Skip to content

VR, Pandemi Sırasında Ev Alıcılarının Turuna İzin Veriyor

16 de Haziran de 2021

Önemli Çıkarımlar

  • Milyonlarca insan büyük şehirlerden kaçıyor, ancak sosyal mesafe önlemleri sanal gerçekliği mülkleri gerçek hayatta görmek için çekici bir alternatif haline getiriyor.
  • Uzmanlar, VR turlarının bir mülkün ölçeği ve akışı hakkında bir dizi statik resimden daha iyi bir fikir verdiğini söylüyor.
  • Ancak VR, gerçek hayatta bir evi gezerken bariz ayrıntıları ortaya çıkarmayabilir ve yazılımı kullanmak için yine de biraz teknik bilgi gerekir.
Westend61 / Getty Images
Ev ve apartman avcıları, koronavirüs pandemisi sırasında bir sonraki pedlerini bulmak için sanal gerçekliğe dönüyor. Açık evlere ulaşmayı zorlaştıran sosyal mesafe önlemleri ile sanal gerçeklik (VR), gerçek hayatta yeni bir ev deneyimlemenin en iyi yanı olabilir. Bir rapora göre, pandemiden önce bile, 2017’de alıcıların yaklaşık %35’i bir ev için şahsen görmeden teklifte bulundu. Milyonlarca insan pandemi sırasında büyük şehirlerden kaçtığından, yeni konutlara olan ilgi o zamandan beri arttı. New York’ta ikamet eden James Major ve karısı, soğuk kışlardan ve yüksek yaşam maliyetinden kaçmak için güneye taşınmaktan bahsediyorlar. Sitenin sahibi ve kurucusu Major, “Covid sonrası New York’a girip çıkmak çok zor olduğundan, evlere bakmak için Redfin ve Trulia’da 3D turlar kullanıyoruz.” Sigorta Panda, bir e-posta röportajında ​​söyledi. “Teklif vermeden önce ilgilendiğimiz evi mutlaka ziyaret etmemiz gerekecek, ancak 3D turlar onları önceden görüntülememize ve beğenmediklerimizi elememize izin veriyor. Ziyaret etmeye zamanımız olduğunda, onları ziyaret ediyoruz. çevrimiçi bir turdan sonra hızla elenecek yerleri görmek için zaman kaybetmenize gerek kalmayacak.”

Dollhouse’lar VR ile Anlatıyor

Millionacres’te editör ve emlak uzmanı olan Deidre Woollard, bir e-posta röportajında, emlak müşterileri için popüler bir VR seçeneği, keşfedilmesi kolay bir 3D “oyuncak evi” oluşturan Matterport’tur.

Görüntünün üzerine bindirilmiş boş daire ile sanal gerçeklik kulaklığı takan biri.

Yagi Studio / Getty Images
Immoviewer, kullanım kolaylığını vurgulayan başka bir yazılım platformudur. Woollard, “Gayrimenkulde gerçek VR o kadar yaygın değil, ancak bazı lüks mülkler Oculus için oluşturulan tam VR turları kullanılarak pazarlanıyor ve daha sonra dünyanın dört bir yanındaki müşterilere gönderiliyor,” diye ekledi ve VR turlarının bir mülkün durumu hakkında daha iyi bir fikir verdiğine dikkat çekti. bir dizi statik resimden daha ölçek ve akış. Emlakçı Cyrus Karl bir e-posta röportajında, VR teknolojisinden elde edilen belki de en önemli yararın, bir ev ziyaretini planlamadan önce ekarte etme yeteneği olduğunu söyledi.

çarpıtmak ve yönünü değiştirmek

Bazılarına göre, VR yüz yüze görüntülemelerin yerini alamayacağından alıcılar dikkatli. Woollard, “Dezavantajı, VR’nin evin bazı bölümlerini bozabilmesi ve turların kafa karıştırıcı olabilmesidir” dedi. “Teknolojinin evi geliştirmesi ve doğru bir şekilde yansıtması için çok yer var.” Sanal gerçeklik danışmanlık şirketi ImmersivEdge Advisors’ın CEO’su Ben Delaney, bir e-posta röportajında, alıcıların yalnızca sanal turlarda sağlanan görüntüleri görebileceğini ve bu görüntülerin kapsamlı olmayabileceğini belirtti. “Örneğin, çoğu sanal tur, tam dış görünümleri veya mahalleye bakma yeteneğini içermez” diye ekledi. “Ayrıca, alıcı 360 video veya 3D modelde nelerin yer aldığını görmekle sınırlıdır ve bu içeriğin üreticileri, alıcının görmek istediği her şeyi içermeyebilir. Ve elbette, sanal bir gösterimde, su basıncını test etmek, ışıkları yakmak, asansör performansını deneyimlemek veya tuvaletlerin düzgün şekilde sifonu çektiğinden emin olmak mümkün değil.”

VR gözlüğü takan boş bir dairede duran bir çift.

Westend61 / Getty Images
Karl, kullanıcıların bazen beceriksiz yazılımlarda gezinmek için yeterince teknoloji bilgisine sahip olmaları gerektiğini söyledi. Karl, “VR teknolojisinin birincil dezavantajının, sınırlı teknik bilgiye sahip olanlar için yeterince kullanıcı dostu olmaması olduğunu hissediyorum.” “Bu, çoğunlukla yaşlı alıcıların VR ev turlarını izleyemediği anlamına geliyor, bu utanç verici çünkü 65 yaş üstü yaş grubu muhtemelen pandemi sırasında gereksiz maruziyetten kaçınmak açısından en çok kazanacak miktara sahip.” Koronavirüs pandemisi ülkenin çoğunda hala kilitlenmeleri zorunlu kılarken, VR yeni bir ev aramak için en güvenli seçenek olabilir. Resimler gibi sanal gerçekliğin de yalan söyleyebileceğini unutmayın.