Skip to content

Vivaldi Tarayıcı: Neden Denemelisiniz?

31 de Mayıs de 2021

Vivaldi, Linux, macOS ve Windows için kullanılabilen nispeten yeni bir web tarayıcısıdır. Vivaldi 2016 yılında piyasaya sürüldü ve ilk olarak Jon Stephenson von Tetzchner ve Tatsuki Tomit tarafından geliştirildi. Rekabetçi tarayıcı pazarına daha yeni bir ekleme olmasına rağmen Vivaldi, Chrome, Edge, Firefox veya Safari kadar tam özellikli.

Vivaldi Tarayıcısını Yükleme

Tamamen çapraz platform olduğundan, sahip olduğunuz her masaüstü cihazında Vivaldi’yi çalıştırabilirsiniz. Tarayıcıyı yüklemek, daha önce yüklediğiniz tüm yazılımlarla aynı şekilde çalışır. Kurulum sırasında hemen ayarlayabileceğiniz birkaç ayrıntı vardır:

  • Kullandığınız diğer tarayıcılardan yer imlerini ve ayarları içe aktarın
  • Tarayıcı için bir tema seçin
  • Sekmeleri ana pencerenin üstüne, altına veya yanına yerleştirin
  • Bir Vivaldi hesabı kaydederek yer imlerini ve bilgileri diğer cihazlarla senkronize edin

Vivaldi Tarayıcısına Geçiş

Sevdiklerimiz

  • Site bağlantılarınızı düzenlemek için esnek seçenekler.
  • Web Panelleri ile sık ziyaret edilen sayfalara hızlı erişim.
  • Çok hızlı sayfa yükleme süresi.

Sevmediklerimiz

  • Tarayıcı penceresi yeniden boyutlandırıldığında kaydırma çubuğu genellikle kaybolur.
  • Varsayılan Linux sürümü gömülü videoları yüklemeyebilir.

Her gün kullanmaya alıştığınız tarayıcıyı değiştirmek kolay değil. Google Chrome tarayıcısını uzun yıllardır kullandıysanız ve onlarca uzantıyı etkinleştirdiyseniz, Vivaldi’ye geçmek sizin için doğru olmayabilir. Vivaldi, Chromium tabanlıdır, bu nedenle neredeyse tüm Chrome uzantıları çalışır, ancak hepsini etkinleştirmek zaman alabilir. Ve birçok uzantıya sahip bir Firefox veya Microsoft Edge kullanıcısıysanız, bu uzantıların çoğu kullanılamayabilir.

Vivaldi Tarayıcısını Özelleştirme

Vivaldi’yi ilk açtığınızda oldukça basit görünmesine rağmen, biraz daha yakından bakarsanız hemen görünenden daha fazla özellik olduğunu göreceksiniz. seçin ayarlar simgesi tarayıcıyı nasıl özelleştirebileceğinizi daha derinlemesine araştırmaya başlamak için sol altta.

İçinde Temalar sekmesinde, çoğu web tarayıcısında bulacağınız tipik bir tema ayarı göreceksiniz, ancak aşağı kaydırdıkça, neredeyse sonsuz miktarda özelleştirmenin mevcut olduğunu göreceksiniz.

Tema ayarları penceresinde kendi temanızı oluşturun.

Vivaldi’de fare hareketlerini de kullanabilirsiniz. seçin Fare Kullanabileceğiniz önceden tanımlanmış fare hareketlerini görmek için ayarlarda sekmesine gidin.

Hareket ayarlarında fare hareketlerini öğrenin veya oluşturun.

Seçerek hareketlerin her birini özelleştirebilirsiniz. Düzenle simgesini ve kendi çiziminizi yapın.

Sekme Yığınlarını ve Web Panelini Kullanma

Vivaldi’nin yaratıcı bir özelliği sekme istifleme olarak adlandırılır. Sekme istifleme, bir tarayıcı sekmesini alıp başka bir sekmenin üzerine sürüklemenizdir. Bu, birden çok sekmeyi tek bir sekmede “yığınlar”. Yığılmış bir sekmeye tıkladığınızda, hepsi sekme çubuğunun hemen altında görüntülenir.

Vivaldi'de yığılmış sekme örneği

Yüklemek istediğinize tıklayabilir veya hepsini yükleyebilirsiniz. Sekmeye sağ tıklayıp seçerek bunları yığından çıkarın. Sekme Yığını Grubunu Çöz.

Vivaldi’nin Web Panelini Kullanma

Vivaldi’nin kullanışlı özelliklerinden bir diğeri de Web Panelidir. Tek bir tıklamayla ve görüntülediğiniz sayfadan ayrılmak zorunda kalmadan web sayfalarının daha küçük sürümlerine sahip olmanın bir yoludur. Web Paneli, tarayıcının sol tarafında dikey olarak düzenlenmiş simgeler grubudur. En üstteki standart tarayıcı yer imleriniz, indirmeleriniz, notlarınız (gömülü bir not defteri olarak düşünün), geçmişiniz ve sekmelerinizdir. Bunun altında bir artı simgesi göreceksiniz. Buna tıklamak, sol önizleme panelinde açabileceğiniz herhangi bir web sitesini eklemenizi sağlar.

Web sayfaları güncellemelerini önizlemek için web panelleri ekleyin.

Yukarıdaki resim Vivaldi’nin Web Paneli özelliğine aittir. sosyal beslemelerinizi, haber beslemelerinizi veya hızlıca bakmak veya atıfta bulunmak istediğiniz herhangi bir şeyi kontrol etmenin hızlı bir yoludur.

Vivaldi Tarayıcı ile Düzenli Kalma

Diğer birçok tarayıcı Hızlı Arama veya Yeni Sekme sayfaları (bir bağlantı koleksiyonu görüntüleyen sayfalar) sunarken, Vivaldi bunu daha düzenli bir şekilde yapar. Yer imleri listesinde, klasör simgesinin üzerinde 4 panelli küçük bir simgeyle tanımlanan Hızlı Arama sayfalarını bulacaksınız. Başlangıçta, varsayılan bağlantı koleksiyonuna sahip yalnızca tek bir Hızlı Arama penceresi vardır. Yeni bir sekme açıp ardından ilgili seçeneği seçerek yeni Hızlı Arama sayfaları oluşturabilirsiniz. + Hızlı Arama bağlantısının sağındaki simge.

Web sayfalarını yeni Hızlı Arama pencereleriyle düzenleyin.

Büyük maviyi seçerek ek bağlantılar ekleyin + simge. İstediğiniz kadar Hızlı Arama klasörü ekleyebilirsiniz. Araştırma yapmak, tüm finansal hesaplarınızı kontrol etmek, en sevdiğiniz film akış bağlantılarının tümünü depolamak ve daha fazlası gibi belirli görevler için ihtiyaç duyduğunuz sekme koleksiyonlarını düzenlemenin çok kullanışlı bir yoludur.

Aktiviteleri düzenlemek için birden fazla Hızlı Arama sayfası oluşturun.

Yer imlerinizdeki ilgili Hızlı Arama klasörüne sağ tıklayarak ve öğesini seçerek tüm bağlantıları bir kerede başlatabilirsiniz. Yeni sekmede aç.

Yer İşaretlerini ve Yer İşareti Klasörlerini Düzenleme

Diğer popüler tarayıcılarla ilgili ortak bir şikayet, yer imi yönetiminin zahmetli olabileceğidir. Vivaldi’de, sadece yer imi simgesi sol gezinme bölmesinde. Ardından bağlantıları veya klasörleri istediğiniz yere sürükleyip bırakabilirsiniz. Şunu tut Kontrol Tek tek bağlantıları seçmek için tuşuna basın ve ardından bunları yeni bir klasöre sürükleyin. En üst düzey yer imi listenizi düzene koymak için istediğiniz kadar klasörü iç içe geçirin.

Yer imlerinin ve klasörlerin verimli organizasyonu.

Hızlı Arama sayfaları, düzenli yer imleri ve Web Panelleri arasında en çok kullandığınız sayfaları ve içeriği bulmanın çok hızlı olduğunu göreceksiniz.

Diğer Faydalı Özellikler

Vivaldi web tarayıcısının sağ alt köşesine bakarsanız, Vivaldi’nin sunduğu birkaç özellik daha göreceksiniz. seçerseniz kamera simgesi, tüm bir web sayfasının veya sayfanın bir seçiminin ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

Alttaki ekran görüntüsü simgesini kullanarak ekran görüntüleri alın.


Birkaç web sayfasını tek bir ekranda birleştirmek için ctrl tuşuna basın ve birden çok sekme seçin. Ardından Kare kutu ve hepsi tek bir tarayıcı penceresinde birleşecek. Aynı simge, birleştirilmiş sayfaların döşemesini kaldıracaktır. Bu, web’de gezinirken Google Takviminizi bir yan panelde açık tutmak gibi, aynı anda birden çok web uygulamasını kullanmanın mükemmel bir yoludur.