Skip to content

VPS nedir?

28 de Mayıs de 2021

Bir web sitesi kurmak için web barındırma satın aldığınızda, göreceğiniz seçeneklerden biri sanal özel sunucu (VPS) barındırmadır. Bu tür barındırma genellikle paylaşılan ve özel barındırma gibi seçeneklerle birlikte sunulur ve bu planlar arasındaki farklar kolayca görülmeyebilir. VPS barındırma, aslında, genellikle çok daha pahalı olan, ucuz paylaşılan barındırma ve özel barındırma arasında bir orta noktadır. Bazı nitelikleri biriyle, diğer nitelikleri diğeriyle paylaşır ve birçok web sitesi için gerçekten iyi bir seçeneği temsil eder. Bir VPS’ye ihtiyacınız olup olmadığından emin değilseniz veya farklı türde bir barındırma planına bağlı kalmanız gerekip gerekmediğinden emin değilseniz, okumaya devam edin. Bir VPS’nin tam olarak ne olduğunu, bu tür bir barındırmayı diğerlerinden ayıran şeyin ne olduğunu ve bir VPS’ye ihtiyacınız olup olmadığını nasıl anlayacağınızı açıklayacağız.

Sanal Özel Sunucu Nedir?

Bir web sitesi kurmaya hazırsanız, muhtemelen temel düzeyde sunucu kavramına aşinasınızdır. Değilseniz, sunucu, web sitelerini barındırmak için özel olarak tasarlanmış bir bilgisayar türüdür. Sunucular genellikle, internete yüksek hızlı, güvenilir bir bağlantısı olan veri merkezi olarak bilinen bir tesis türünde bulunur. Bir web sitesine eriştiğinizde, bilgisayarınız esasen web sitesini bir sunucudan almak için interneti kullanır. Web barındırma hizmetleri satın aldığınızda, aslında satın aldığınız şey, web sitenizi başka bir şirketin sunucularında saklama hakkıdır. Diğer birçok kullanıcıyla paylaşılan bir sunucuda alan satın alabilir, bir sunucuyu kullanmak için tek hak sahibi olabilir veya sanal bir özel sunucuya erişim satın alabilirsiniz. Sanal özel sunucular, tek bir fiziksel sunucu üzerinde birden çok sanal sunucu kurmak için sanallaştırma teknolojisini kullanır. Bu, özel bir sunucu için ödeme yapmaktan daha uygun maliyetlidir, çünkü maliyetler birkaç kullanıcıya bölünür, ancak yine de kendi özel RAM, veri depolama ve genellikle en az bir CPU’ya sahip olmanın ek güvenliğinden yararlanırsınız.

Sanal Özel Sunucular Nasıl Çalışır?

Sanal özel sunucular, tek bir fiziksel sunucu üzerinde bir dizi sanal makine oluşturmak için yazılım kullanarak çalışır. Bu sanal sunucuların her birinin kendi özel kaynaklarına erişimi vardır ve diğer sunucularla etkileşim kuramazlar, bu nedenle özel olarak adlandırılırlar. Gerçekte, bir sanal özel sunucu, kendi adanmış sunucu donanımınızın etkisini simüle ederek çalışır. Web sitenizin sorunsuz bir şekilde çalışmasına yardımcı olmak için ek güvenlik ve özel kaynaklar gibi özel bir sunucunun birçok avantajını, sunucunun tamamını kendi başınıza ödeme masrafı olmadan elde edersiniz.

VPS, Özel ve Paylaşımlı Barındırma Arasındaki Farklar

En yaygın üç web sitesi barındırma türü paylaşımlı, sanal özel sunucu ve adanmıştır. Paylaşılan ana bilgisayarlar en ekonomik olanıdır, ancak kaynakları diğer müşterilerle paylaşırsınız. Sanal özel sunucular, ekstra güvenlik ve kaynaklarla bir sonraki adımdır. Tahsis edilmiş sunucular en pahalıdır, ancak aynı zamanda en yüksek seviyede güvenlik ve performans sunarlar.

Paylaşımlı Hosting Vs VPS Hosting

Paylaşılan barındırma, en ucuz web barındırma türüdür ve VPS barındırma ile bazı ortak noktaları paylaşır. Paylaşılan ve VPS barındırma ile, bir dizi müşteri için birden çok web sitesini barındıran tek bir fiziksel sunucunuz vardır. Paylaşılan barındırma, bir sunucudaki tüm hesaplar arasında RAM, CPU ve depolama gibi kaynakları paylaşır. Hesaplar arasında yüzeysel bir ayrım katmanı vardır, ancak kaynak sıkıntısı çeken bir site, kaynakları paylaşma biçimleri nedeniyle diğer tüm siteleri yavaşlatabilir. Sanal özel sunucular aynı fiziksel sunucu donanımında birkaç farklı müşteri için birden çok web sitesini barındırırken, her hesap arasına engeller yerleştirmek için sanallaştırma kullanılır. Kaynaklar da her hesap arasında bölünmüştür, böylece size belirli bir performans seviyesi garanti edilir.

VPS Hosting Vs Özel Hosting

Adanmış barındırma, diğer seçeneklerden daha pahalı olma eğilimindedir, çünkü esasen özel kullanımınız için bir fiziksel sunucunun tamamını kiralarsınız. VPS barındırma ile pek çok ortak noktası vardır, çünkü bir VPS’ye sahip olmak, kendi fiziksel sunucunuza sahip olmak gibidir. Maliyet dışında özel bir sunucuya göre VPS’nin temel avantajı ölçeklenebilirliktir. Sunucunuz sanal olduğundan, bir VPS’ye daha fazla depolama alanı, daha fazla RAM ve hatta daha fazla CPU eklemek genellikle fiziksel bir sunucuyu yükseltmekten çok daha kolaydır. Tahsis edilmiş sunucular performans avantajına sahiptir, çünkü size sadece bir sunucu yerine tüm sunucuya erişim sağlarlar. Ayrıca doğaları gereği daha güvenlidirler ve genellikle daha yüksek hızlar sunarlar.

Kimin VPS Kullanması Gerekir?

VPS barındırma, güvenlik, performans ve maliyet açısından paylaşılan ve özel olarak ayrılmış barındırma arasında yer aldığından, sanal bir özel sunucu, ayrılmış bir sunucunun kaynaklarına pek ihtiyaç duymayan büyüyen web siteleri için genellikle iyi bir seçimdir. Paylaşılan barındırma, yeni bir web sitesi oluştururken başlamak için harika bir yerdir, özellikle de ne kadar trafikle uğraşacağınızdan veya ne tür kaynaklara ihtiyacınız olduğundan emin değilseniz. Paylaşılan barındırmanızın web sitesi sayfa yükleme sürelerini yavaşlattığını fark ederseniz, bu genellikle bir VPS’ye geçme zamanının geldiğine dair iyi bir ipucu. Bir VPS’ye geçmenin bir başka iyi nedeni, güvenlik sorunları hakkında endişelerinizin olmasıdır. Çoğu iyi web sunucusu, verilerinizi paylaşılan barındırmada korumak için önlemler alır, ancak sanal bir özel sunucu her zaman daha güvenli olacaktır. Herhangi bir hassas veriyle ilgilenirseniz veya bir çevrimiçi mağaza işletiyorsanız, ucuz paylaşılan barındırmaya kıyasla bir VPS’nin ekstra masrafını haklı çıkarmak kolaydır. Yelpazenin diğer ucunda, bütçenizde özel bir sunucu için yer yoksa özel barındırma yerine bir VPS seçmelisiniz. Özel bir sunucuya geçmek, web siteniz onu garanti edecek kadar büyükse iyi bir fikirdir, ancak uygun boyuttaki birçok site bir VPS’de gayet iyi bir şekilde geçebilir.

Biçim mla apa chicago Alıntıınız

Laukkonen, Jeremy. “VPS Nedir?” Düşünce Şirketi, Mayıs. 25, 2021, thinkco.com/what-is-a-vps-4766787.
Laukkonen, Jeremy. (2021, 25 Mayıs). VPS Nedir? https://www.thinktco.com/what-is-a-vps-4766787 adresinden alındı
Laukkonen, Jeremy. “VPS Nedir?” Düşünce Şirketi https://www.thoughtco.com/what-is-a-vps-4766787 (28 Mayıs 2021’de erişildi).