Skip to content

VirtualBox’ta Android Ekran Çözünürlüğü Nasıl Onarılır

15 de Mayıs de 2021

VirtualBox içinde Android’in nasıl kurulacağını öğrendikten sonra fark edebileceğiniz tek şey, Android’i çalıştıran pencerenin oldukça küçük olmasıdır. Bu kılavuz, ekran çözünürlüğünü nasıl artıracağınızı gösterir. Bir anahtara dokunmak kadar kolay değildir, ancak bu talimatları izleyerek onu sizin için çalışan bir şeye değiştirebilirsiniz. Ekran çözünürlüğünü değiştirmenin iki ana bölümü vardır. Birincisi, Android kurulumunuz için VirtualBox ayarlarını değiştirmek ve ikincisi, ekran çözünürlüğünü sıfırlamak için GRUB içindeki önyükleme menüsü seçeneğini ayarlamaktır. Nasıl olduğunu size gösteriyoruz. Bu kılavuzdaki talimatlar Windows 10, Windows 8.1, Windows 7 ve Linux için geçerlidir.

Android için Virtualbox Ekran Çözünürlüğü Nasıl Onarılır

Virtualbox for Android’e özel bir ekran çözünürlüğü eklemek için şu adımları izleyin:

 1. Bir komut istemi açın. Bunu nasıl yapacağınız, kullandığınız işletim sistemine bağlıdır:

  • Windows 10’da yazın komut arama çubuğuna girin ve Komut İstemi uygulamasını seçin.
  • Windows’ta 8.1, sağ tıklayın Başlat düğmesine basın ve seçin Komut istemi.
  • Windows 7’de Başlat düğme ve tür cmd.exe Çalıştır kutusuna.
  • Linux’ta bir terminal penceresi açın. Ubuntu’da süper anahtar ve yazın dönem çizgi içine. Ardından, terminal simgesi. Mint’de menüyü açın ve terminal menüdeki simgesine (veya Ctrl + Alt + T aynı zamanda).
 2. Windows’ta aşağıdaki komutu çalıştırın: cd “c: program dosyaları oracle virtualbox”

  Bu, VirtualBox’ı kurarken varsayılan seçenekleri kullandığınızı varsayar. Linux’ta, yol ortam değişkeninin bir parçası olduğu için VirtualBox klasörüne gitmeniz gerekmez.

 3. Windows’ta şu komutu çalıştırın: VBoxManage.exe setextradata “WHATEVERYOUCALLEDANDROID” “CustomVideoMode1” “istenilen çözünürlük”

  Linux’ta, komutun .exe kısmına ihtiyacınız olmaması dışında komut benzerdir: VBoxManage setextradata “WHATEVERYOUCALLEDANDROID” “CustomVideoMode1” “istenilen çözünürlük”

  Değiştir NEREDEYSEANDROID Android için oluşturduğunuz sanal makinenin adını girin ve istenen çözünürlüğü gerçek bir çözünürlükle değiştirin. 1024x768x16 veya 1368x768x16.

 4. VirtualBox’ı açın, ardından Android sanal makinenizi başlatın.

 5. Seçin Cihazlar menü ve seçin CD / DVD cihazları. Android ISO görünürse, yanına bir onay işareti koyun. Android ISO görünmezse, seçin Sanal bir CD / DVD disk dosyası seçinve daha önce indirdiğiniz Android ISO’ya gidin.

 6. Seçiniz Makine, sonra seç Sıfırla.

 7. Seç Canlı CD – Hata Ayıklama Modu seçeneği.

 8. Bir sürü metin ekranı büyütür. Basın Giriş şuna benzer bir komut istemine gelene kadar tuşuna basın:

  • / Android #

  Aşağıdaki satırları terminal penceresine yazın:

  mkdir / boot

  mount / dev / sda1 / boot

  vi /boot/grub/menu.lst

 9. Vi editörü, daha önce kullanmadıysanız alışmak için biraz zaman alır, işte dosyayı nasıl düzenleyeceğiniz ve ne gireceğiniz burada. İlk olarak, tümü aşağıdaki metinle başlayan dört kod bloğunun görünümünü not edin:

  • başlık Android-x86 4.4-r3

  İstediğiniz ilk bloktur. İmleci ilk başlığın hemen altındaki satıra taşımak için klavyedeki ok tuşlarını kullanın, Android-x86 4.4-r3.

 10. Kullan sağ okve imleci okuyan bitin sonrasına yerleştirin:

  • çekirdek /android-4.4-r3/kernel sessiz kök = / dev / ram0 androidboot.hardware = android_x86 src = / android-4.4-r3
 11. Harfe basın ben klavyede ve girin UVESA_MODE = arzu ettiğiniz çözünürlük.

 12. Değiştir arzu ettiğiniz çözüm kullanmak istediğiniz çözünürlükle. Örneğin, UVESA_MODE = 1024×768. Satır şimdi aşağıdaki gibi görünmelidir:

  • çekirdek /android-4.4-r3/kernel sessiz kök = / dev / ram0 androidboot.hardware = android_x86 UVESA_MODE = 1024×768 src = / android-4.4-r3
 13. Basın Kaçış ekleme modundan çıkmak için. Ardından : (iki nokta üst üste) klavyede ve yazın wq (yaz ve çık).

 14. Sanal makinenizi sıfırlamadan önce, ISO’yu sanal DVD sürücüsünden kaldırın. Bunu yapmak için, Cihazlar menü, ardından seçin CD / DVD Cihazları. Temizle Android ISO onay kutusu.

 15. Sanal makineyi sıfırlayın. Seçiniz Makine, sonra seç Sıfırla.

Android’i bir dahaki sefere başlattığınızda, GRUB içindeki menü seçeneğini seçtiğinizde otomatik olarak yeni çözünürlüğe yeniden boyutlandırılır. Çözünürlük beğeninize uymuyorsa yukarıdaki talimatları tekrar uygulayın ve gerektiğinde farklı bir çözünürlük seçin. Artık Android’i VirtualBox içinde denediğinize göre, neden VirtualBox içinde Ubuntu’yu denemiyorsunuz? VirtualBox tek sanallaştırma yazılımı değildir. GNOME masaüstünü kullanıyorsanız, sanal makineleri çalıştırmak için Kutular’ı kullanın.