Skip to content

Video Oyunları Tarihinin En Önemli Kadınları

11 de Mayıs de 2021

Bugün, kadın oyun geliştiricileri sektörün üst düzey yöneticilerinden bazıları olarak görev alıyor, ancak bu her zaman böyle olmadı. 1970’lerde ve 80’lerde video oyun pazarı henüz kurulurken, kadınlar erkek egemen iş dünyasında seslerini duyurmak için çok mücadele etmek zorunda kaldılar. Bir kadın tarafından tasarlanan ilk oyunun 1978’de piyasaya sürülmesinden bu yana, video oyunları tarihinin en etkili kadınlarının bir listesini topladık.

Carol Shaw: İlk Kadın Oyun Programcısı ve Tasarımcısı

Bilgisayar programcısı Carol Shaw en çok Activision’daki retro hit ile yaptığı çalışmalarla tanınır. Nehir Baskınıama yıllar önce Shaw, video oyunları tarihinde çoktan bir isim yapmıştı. 1978’de bir video oyunu programlayan ve tasarlayan ilk kadın oldu. 3D Tic-Tac-Toe Atari 2600 için. 1983’te Shaw’un tamamen programlayıp tasarladığı son oyun, Mutlu Yollar, tam da video oyun pazarı çöktüğünde piyasaya sürüldü. Sektör darmadağınıkken, Shaw oyun yapmaya ara verdi ancak 1988’de geri döndü. Nehir Baskını II, konsol oyunları dünyasındaki son kuğu şarkısı.

Roberta Williams: Grafik Macera Oyunları ve Sierra Ortak Yaratıcısı

Roberta Williams, Leisure Suit Larry 3'te bir kamera hücresi yapıyor.

Sierra
Roberta Williams, video oyunları tarihinin en önemli isimlerinden biridir. 1979’da Williams, salt metin bilgisayar oyununu oynadıktan sonra ilham aldı. Macera metni grafiklerle birleştiren etkileşimli bir oyunun ana hatlarını çizen bir tasarım belgesi oluşturmak. IBM’de bir programcı olan kocası Ken, Apple II ev bilgisayarlarını kullanarak yazılım motorunu ve teknolojisini geliştirdi. Onların oyunu, Gizemli Ev, anında hit oldu ve grafik macera türü doğdu. Çift, On-Line Systems (daha sonra Sierra olarak adlandırılır) şirketini kurdu ve bilgisayar oyunlarında baskın güç haline geldi. Williams 1996’da emekli olduğunda, çoğu yazıp tasarladığı 30’dan fazla en iyi bilgisayar oyunuyla itibar kazandı. Krallar Görevi ve Fantezi.

Dona Bailey: Bir Oyun Salonu Oyunu Tasarlayan İlk Kadın

Kırkayak arcade oyunu

Atom
Oyun yapma işine girmeye kararlı olan Dona Bailey, 1980’de Atari’de bir mühendis pozisyonunu kabul etti. Carol Shaw, Activision için çoktan ayrılmıştı, bu nedenle Bailey, şirketteki tek kadın oyun tasarımcısıydı. Oradayken, klasik arcade hiti Ed Logg ile birlikte yarattı ve tasarladı. Kırkayak. Hemen başarıya ulaştıktan sonra, Bailey video oyun endüstrisinden kayboldu ve 26 yıl sonra 2007 Oyunlarda Kadınlar Konferansı’nda açılış konuşmacısı olarak yeniden ortaya çıktı. Bailey, onu işten uzaklaştıran şeyin erkek meslektaşlarının baskısı ve eleştirisi olduğunu açıkladı. Bugün Bailey, kadınları oyunlarda kariyer yapmaya teşvik ediyor. Oyun tasarımı hakkında çok sayıda ders veren bir üniversite eğitmeni olarak çalışıyor.

Anne Westfall: Free Fall Associates Programcısı ve Kurucu Ortağı

Archon PC oyun logosu sanatı

Elektronik Sanatlar A.Ş.
Anne Westfall oyunlarda çalışmaya başlamadan önce, alt bölümleri yapılandırmak için ilk mikrobilgisayar tabanlı programı yaratan parlak bir programcıydı. 1981’de Westfall ve eşi Jon Freeman, Electronic Arts’ın sözleşmeli ilk bağımsız geliştiricisi olan Free Fall Associates’i kurdu. Freeman tarafından ortaklaşa tasarlanan ve Westfall tarafından programlanan oyunlar arasında popüler bilgisayar başlığı vardı. Archon, o zamanlar EA’nın en büyük satıcısıydı. Westfall, programcı ve geliştirici olarak çalışmasının yanı sıra, altı yıl boyunca Oyun Geliştirici Konferansı yönetim kurulunda görev yaptı. Westfall ve Freeman, şirketlerini Free Fall Games olarak yeniden adlandırdı, ancak Westfall son birkaç yılı tıbbi bir transkripsiyon uzmanı olarak geçirdi.

Jane Jensen: Tarihi Macera Oyunu Yazarı ve Tasarımcısı

Moebius, Jane Jensen'in Moebius'u: Empire Rising'de uzayda süzülüyor

Phoenix Online Yayıncılık
Roberta Williams’ın bıraktığı yerde, Jane Jensen meşaleyi eline aldı ve yüksek kaliteli macera oyunu yazımını ve tasarımını canlı tuttu. Jane 1990’ların başında Williams için çalıştı ve Sierra’da Kreatif Hizmetlerine başladı ve sonunda şu tür hitleri yazıp tasarladı: Kings Quest VI, Gabriel Şövalye serisi ve diğerleri. Klasik oyunlardaki çalışmaları, hikaye ve oyun tasarımının modern işaretle ve tıkla maceralarında nasıl iç içe geçtiğini şekillendirdi. Jensen, bilgisayar macera oyunlarındaki çalışmalarına şu çizgiyle devam etti: Agatha Christie ve Kadın Cinayet Kulübü PC başlıkları. Hayalindeki projesini geliştirdi, Gri madde, Wizarbox ile ve ardından kocası Robert Holmes ile Pinkerton Road adlı yeni bir oyun geliştirme stüdyosu açtı. Jenson ayrıca adı altında kurgu yazıyor Eli Easton.

Brenda Laurel: İnsan-Bilgisayar Etkileşiminde Uzman, Yazar ve Tasarımcı

Oyun geliştiricisi Brenda Laurel

Wikimedia Commons
Brenda Laurel’in yaşam misyonu, bilgisayarlarla nasıl etkileşim kurduğumuzu ve onlardan elde edilen faydaları keşfetmektir. 1980’lerin başında Atari’nin araştırma ekibinin bir üyesi ve Yazılım Stratejisi Müdürü olarak çalışmaları için oyunları kullanmaya başladı. 1987’de eğitici, tıbbi simülasyon oyununun ortak yapımcılığını üstlendi. Lazer Cerrahı: Mikroskobik Görev, beyin cerrahisi tekniğine sanal bir bakış sağladı. Laurel 1990’larda, şirketi Telepresence ile sanal gerçeklik araştırma ve geliştirme alanındaki en güçlü seslerden biri olarak çalışmalarına devam etti. Ayrıca kızlar için oyun geliştirmede uzmanlaşan ilk yazılım şirketlerinden biri olan Purple Moon’u kurdu. Laurel, danışman, konuşmacı ve profesör olarak çalışarak 2D ve 3D etkileşim tasarımı öğretir.

Amy Briggs: Kızlar için İlk Macera Oyununun Yaratıcısı

Metin macera oyunu Plundered Hearts

Amy Brigg’in oyun dünyasındaki kısa süreli çalışmasında, özellikle kadın izleyicilere yönelik bir anlatı ve kahramanlar içeren bir macera oyunuyla zamanının çok ötesinde bir vizyon gösterdi. 1983’te Briggs, metin oyunu macera şirketi Infocom’da testçi olarak çalıştı. Güçlü yazma becerileri ve başarılı ruhu, patronları kızlara yönelik bir metin macera-romantizm oyunu konseptine yeşil ışık yakmaya ikna etti. Yağmalanmış Kalpler. Yazdıktan ve tasarladıktan sonra Kalpler, Briggs birlikte yazdı Gamma Force: Bin Çığlık Çukuru ve birlikte tasarlanmış kısımları Zork Zero. Briggs, 1988’de oyun endüstrisinden ayrıldı ve yüksek lisans derecesini almak için okula döndü. Bugün, insan faktörleri mühendisliği ve bilişsel psikoloji konusunda uzmanlaşmış bir şirket yazmaya ve sahibi olmaya devam ediyor.

Doris Benliği: Dünyanın İlk ve En Yaşlı Kadın Rekabetçi Oyuncusu

Doris Self, King of Kong'da Q * bert oynuyor

58 yaşında, Doris Self 1983’e girdiğinde ilk kadın rekabetçi oyunculardan biriydi. Video Game Masters Turnuvası ve dünya rekorunu kırdıS * Bert 1.112.300 puanla. Skoru birkaç yıl sonra yenilmesine rağmen, Self fethetmek için çalışmaya devam etti. S * Bert. Öz belgeselde yer aldıKong Kralı: Bir Avuç Çeyreklikne zamanPac-Man dünya şampiyonu Billy Mitchell ona bir S * Bert atari makinesi, o zamanlar 79 yaşındaki Self’i tekrar yarışmaya başlaması için teşvik etti.