Skip to content

VoIP Bant Genişliği: Ne Kadarına İhtiyacınız Var?

14 de Nisan de 2021

Bir VoIP telefon hizmeti kullanmak, sabit hatta ihtiyacınız olmadığı ve internet üzerinden arama yapabileceğiniz için telefon görüşmeleri yapmanın uygun maliyetli bir yolu olabilir. İnternet bant genişliğinin temellerini, bunun VoIP telefonlarıyla nasıl ilişkili olduğunu ve VoIP için minimum bant genişliğini gözden geçirelim.

Roman Olshevskyi / Pixabay

İnternet Bant Genişliği Nedir?

Bant genişliği ve VoIP telefonlarının birbiriyle nasıl ilişkili olduğuna girmeden önce, bant genişliğinin ne olduğunu, ne olmadığını ve sınırlamalarının ne olduğunu anlamak çok önemlidir.

İnternet Bant Genişliğinin Temelleri

Esasen, internet bağlantılarıyla ilgili olarak bant genişliği, bir internet bağlantısının belirli bir miktarda bilgiyi / veriyi birim zamanda (genellikle saniye) taşıma kapasitesidir. İnternet bağlantıları söz konusu olduğunda, bu kapasite genellikle “saniyede megabit” veya Mbps veya Mb / s olarak ifade edilir. Bant genişliği, öncelikle bir internet bağlantısının destekleyebileceği veri aktarım hızıdır. Örneğin, 15 Mbps bant genişliğine sahip bir internet bağlantısı, bir internet bağlantısının saniyede 15 milyon bit veri taşıyabileceği anlamına gelir. Genel olarak, daha yüksek bant genişliğine sahip internet bağlantıları, belirli miktarda veriyi daha düşük bant genişliğine sahip bağlantılardan daha hızlı aktarabilir. VoIP araması telefon görüşmeleri yapmak için internet bağlantılarına dayandığından, internet bağlantınızın destekleyebileceği bant genişliği miktarını VoIP aramasını ayarlamadan önce belirlemek çok önemlidir. İnternet bağlantınızın bant genişliğini belirlemek için bir internet hız testi sitesi kullanın.

Bant Genişliği Yanılgıları

İnternet bant genişliğiyle ilgili en büyük yanılgılardan biri, internet bağlantınızın sahip olması gereken belirtilen bant genişliği miktarı ne olursa olsun, aynı zamanda internet bağlantınızı kullanırken bekleyebileceğiniz tam veri aktarım hızı olduğu fikridir. Çoğu durumda, internet bağlantınız, ISS’niz tarafından belirtilen bant genişliği seviyesinde veri aktarımı gerçekleştirmeyecektir. Bu, sağlayıcınızın bağlantınızın 60 Mbps hızında veri aktarabilmesi gerektiğini söylediği anlamına gelir, bunun günlük kullanımınız sırasında gerçekten olacağı anlamına gelmez. Wi-Fi ve Ethernet gibi bağlantılar, aktarmaya çalıştığınız dosyalara ve verilere (VoIP telefon görüşmesi veya film gibi) ek olarak bant genişliğini de tüketen diğer ağ özelliklerini (paket başlıkları ve kontrol mesajları gibi) yönetmelidir. Bu ek bant genişliği tüketimi, kullanabileceğiniz gerçek bant genişliği miktarını önemli ölçüde azaltabilir, bu da bant genişliğinizin ve bağlantı hızlarının olması gerekenin% 50’sine kadar düşmesine neden olabilir. Bant genişliğiyle ilgili başka bir yanlış anlama, her indirme isteği veya belirli bir internet bağlantısını kullanan kişi için mevcut toplam bant genişliği miktarıdır. Bant genişliğini tüketmesi gereken farklı kişiler veya indirmeler, dosya indirmek veya VoIP aramaları yapmak gibi şeyler yapmak için internet bağlantınız için belirtilen bant genişliği seviyesini paylaşır. Belirtilen bant genişliği düzeyi, belirli bir hane halkının internet bağlantısı için toplam olası bant genişliği miktarıdır. İnternet bağlantınızı kullanan kişiler ve indirme istekleri, internet bağlantınızın bant genişliğini (ödediğiniz ayarlanmış veri aktarım hızı) böler. Her kişi veya indirme isteği, olası bant genişliğinin toplam miktarının yalnızca bir kısmını alacaktır. Bağlantınızı kullanan ne kadar çok kişi veya indirme isteği olursa, genel bağlantınız o kadar yavaş olacaktır. Dolayısıyla, bant genişliğinizi ve VoIP gibi şeyler için ne kadarına ihtiyacınız olacağını belirlerken, internet hızınızı doğru bir şekilde test etmek isteyeceksiniz çünkü bant genişliği tüketiminiz hala onu aşıyorsa daha yüksek bir bant genişliği yeterli olmayacaktır.

Bant Genişliği Sınırlamaları

İnternet bağlantınızın bant genişliği, genellikle internet servis sağlayıcınız (ISS) tarafından kasıtlı olarak yavaşlatıldığında, bant genişliğinde çeşitli sınırlamalar vardır, en önemlisi bant genişliğini daraltmadır. Bir ISS, ağ tıkanıklığını azaltmak, müşterileri yükseltmeye teşvik etmek veya belirli bir tür çevrimiçi etkinlik veya web sitesi için kullanılan bant genişliğini azaltmak için bant genişliği daraltma uygulayabilir. Bazen, kısıtlama, ücretli internet hizmet planlarına yerleşik bant genişliği sınırlarını (bir bant genişliği kullanım sınırı) zorlar. Bant genişliğiyle ilişkili daha az bilinen diğer sınırlamalar, bant genişliğini tüketen çok fazla tarayıcı eklentisi ve uzantı ile kötü amaçlı yazılım bulaşmaları nedeniyle aşırı bant genişliği tüketimini içerir. Bu sınırlamalar, çok fazla bant genişliği tükettikleri için internet hızınızın yavaşlamasına neden olabilir.

VoIP Telefonları ve Bant Genişliği

VoIP araması, bant genişliğinin yoğun bir tüketicisi olma eğilimindedir çünkü ses verilerini aktarmak için örneğin basit metinden daha fazla bant genişliği gerektirir. Yeterli veya yüksek kaliteli sesli aramalar istiyorsanız, daha hızlı bağlantı hızlarını ve daha yüksek bant genişliğini destekleyebilecek bir internet bağlantısına yatırım yapmanız gerekir. VoIP aramanın ayarlanması söz konusu olduğunda, kullanılacak en iyi internet bağlantısı türü geniş bant bağlantıdır. Geniş bant, kaliteli VoIP telefon görüşmelerini desteklemek için gereken minimum bant genişliğini sağlayabilir.

VoIP Telefon Bant Genişliği Gereksinimleri

VoIP aramalarınızı kolaylaştırmak için geniş bant internet bağlantısı kullanmanın yanı sıra, bant genişliğinizin en az 512 kbps (saniyede kilobit) olması önerilir, bu da 0,512 Mbps’ye kadar çalışır. Birçok geniş bant sağlayıcısı, hizmetleriyle birlikte minimum 512 kbps sunduğundan, temel bir geniş bant bağlantısı bu kadar bant genişliği sağlayabilmelidir.