arabalar, teknoloji, barınak, ahlaksızlıklar ve stil bulunur.
  • Çocuk Bunu Görmeli – çocukların uygunsuz bir şeyle karşılaşmadan izleyebilecekleri çocuk dostu içerik için gidilecek yer. The Kid Should See This’e gidin ve küratörlü, çocuklar için güvenli videolardan oluşan geniş kitaplığına göz atın. Çocuklara yönelik olsa da yetişkinler eğlenceli videoların tadını çıkarabilirler.
  • BestOfYouTube – özelliklerde biraz sınırlı, ancak YouTube’daki en son viral hisleri görmek için gitmek daha kolay bir yer yok. Oradayken videolara oy verin – beğenme veya beğenmeme.
  • Beyin Pompası – merakınızı besler. Bu site, psikoloji, kimya, finans, teknoloji ve oyun tasarımı gibi konularla ilgili videolarda uzmanlaşmıştır.
  • Digg Videosu – güncel etkinlik videoları ve viral kazananlarla dolu. Burada ele alınan kategorileri belirlemek zor, ancak her video büyüleyici.

Çoğu şey gibi, video küratörlüğü de biraz pratik gerektirebilir, ancak izlemek veya paylaşmak istediğinizi hissettiğiniz videoları tam olarak yuvarlamak oldukça faydalı olabilir. YouTube oynatma listeleriyle başlayın, mükemmel olduğunu düşündüğünüz videoları paylaşın ve ardından sizi nereye götürdüğünü görün.