Skip to content

Video Röportajı Nasıl Yapılır

9 de Mayıs de 2021

Görüntülü röportajlar – veya konuşan kafalar-belgeseller ve haber bültenlerinden pazarlama videolarına ve müşteri görüşlerine kadar her tür videoda yaygındır. Bir video röportajı oluşturmak, neredeyse her tür ev video ekipmanıyla tamamlayabileceğiniz basit bir işlemdir.

Hero Images / Getty Images

Video Röportajı Nasıl Yapılır

Mükemmel bir video röportajı oluşturmak için şu adımları izleyin:

 1. İşleyeceğiniz bilgiler ve soracağınız sorular hakkında konuşarak kendinizi ve konunuzu video röportajına hazırlayın. Konunuz daha rahat olacak ve vaktinden önce konuşursanız video röportajı daha sorunsuz geçecektir.

 2. Video röportajı yapmak için iyi bir zemin bulun. İdeal olarak, görüştüğünüz kişi hakkında, örneğin deneğin evi veya iş yeri gibi bir şeyi gösteren bir konum kullanacaksınız. Arka planın çekici olduğundan ve çok dağınık olmadığından emin olun. Video röportajı için uygun bir zemin bulamazsanız, konunuzu boş bir duvarın önüne oturtun.

 3. Video görüşmenizin konumuna bağlı olarak, bazı ışıklar ayarlamak isteyebilirsiniz. Temel bir üç noktalı aydınlatma kurulumu, video röportajınızın görünümünü gerçekten geliştirebilir. Işık kiti olmadan çalışıyorsanız, aydınlatmayı ayarlamak için mevcut olan lambaları kullanın. Öznenizin yüzünün tuhaf gölgeler olmadan parlak bir şekilde aydınlatıldığından emin olun.

 4. Video kameranızı görüşme konunuzla göz hizasında bir tripoda kurun. Kamera, konudan yalnızca üç veya dört fit uzakta olmalıdır. Böylelikle mülakat daha çok bir sohbet gibi olacak ve daha çok sorgulamaya benzeyecektir.

 5. Sahnenin pozlamasını ve ışığını kontrol etmek için kameranın göz merceğini veya vizörünü kullanın. Konunuzu geniş, orta ve yakın çekimde kadrajlama alıştırması yapın ve karedeki her şeyin doğru göründüğünden emin olun.

 6. İdeal olarak, video röportajını kaydetmek için kablosuz bir lavaliere mikrofon kullanacaksınız. Mikrofonu öznenin gömleğine klipsleyin, böylece yoldan çıksın, ancak net ses sağlayın. Lavaliere bir mikrofon, röportaj sorularını sorduğunuzda iyi bir kayıt almayacaktır. Görüşme sorularının yanı sıra cevapların da kaydedilmesini istiyorsanız, kendiniz için başka bir lav mikrofonu veya kameraya bağlı bir mikrofon kullanın. Lav mikrofonunuz yoksa, video röportajı için video kameranın yerleşik mikrofonunu kullanın. Sadece röportajın sessiz bir yerde yapıldığından ve konunuzun yüksek sesle ve net bir şekilde konuştuğundan emin olun.

 7. Açılır ekranla yan taraftaki video kameranın hemen yanına oturun. Bu şekilde, dikkatinizi video röportajı konusundan uzaklaştırmadan video kaydını incelikle izleyebilirsiniz. Görüşme yaptığınız kişiye doğrudan kameraya değil size bakmasını söyleyin. Bu konumlandırma, röportajınıza daha doğal bir görünüm kazandırır ve konu kameradan biraz farklı görünüyor.

 8. Kayda başlayın ve video röportaj sorularınızı sormaya başlayın. Konunuza düşünmesi ve cevaplarını çerçevelemesi için bolca zaman verin; Sadece sohbetin ilk duraklamasında başka bir soruya atlamayın. Görüşmeyi yapan kişi olarak, görüşme konunuz soruları yanıtlarken sessiz olun. Başınızı sallayarak veya gülümseyerek destek ve empati ile yanıt verin, ancak sözlü yanıtlar görüşmeyi düzenlemeyi zorlaştıracaktır.

 9. Çeşitli geniş, orta ve yakın çekimler yapmak için sorular arasındaki çerçeveyi değiştirin. Bu varyasyon, garip atlama kesintilerinden kaçınırken röportajın farklı bölümlerini birlikte düzenlemeyi kolaylaştırır.

 10. Video röportajını bitirdiğinizde, kamerayı birkaç dakika daha açık bırakın. İnsanlar her şey bittiğinde rahatlar ve görüşme sırasında yaptıklarından daha rahat konuşmaya başlarlar. Bu anlar harika sesler sağlayabilir.

 11. Video röportajını nasıl düzenleyeceğiniz, amacına bağlıdır. Tamamen arşiv amaçlıysa, tüm kaseti düzenlemeden DVD’ye aktarabilirsiniz. Ya da, çekimleri izlemek ve en iyi hikayeleri ve ses kıskaçlarını seçmek isteyebilirsiniz. Bunları anlatımlı veya anlatımsız herhangi bir sırayla bir araya getirin ve atlama kesintilerini kapsayacak şekilde b-roll veya geçişler ekleyin.

Video Röportajları Oluşturmaya Yönelik İpuçları

En iyi sonuçları elde etmek için aşağıda birkaç genel ipucu verilmiştir:

 • Röportaj yaptığınız kişiye oturması için rahat bir sandalye bulun.
 • Görüştüğünüz kişiden, birbirine takılıp ses kaydını bozabilecek bilezik veya takıları çıkarmasını isteyin.
 • Konunuzun başının arkasından dışarı fırlayan arka plan nesnelerinin olmadığından emin olmak için çerçeveyi yakından kontrol edin.