Skip to content

Vivitar Kameralarda Sorun Giderme

19 de Mayıs de 2021

Vivitar dijital kameranızla bir sorun yaşarsanız, bir hata mesajı görebilirsiniz. Kameranın görsel ipucu vermediği durumlarda da sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ekranda bir hata mesajı olsun veya olmasın, Vivitar kameranızı tamir etmek için bu ipuçlarını kullanın. Bu makaledeki bilgiler genel olarak tüm Vivitar doğrult ve çek dijital kameralar için geçerlidir.

Vivitar Kameralarla İlgili Sorunların Nedenleri

Karşılaşabileceğiniz hata mesajlarından bazıları şunlardır:

 • Kart Dolu Hatası / Dosya Yok
 • Lens Hatası / E18 Hatası
 • Korumalı Hata Yaz

Vivitar kameralarla ilgili olası sorunların bazı nedenleri şunlardır:

 • Kamera SD hafıza kartını okumuyorsa, yazma korumalı olabilir veya formatlanması gereken yeni bir hafıza kartı olabilir.
 • Flaş çalışmıyorsa, fotoğraf makinesinin menülerinden manuel olarak kapatılmış olabilir.
 • Lens uzamıyorsa, kameranın iyi bir temizliğe ihtiyacı olabilir veya kameranın dahili mekanizmalarında bir sorun olabilir.
 • Düşük kamera piliniz varsa, bir dizi sorun yaşayabilirsiniz. Örneğin, kamera güç tükendiğinde bir fotoğrafı kaydederse, fotoğraf kaydedilmeyebilir veya bozulabilir.
 • Kamera bulanık görüntüler çekerse, kameranın otomatik odaklama sistemi keskin bir görüntü oluşturmak için gerektiği kadar hızlı çalışmayabilir.
 • Kamerayı düşürürseniz, dahili olarak hasar görebilir.
 • Bazı kameralarda, takılı bir bellek kartınız yoksa, kamera fotoğrafları geçici olarak dahili belleğe kaydeder. Kamerayı kapattığınızda fotoğraflar otomatik olarak silinir. Bu sorunu önlemek için bir hafıza kartı kullandığınızdan emin olun.

Vivitar, en iyi kameraları üretmiyor, bu da diğer markalara kıyasla ucuz olmalarının bir nedeni. Bu nedenle, kameranız istediğiniz kalitede fotoğraflar çekemeyebilir.

NoDerog / Getty Images

Vivitar Kameralarla İlgili Sorunlar Nasıl Giderilir

Vivitar kameralarla ilgili yaygın sorunları gidermek için şu adımları izleyin:

 1. Kamera pillerini şarjlı tutun. Ani sorunları önlemek için düzenli olarak pili şarj edin veya AA veya AAA pilleri değiştirin.

 2. Çekimlerinizi önceden odaklayın. Odaklanmada sorun yaşıyorsanız, mümkün olduğunda sahneye önceden odaklanmak için deklanşöre yarım basın. Kamera keskin bir odak elde ettiğinde, deklanşöre tam basın.

 3. Flaş ayarlarını kontrol edin. Öncelikle kameranın içeride olmadığından emin olun. makro modu, bazı Vivitar kameraların flaşı kapatmasına neden olabilir. Ardından flaş ayarını şu şekilde değiştirin: otomatik.

 4. Kamera merceğini temizleyin. Mercek muhafazasının temiz olduğundan ve her ikisi de merceğin yapışmasına neden olabilecek parçacıklar ve kirden arındırılmış olduğundan emin olun.

 5. SD kartta yazma korumasını devre dışı bırakın. Kartın yan tarafında bir yazmaya karşı koruma anahtarınız varsa, kameranın karta yeniden fotoğraf yazmasına izin vermek için anahtarı açık konuma getirin.

 6. Hafıza kartını formatlayın. Biçimlendirme karttaki tüm dosyaları sildiğinden, karttaki tüm fotoğrafları alın ve bilgisayarınıza kaydedin.

 7. Kamerayı kapatın, pilleri çıkarın ve 10 dakika bekleyin. Pili değiştirip kamerayı tekrar açtığınızda, lens kendi kendine açılmalıdır.

 8. Kameranızı profesyonelce tamir ettirin. Yukarıdaki her şeyi denediyseniz ve hala lens ve flaşla ilgili sorun yaşıyorsanız, dahili mekanizmalar arızalanmış olabilir ve bu da pahalı bir onarım olabilir.