Skip to content

Videolara Altyazı Ekleme

18 de Haziran de 2021

Videolar için altyazı kullanmak, izleyicileri kaybetmemenizi ve YouTube’a veya kişisel bir web sitesine yüklediğiniz her şeyin, Engelli Amerikalılar Yasası’na (ADA) uygun olmasını sağlar. Altyazı oluşturucular, video düzenleme yazılımı ve ücretli hizmetler dahil olmak üzere birden çok yöntemi kullanarak videolara nasıl altyazı ekleyeceğinizi öğrenin.

Ücretsiz Video Düzenleme Yazılımını Kullanarak Videolara Altyazı Ekleme

Videonuza altyazı eklemenize izin veren ücretsiz video düzenleme yazılımı bulabilirsiniz. Ancak, altyazıları manuel olarak oluşturduğunuz için bu işlem zaman alıcıdır. Bu seçenek, minimum miktarda altyazı gerektiren videolar için idealdir. Bu durumda, bağımsız bir altyazı dosyası oluşturmak yerine altyazıları olan bir video da oluşturuyorsunuz.

 1. En sevdiğiniz ücretsiz video düzenleme yazılımını indirin, ardından sağlanan kurulum talimatlarını izleyerek yazılımı bilgisayarınıza kurun.

  Bilgisayarınızda Mac için iMovie gibi bir video düzenleyici yüklü değilse, Blender veya Lightworks gibi ücretsiz bir video düzenleme programı indirin.

 2. Video düzenleme yazılımını açın, ardından altyazı eklemek istediğiniz dosyayı açın.

 3. Videodaki birinin ilk konuştuğu zamana veya altyazının gerekli olduğu yere gidin.

 4. Seç Başlık ve metin kutusunu videodaki hoparlörün altına yerleştirin. Metin kutusunu görüntülenebilir video bölmesinde tutun.

  iMovie'deki başlık düzenleyici.

  Bu, kullandığınız yazılıma bağlı olarak farklı görünebilir. Yine de, işlev her video düzenleme seçeneğinde hemen hemen aynıdır.

 5. Altyazıyı zaman çizelgesindeki konuşmayla eşleştirin.

Ücretsiz ve Ücretli Altyazı Oluşturucuları Kullanarak Altyazı Ekleme

Videolara altyazı eklemeyi kolay ve etkili hale getiren birkaç ücretsiz ve ücretli web tabanlı altyazı oluşturucu vardır. Çoğu durumda, bu oluşturucular ayrı bir altyazı dosyası oluşturmak yerine altyazıları doğrudan video dosyasına ekler.

 1. Hangi hizmeti kullanmak istediğinizi belirleyin. Kapwing ve Kapalı Başlık Oluşturucu, iyi bilinen iki ücretsiz altyazı oluşturucudur.

 2. Sitenin talimatlarını izleyerek videoyu altyazı oluşturucuya yükleyin. Bu bir web arayüzü aracılığıyla yapılır.

  Kapwing'in başlık oluşturucusu.

  Bu özelliğe erişmek için hizmete kaydolmanız gerekebilir. Ayrıca videoyu YouTube’a veya başka bir video platformuna yüklediyseniz, dosyayı bağlayabilirsiniz. Öyleyse, seçeneği altyazı oluşturucuda göreceksiniz.

 3. Altyazıları otomatik olarak oluşturun veya altyazıları manuel olarak yazın. Örneğin Kapwing, birisi konuştuğunda otomatik olarak algılayan ve altyazıları otomatik olarak oluşturan bir yazılıma sahiptir. Otomatik algılamayı kullanırken, özellikle konuşmacının aksanı varsa veya argo kullanıyorsa, yazılım bazı şeyleri yanlış yapabilir. Altyazı oluşturucunun çevrimiçi arayüzünü kullanarak altyazıları manuel olarak yazmanız gerekebilir. Altyazıların video zaman çizelgesinde nerede olduğunu görebilir ve her birini uygun şekilde yerleştirebilirsiniz.

 4. Altyazıların doğru zamanlandığından emin olun. Altyazıların konuşmayla hizalandığından ve uygun süre boyunca ekranda kaldığından emin olmak için altyazı oluşturucu arayüzündeki videoyu izleyin.

 5. Altyazılara stil verin. Video altyazı oluşturucuları, ücretsiz olanları bile, metnin ekranda nasıl görüneceğini ayarlamanıza olanak tanır. Çok sayıda parlak renk içeren bir videonuz varsa, daha koyu metin kullanmanız veya tam tersini yapmanız gerekebilir. Mümkünse farklı ekran boyutlarında ve cihazlarda test ederek okunabilir olduğundan emin olun.

 6. Yeni video dosyasını indirin. Her şey yerli yerindeyse ve videonun altyazı oluşturucudaki görünümünden memnunsanız, altyazılı videoyu indirin ve istediğiniz gibi kullanın.

YouTube’da Video Altyazıları Nasıl Eklenir

Videolarınızı YouTube’da yayınladığınızda, YouTube hesabınızdan altyazı oluşturabilirsiniz.

 1. YouTube hesabınızda oturum açın.

 2. Profil resminizi seçin, ardından YouTube Stüdyosu.

  YouTube kullanıcı arayüzü.

 3. Seç Klasik İçerik Stüdyosu sol alt köşede. Altyazı henüz YouTube Studio’ya dahil edilmemiştir.

  Klasik İçerik Stüdyosu'nun nereye tıklanacağının ekran görüntüsü.

 4. Seç Video yöneticisi Sola.

 5. Altyazı eklemek istediğiniz videoyu bulun, videonun altındaki açılır oku seçin, ardından Altyazılar/CC.

  Video Yöneticisi kontrol paneli.

 6. Altyazı eklemek için tercih ettiğiniz yöntemi seçin. Bir dosya yükleyebilir, videoda söylenen her şeyi manuel olarak yazabilir ve YouTube’un dosyayı otomatik olarak senkronize etmesini sağlayabilirsiniz. Veya konular konuşurken zaman çizelgesini gözden geçirebilir ve manuel olarak altyazı ekleyebilirsiniz.

 7. Çalışmanı kaydet. Sıfırdan çok fazla altyazı eklerseniz, uzun zaman alabilir. YouTube, çalışmanızı taslak olarak kaydeder, böylece zamanınız olduğunda ona geri dönebilirsiniz.

 8. Videoyu yayınlayın.

Video Altyazıları için Ücretli Hizmetler Nasıl Kullanılır

Video düzenleme yazılımında manuel olarak altyazı oluşturmak veya altyazı oluşturucuları kullanma sürecinden geçmek için zamanınız yoksa, birkaç ücretli hizmet uygun fiyatlı hizmetler sunar. Bazıları otomatik altyazı oluşturucuları kullanabilirken, diğerlerinde altyazıları sıfırdan oluşturan biri var.

 1. Kullanmak istediğiniz hizmeti seçin. Scribblr ve Captionmax gibi hizmetler, videonun dakikası başına 1 ABD Doları kadar düşük oranlar sunar. Her şeyde olduğu gibi, ödediğinizin karşılığını almanız muhtemeldir. Projeyi ve altyazılarınızın yüzde 100 doğru olmasının ne kadar önemli olduğunu düşünün.

 2. Videonuzu yükleyin.

 3. Ekspres teslimat gibi ek seçenekleri seçin, ardından kontrol edin.

 4. E-postanızda, YouTube veya Vimeo gibi istediğiniz herhangi bir video platformuna yükleyebileceğiniz bir srt dosyası alacaksınız. Bu, altyazıları manuel olarak oluşturma zahmetinden sizi kurtarır.