Skip to content

VoIP ile Kullanabileceğiniz Telefonlar

13 de Mayıs de 2021

Telefon görüşmeleri yapmaya gelince, IP üzerinden ses teknolojisinin bakır telli sistemlere göre birçok avantajı vardır. VoIP’nin ağ bağlantılı yapısı, VoIP ile kullanabileceğiniz telefonlar için ek seçenekleriniz olduğu anlamına gelir:

Mevcut Telefonlarınız

Geleneksel, PSTN / POTS tabanlı ev telefonlarına bağlıysanız, bunları bir analog telefon adaptörü donatarak VoIP için kullanın. Adaptör, telefonunuzun VoIP teknolojisiyle çalışmasına yardımcı olmak için sinyal türlerini çevirir. Bir ev veya ofis VoIP hizmetine kaydolduğunuzda, normalde size bir ATA verilir; adaptör. Diğer konfigürasyonlarda, birine ihtiyacınız olmayabilir.

IP Telefonları

VoIP için en iyi telefonlar IP telefonlarıdır. SIP telefonları. Bunlar, özellikle VoIP ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve geleneksel telefonlarda bulunmayan özelliklere sahiptir. Bir IP telefon hem bir “telefon” görevi görür ve bir ATA.

Yazılım telefonları

Yazılım telefonu, bir bilgisayara veya mobil cihaza yüklenen yazılımdır. Arabirimi, numaraları çevirmek için kullanabileceğiniz bir tuş takımı içerir. Fiziksel telefonunuzun yerini alır ve genellikle çalışmak için bir adaptöre ihtiyaç duymaz. Yazılım telefonu örnekleri X-Lite, Bria ve Ekiga’dır. Skype gibi iletişim yazılımlarının arabirimlerinde yazılım telefonları da olabilir. Yazılım telefonları ayrıca SIP hesaplarıyla da çalışır. SIP, teknik olarak yapılandırmak için daha karmaşıktır ve ev ayarlarında yaygın değildir, ancak avantajları vardır.

IP Telefonlar

IP ahize bağımsız değildir; yazılım telefonuyla bir PC’ye bağlanır. IP ahize, taşınabilir bir telefona benzer ve PC bağlantısı için bir USB kablosuyla donatılmıştır. Numaraları çevirmek için bir tuş takımına sahiptir. IP ahizeleri oldukça pahalıdır ve çalışmak için bazı yapılandırmalar gerektirir.

Akıllı Telefonlar ve Tabletler

Akıllı telefonlara ve tabletlere yüklediğiniz neredeyse tüm VoIP uygulamaları, numara oluşturmak için bir tuş takımıyla entegre yazılım telefonlarına sahiptir. WhatsApp, Facebook Messenger, Skype ve birçok iletişim platformu, sesli aramaları desteklemek için uygulamalarında yazılım telefonlarının sürümlerini içerir.