Skip to content

VoIP Kullanırken Mevcut Telefon Numaramı Saklayabilir miyim?

22 de Mayıs de 2021

Çoğu durumda, bir telefon numarasını bir VoIP hizmetine aktarabilirsiniz. Aslında, tüm kişilerinize yeni bir numara vermek zorunda kalmamanız için önerilir.

Telefon Numaramı VoIP İle Saklayabilir miyim?

Yıllardır bir telefon numarası kullandınız ve birçok kişi sizi veya şirketinizi bunun aracılığıyla tanıyor ve yenisi için onu terk etmek istemiyorsunuz. VoIP’ye geçmek, telefon servis sağlayıcılarını ve ayrıca telefon numaralarını değiştirmek anlamına gelir. Yeni VoIP hizmetinizle mevcut sabit hat PSTN telefon numaranızı kullanmaya devam edebilir misiniz? VoIP servis sağlayıcınız mevcut telefon numaranızı korumanıza izin verecek mi? Temel olarak evet, mevcut numaranızı yeni VoIP (İnternet telefonu) hizmetine yanınızda getirebilirsiniz. Ancak bazı sınırlamalar vardır. Taşınıyorsanız ve bunun sonucunda alan kodu değişiyorsa numaranızı taşıyamayabilirsiniz.

SteveDF / E + / Getty Images

VoIP Numarası Transfer Kısıtlamaları

Bu özellik her zaman ücretsiz değildir. Bazı VoIP şirketleri, bir ücret karşılığında numara taşınabilirliği sunar. Alınan ücret tek seferlik bir ödeme olabilir veya taşınan numarayı sakladığınız sürece aylık olarak ödenecek bir miktar olabilir. Bu nedenle, numara taşınabilirliğini çok önemsiyorsanız, sağlayıcınızla bunun hakkında konuşun ve maliyet planlamanızda nihai ücreti göz önünde bulundurun. Ücretin yanı sıra, numara taşımak da bazı kısıtlamalar getirebilir. Sonuç olarak, yeni hizmetle birlikte sunulan belirli özelliklerden yararlanmanız yasaklanabilir. Bu, özellikle sayılarına bağlı ve genellikle yeni bir hizmetle ücretsiz olarak verilen özellikler için geçerlidir. İnsanların bu kısıtlamadan kaçınmasının bir yolu, taşınan numaralarını taşıyan ikinci bir hat için ödeme yapmaktır. Bu şekilde, eski hattınızı kullanmaya devam ederken yeni hizmet ile tüm özelliklere sahip olursunuz.

Numara Taşınabilirliği Nedir?

Numara taşınabilirliği, bir telefon servis sağlayıcısından diğeriyle telefon numaranızı kullanmaya devam edebilmenizdir. Bu, neyse ki, kablolu veya kablosuz hizmet sunsalar da, bugün telefon hizmeti sağlayıcı şirketler arasında mümkündür. ABD’deki düzenleyici kurum FCC, tüm VoIP servis sağlayıcılarının telefon numarası taşınabilirliği sunması gerektiğine karar verdi.

Kayıtlarınızın Eşleştiğinden Emin Olun

Mevcut numaranızı korumak istiyorsanız, akılda tutulması gereken çok önemli bir nokta var: Numaranızın kişisel kayıtları her iki şirkette de tamamen aynı olmalıdır. Örneğin, hesabın sahibi olarak gönderdiğiniz ad ve adres her iki şirkette de tamamen aynı olmalıdır. Bir telefon numarası her zaman bir isme ve bir adrese iliştirilir. Yeni şirketteki numaranın örneğin eşinizin numarası olmasını istiyorsanız, o zaman taşınabilir olmayacaktır. Yeni şirketten aldıkları yeni bir numarayı kullanmaları gerekecek.