Skip to content

VPN ve Uydu İnternet Hizmeti Uyumluluğu

20 de Mayıs de 2021

Sanal özel ağ ve uydu internet teknolojileri birlikte çalışmak üzere tasarlanmamıştır. Uydu internet hizmetinin iki teknik sınırlaması – yüksek gecikme ve yavaş yükleme hızı – bir VPN’in performansını büyük ölçüde etkiler.

VPN için Uydu Hizmetinin Teknik Sınırlamaları

Sanal özel ağlar, verimli bir şekilde çalışması için yüksek bant genişliğine ve düşük gecikmeye sahip bir bağlantı gerektirir. Uydu internet hizmetleri, uydu sinyallerinin kat etmesi gereken uzun mesafe nedeniyle normalde yüksek gecikmelerden muzdariptir. Çoğu uydu internet hizmeti, düşük yukarı akış bant genişliğini destekleme eğilimindedir. Yüklemeler için uydu bant genişliği, indirmelerden çok daha yavaştır ve çevirmeli internet hizmetlerinden çok daha hızlı değildir. VPN’ler hem yüklemeler hem de indirmeler için yüksek bant genişliği gerektirir.

Uydu ve VPN Uyumluluğunun Zorlukları

Bu sınırlamalara rağmen, çoğu VPN çözümünü çoğu uydu internet hizmeti ile kullanmak teknik olarak mümkündür. Aşağıdaki uyarılar geçerlidir:

  • Bir VPN bağlantısının uydu üzerinden genel performansı zayıftır. Uydu üzerinden VPN, genellikle çevirmeli internet bağlantısı hızında çalışır.
  • Uydu sağlayıcıları genellikle VPN kullanıcılarına teknik destek veya hizmet garantisi sunmaz.
  • Uydu sağlayıcıları, hizmetlerinin bir parçası olarak genellikle IP sahtekarlığı adı verilen bir performans artırma tekniği kullanır. Bu IP sahtekarlığı, bilgisayarınızın VPN bağlantıları kurma becerisine müdahale eder. VPN’lerin uydu internet ile çalışabilmesi için, sağlayıcının VPN bağlantıları için IP sahtekarlığını atlamak için bazı hükümlere sahip olması gerekir.
  • VPN’ler ile kişisel güvenlik duvarları arasında ve VPN’ler ile internet bağlantısı paylaşım yazılımları arasında var olan uyumluluk sorunları, diğer internet hizmeti türlerinde olduğu gibi uydular için de geçerlidir.

Belirli bir VPN istemcisinin veya protokolünün bir uydu hizmetiyle çalışıp çalışmadığını belirlemek için uydu sağlayıcısına danışın. Teknik destek sunmasalar da, sağlayıcılar genellikle web sitelerinde VPN’ler hakkında genel uyumluluk bilgilerini listeler. Sınırlamalar, abone olduğunuz pakete göre değişebilir. Örneğin, İş veya Telekom hizmetleri, Konut hizmetlerinden daha fazla VPN desteği sunma eğilimindedir.