Skip to content
5G

VoLTE Nedir ve HD Arama Nasıl Çalışır?

7 de Haziran de 2021

Uzun Süreli Evrim Üzerinden Ses, yüksek tanımlı sesli arama sağlamak için 4G LTE ağını kullanır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki büyük kablosuz hücresel sağlayıcıların çoğu VoLTE standardını destekler. VoLTE, görüntülü arama, anında mesajlaşma, iletişim durumu (önceden onaylanmış kişilerin bir sohbet oturumu veya arama için uygun olup olmadığınızı görmesine izin verir), dosya aktarımları, gerçek zamanlı dil çevirisi ve video gibi zengin iletişim hizmetleri paketinin bir parçası olarak kabul edilir. sesli mesaj

VoLTE Daha Net Sesli Aramalar Sunar

VoLTE, minimum arka plan gürültüsü ile yüksek kaliteli sesli aramalar sunar. VoLTE çağrıları da genellikle daha güvenilir ve kararlı olarak kabul edilir, çünkü aniden bağlantıyı kesmeye veya aksaklıklar yaşamaya daha az eğilimlidirler.

E+ Getty Resimleri
VoLTE, 4G kablosuz ağ üzerinden ağ iletimleri için LTE standardını kullanır; bu, hücresel sağlayıcıların telefon aramaları, görüntülü aramalar, metin mesajları veya başka herhangi bir şey olsun, müşterilerine iletişim hizmetlerini daha verimli bir şekilde sunmalarına olanak tanır. VoLTE ile ses, hücresel geniş bant ağı üzerinden dolaşan başka bir veri biçimi haline geliyor. Bu, ses ve verilerin ayrı ağlar ve hücresel sağlayıcılar üzerinden seyahat ettiği eski akıllı telefon iletişimini yönetme yönteminden bir adım ötededir ve sesli iletişim için yüksek kalitede hizmet sağlayamaz. VoLTE, diğer veri iletişimleriyle aynı ağda bulunduğundan, siz sesli arama yaparken hem ses hem de veri bağlantıları çalışır. Cep telefonları 1980’lerin başında piyasaya çıktığında, verileri cihaz ile kule arasında taşımak için sese özel kodlama şemaları kullandılar. Veri bağlantıları 2000’lerin başına kadar standart değildi. VoLTE’nin daha iyi çağrı kalitesi sağlamasının nedeni, daha yeni hücresel veri protokollerine kıyasla çok eski, daha az karmaşık hücresel ses protokollerinin bir işlevidir.

VoLTE’yi Kullanmak İçin Gerekenler

VoLTE’den yararlanmak için hem siz hem de konuştuğunuz kişi nispeten yeni bir akıllı telefon kullanmalıdır. iPhone tarafında, iPhone 6 veya 6S veya daha üst modellerden herhangi biri doğal olarak VoLTE aramasını destekler. Android cihazlar için, Samsung Galaxy S5 ve LG G2’den daha yeni sürümlere kadar olan modeller bunu destekler. Operatörünüzün bir VoLTE veya HD Arama hizmeti sunması ve sizin abone olmanız gerekir. Çoğu taşıyıcı artık bunları ya bir temel sözleşmenin parçası olarak ya da küçük bir ek aylık ücret karşılığında cıvatalı bir ürün olarak sunuyor. Mevcut bir akıllı telefona ve uyumlu bir SIM karta sahip olmanın yanı sıra, aramaya katılan herkesin VoLTE kapsama alanı sunan bir alanda bulunması gerekir. 3G gibi daha eski hücresel ağlar VoLTE’yi destekleyemez.

VoLTE Hizmeti Nasıl Etkinleştirilir

İşte iOS'ta VoLTE aramasını etkinleştirme ayarı.

Operatörünüzün VoLTE’yi nasıl yönettiğine bağlı olarak (bazıları otomatik olarak etkinleştirirken diğerleri etkinleştirmez), VoLTE aramasından yararlanmak için akıllı telefonunuzda belirli bir ayarı etkinleştirmeniz gerekebilir. iPhone’da şu adresi ziyaret edin: Ayarlar > Hücresel > Hücresel Veri Seçenekleri > LTE’yi etkinleştir. Android için VoLTE’yi etkinleştirme adımları, sahip olduğunuz cihaza göre değişir. Android cihazınızda LTE’yi etkinleştirmeyle ilgili adım adım talimatlar almak için operatörünüzle iletişime geçin. Temel gereksinimleri karşıladıysanız, VoLTE araması yapmak için aslında ayrı bir uygulamaya veya özel bir yazılıma ihtiyacınız yoktur.

VoLTE Birlikte Çalışabilirliği

Tam VoLTE birlikte çalışabilirliği, taşıyıcılar arasında standart değildir, bu nedenle hepsi henüz birbirlerinin VoLTE hizmetlerine bağlanmazlar. Sonuç olarak, henüz operatörünüzünkiyle uyumlu olmayan bir VoLTE hizmetini kullanan biriyle VoLTE araması kurmakta zorluk çekebilirsiniz. Aynı nedenle, yurt dışına seyahat ederken de VoLTE kullanırken zorluklarla karşılaşabilirsiniz.