Skip to content

VoIP Bağlantınızı Test Etme

10 de Mayıs de 2021

Bir VoIP aramasının kalitesi büyük ölçüde internet bağlantınıza bağlıdır. Çok fazla kayıp paket, konuşmanızın net olmayacağını gösterir. İnternet bağlantınızın sağlığını ve paketleri bir hedef makineye hızlı bir şekilde PING (Packet Internet Groper) adı verilen bir yöntemle taşıma yeteneğini belirleyebilirsiniz. Garip gelebilir, ancak kullanımı kolaydır ve yararlı bir şeyler öğrenirsiniz.

VoIP Bağlantı Kalitesini Test Etmek İçin PING Kullanın

İnternet bağlantınızı test etmek için şu adımları izleyin:

  1. VoIP sağlayıcınızın ağ geçidinin IP adresini bulmaya çalışın. Bir seçenek, şirketi aramak ve sormaktır. Şirket bunu yayınlamazsa, herhangi bir IP adresiyle deneyin veya Google’ın şu örnek IP adresini kullanın: 64.233.161.83.

  2. Bilgisayarınızın komut istemini açın. Windows 7 ve 10 kullanıcıları için, Başlat düğmesini tıklayın ve hemen üzerinde görünen arama kutusuna şunu yazın: Ardından tuşuna basın. Windows XP için, Başlat düğme, tıklayın Çalıştırmak, ve metin kutusuna şunu yazın: Ardından tuşuna basın. Siyah arka plana sahip bir pencere açılmalıdır ve içinde beyaz metin ve yanıp sönen bir imleç sizi bilgisayarların ilk günlerine götürür.

  3. PING komutunu ve ardından bir IP adresini yazın – örneğin:

Ardından düğmesine basın. Ağ geçidinizin adresine sahipseniz, bu örnek IP adresi yerine onu kullanın. Birkaç saniye veya daha uzun bir süre sonra, her biri aşağıdaki gibi bir şey söyleyen dört veya daha fazla satır görünmelidir:

  • 64.233.161.83’ten yanıt: bayt = 32 zaman = 51 ms TTL = 54

Sonuçları Anlamak

İşleri basitleştirmek için, yalnızca dört satırın her birindeki zaman değeriyle ilgilenmelisiniz. Ne kadar düşükse, o kadar mutlu olmalısın. 100 ms’nin üzerine çıkarsa (bu milisaniyedir), bağlantınız için endişelenmelisiniz. Muhtemelen temiz bir VoIP sesli görüşmeniz olmayacak.

  • İşlem tamamlandığında Ctrl + C sonuçları özetlemek ve gönderilen, alınan paket sayısını ve paket kaybı yüzdesini göstermek için. Yüzde 5’ten fazla olmayan bir kayıpla makul kaliteye sahip olmalısınız.
  • Değerleri göstermek yerine, PING testi şunu gösterir: İstek zaman aşımına uğradı, hedefe ulaşan ve geri dönen paket olmadığı anlamına gelir. Ya bağlantınız yok ya da yanlış bir IP adresiniz var ya da ulaşılamayan bir IP adresiniz var.

PING Testlerinin Diğer Nedenleri

Herhangi bir bağlantıyı kontrol etmek için PING testlerini kullanabilirsiniz. İnternetinizi her kontrol etmeniz gerektiğinde, bir PING testi yapın. Bir ağ üzerindeki bir yönlendiriciye veya hub’a bağlanmaya çalışırken de başarınızı test edebilirsiniz. Genellikle genel olarak 192.168.1.1 olan aygıtın IP adresini PING edin. Her zaman kullanarak kendi makinenize ping atarak kendi makinenizin TCP ağ modüllerini test edebilirsiniz. 127.0.0.1veya bu adresi kelimesi ile değiştirerek localhost. PING size ihtiyacınız olan bilgileri vermezse, internet bağlantınızı ve VoIP kullanımınızı test etmek için çevrimiçi hız testlerini kullanın.