Skip to content

Video Sıkıştırma Nedir?

28 de Mayıs de 2021

Videolar çok yer kaplıyor. Sıkıştırılmamış 1080 HD video çekimi, videonun dakikası başına yaklaşık 10,5 GB yer kaplar, ancak kare hızına göre değişebilir. Videonuzu çekmek için bir akıllı telefon kullanıyorsanız, saniyede standart 30 kare hızında 1080p çekim, çekimde dakikada 130 MB alırken, 4K video her film dakikası için 375 MB yer kaplar. Videolar çok fazla yer kapladığından ve bant genişliği sınırlı olduğundan, dosyanın boyutunu küçültmek için video sıkıştırma kullanılır. Sıkıştırma, dosyanın bilgilerini daha küçük bir alana paketlemeyi içerir. Bu, iki farklı sıkıştırma türü ile çalışır: kayıplı ve kayıpsız.

Kayıplı Sıkıştırma Formatları

Kayıplı sıkıştırma, sıkıştırılmış dosyanın içinde orijinal dosyadan daha az veriye sahip olduğu anlamına gelir. Video boyunca tekrar eden görüntüler ve sesler, videonun gereksiz görülen kısımlarını etkili bir şekilde kesmek için kaldırılabilir. Bazı durumlarda, bu daha düşük kaliteli dosyalara dönüşür çünkü bilgi kaybolmuştur, dolayısıyla “kayıplı” olarak adlandırılır. Ancak, bir fark görmeye başlamadan önce nispeten büyük miktarda veriyi kaybedebilirsiniz (kayıplı sıkıştırma kullanan MP3 ses dosyalarını düşünün). Kayıplı sıkıştırma, nispeten küçük dosyalar üreterek kalite kaybını telafi eder. Örneğin, DVD’ler, dosyaları orijinallerinden 15 ila 30 kat daha küçük hale getirebilen MPEG-2 formatı kullanılarak sıkıştırılır, ancak izleyiciler yine de DVD’leri yüksek kaliteli resimlere sahip olarak algılar. İnternete yüklenen çoğu video dosyası, nispeten yüksek kaliteli bir ürün sunarken dosya boyutunu küçük tutmak için kayıplı sıkıştırma kullanır. Bir video (bazı durumlarda) son derece yüksek kaliteli dosya boyutunda kalırsa, yalnızca içeriği yüklemek sonsuza kadar sürmeyecek, aynı zamanda yavaş internet bağlantısına sahip kullanıcılar videoyu akışında veya kendi cihazlarına indirirken çok kötü zaman geçireceklerdi. bilgisayarlar. Kayıplı bir sıkıştırma formatı kullanmak çok daha küçük dosyalar oluştursa da, veriler kaybolur ve geri yüklenemez.

Kayıpsız Sıkıştırma Formatları

Kayıpsız sıkıştırma, tam olarak göründüğü gibidir: orijinal ve sıkıştırılmış sürümler neredeyse aynıdır. Sıkıştırma işleminde verilerin hiçbiri kaybolmaz. Kayıpsız sıkıştırma biçimleri çoğu durumda kayıplı sıkıştırma kadar kullanışlı değildir çünkü dosyalar genellikle sıkıştırmadan önceki boyutlarıyla aynı olur. Dosya boyutunu küçültmenin sıkıştırmanın birincil amacı olduğu göz önüne alındığında, kayıpsız video sıkıştırması kullanmak anlamsız görünebilir. Ancak, dosya boyutu bir sorun değilse, kayıpsız sıkıştırma kullanmak mükemmel kalitede bir resim sağlar. Örneğin, harici bir sabit sürücü kullanarak dosyaları bir bilgisayardan diğerine aktaran bir video düzenleyici, çalışırken kaliteyi korumak için kayıpsız sıkıştırmayı kullanmayı seçebilir. Bu durumda, harici HDD büyük video dosyasını tutmak için yeterli boş alana sahip olduğundan, bu bir sorun oluşturmaz. Ancak, bir video akışı sitesine iki saatlik 4K video yüklemek isteyen biri muhtemelen kayıpsız sıkıştırma kullanmaz. Dosya o kadar büyük olacak ki, yüklenmesi uzun zaman alacaktı. Kayıpsız sıkıştırma formatları, diğerleri arasında Free Lossless Audio Codec (FLAC), Apple Lossless Audio Codec (ALAC) ve Windows Media Audio Lossless (WMAL) içerir. Boyut değil kalite önemli olduğunda, kullanım amacınıza uygun kayıpsız bir sıkıştırma formatı kullanın.