Skip to content

VR’nin COVID-19 Arasındaki Muazzam Büyümesi, Kalıcı Olduğunu Nasıl Gösteriyor?

30 de Mayıs de 2021

Önemli Çıkarımlar

  • VR, gelecek yıllar için bir trend belirleyen muazzam bir pazar büyümesi yaşıyor.
  • Koronavirüsün benzersiz sosyal izolasyonu, VR’ye olan ilginin arkasındaki itici güç olabilir.
  • Koronavirüs, insanların profesyonel yaşamlarını yeniden tasarlamalarına sahip olduğundan, teknoloji şirketleri sanal gerçekliğin oyun dünyasının çok ötesinde geleceğini görüyor.
Yagi Studio / Getty Images
Koronavirüs pandemisi, tüketicileri oyun oynamanın ötesine geçen teknoloji alanında daha yaratıcı olanaklara açtığı için sanal gerçekliğin geleceği son derece parlak. Advance Market Analytics tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapor, patlayıcı pazar büyümesi yaşarken VR’nin büyük genişleme için hazır olduğunu gösteriyor. Grand View Research’e göre, sanal gerçekliğin yıldan yıla artışı, geçmişte çok yüksek oldu ve COVID öncesi tahminler, 2027’ye kadar yıllık yüzde 30’luk bir büyüme oranı gösteriyor. Koronavirüs pandemisi bu eşiği basitçe artırdı ve 2020’de tüketiciler ve işletmeler için birincil itici güçlerden biri haline geldi. “VR, uzun bir süre oyun pazarının küçük bir parçası olacak. Ancak artışı tahmin edilebilir. VR oyun şirketi OZWE Games’in CEO’su Stéphane Intissar, başka hiçbir ortamın sağlayamayacağı bir deneyim sunuyor, ” can teli.

VR Üzerindeki Coronavirüs Etkisi

OZWE Games, aşağıdaki gibi popüler oyun başlıklarıyla VR pazarında lider olmuştur: Sabre’yi yendi ve Anshar Savaşları, resmi bir Oculus ortağı olarak. Intissar, pandemi VR teknolojisine olan ilginin artmasına neden olduğu için bardağın yarısını dolu görüyor. Bununla birlikte, VR donanım satışları, küresel pandemiyi takip eden işgücü zorlukları nedeniyle tedarik sorunlarının artmasıyla 2020’de düştü. Araştırmacılar, 2020’de video oyunu başlıkları gibi VR cihazlarına erişimin azalmasına talebin değil arzın neden olduğunu gösteriyor. Half Life: Alyx talebin nasıl görünebileceğini gördü. Bu oyun tek başına 2019’daki tüm PC VR oyun başlıklarından daha fazlasını kazandı. VR Oyun içeriği, toplam pazar payının yaklaşık yüzde 41’inden sorumlu ve eğitim, profesyonel veya erişilebilirlik kullanımını çok geride bıraktı. Oyun devi Sony, popüler PlayStation VR’a sahip dünyanın en büyük VR satıcısıdır, ancak Facebook’un VR’ye girişi etkileyici rakamlarla pazarı değiştirmeye başlıyor ve büyüyen bir Çin pazarının daha fazla aksamalara neden olacağı kesin.

VR gözlükleriyle oyun oynayan olgun bir çift.

Westend61 / Getty Images
Intissar, “Facebook tarafından Quest 2’nin piyasaya sürülmesinden bu yana VR satışlarında +5 kat artış görüyoruz. Bu, önümüzdeki yıl için ABD pazarındaki baskın kulaklık gibi görünüyor” dedi. “Aynı zamanda, daha fazla Çinli ekipman üreticisi, Facebook’un kapsamadığı Çin pazarında hareket ediyor. Bu, 2021’de pazarda ekstra bir artış olabilir.” Koronavirüsün VR gerçekliği üzerindeki en büyük etkisi oyun değil, iş dünyasıdır. Mesafeye dayalı ilişkiler gittikçe norm haline geldikçe, şirketler hem çalışanları hem de tüketicileriyle ilişki kurma biçimlerini yeniden düşünüyorlar.

Oyun Sonrası Gelecek

Mayıs 2020’de Facebook, uzaktan çalışmayı potansiyel bir orta vadeli gerçeklik olarak gösteren koronavirüs pandemisinin en kötüsünün ortasında uzaktan çalışma üretkenliğini ve işbirliğini artırmak için artırılmış ve sanal gerçekliğe yatırım yapma fikriyle flört etti. Amerikan işçilerinin

Karma gerçeklik olarak bilinen bu sanal ve artırılmış gerçeklik (AR) kombinasyonu, muhtemelen ileriye dönük teknolojinin ortak bir bileşeni olmaktan uzaktır. Bununla birlikte, Microsoft HoloLens ve Magic Leap One gibi girişimler, sektörü günlük kullanıcılar için daha erişilebilir hale getirme konusunda liderlik ediyor. Teknoloji dünyasındaki yenilikçilerin çoğu, somut bir olasılık olarak zaten VR ve karma gerçeklik. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, 2017 Oculus 4 etkinliği sırasında “bir milyar insanı sanal gerçekliğe” sokmak istediğini söyledi. Uzun bir sipariş olan şirket, sanal gerçekliğe büyük yatırım yaptı ve önümüzdeki on yılda 3 milyar dolar vaat etti ve diğer endüstri liderleri, yakın zamanda NextVR’yi satın alarak Microsoft ve Apple dahil olmak üzere davayı takip ediyor. Bu şirketler, VR’yi gözlük ve kulaklıklarla emek dünyasına genişletmek istiyor. Tabii ki, rahat ofis işlerinin dışında, bu, insanların çalışma şeklinin gerçekçi bir yeniden tasavvuru değil, ancak diğer sektörlere henüz bilinmeyen benzersiz yollarla damlama olasılığı var.

VR başlığı ile çalışan bir tıp doktoru.

seksan Monghonkhamsao / Getty Images
Koronavirüs salgını uzaktan çalışmayı sıradan hale getirdiğinden, işbirliğine dayalı çalışmanın eksikliği bazıları için bir endişe kaynağı haline geldi, ancak VR ve AR, çalışanların evde çalışma hissini yeniden canlandırmaya potansiyel olarak yardımcı olmak için yeni ve heyecan verici yollarla birlikte çalışmasına izin veriyor. Daha çok yenilikçi bir oyun öğesi olarak görülürken, VR bu dar merceğin ötesinde kök salmaya başladı. Profesyonel dünyanın dışında, Intissar ayrıca VR’nin eğlence alanında daha da derinlere indiğini ve hatta konut piyasasında yol aldığını görüyor. “Sinema salonlarının orta vadede ortadan kalkması için büyük bir şans var, bu nedenle VR bunun için harika bir yedek olabilir” dedi. “Daha yeni, daha güvenli, eğlence seçeneklerinin yanı sıra profesyonel iletişim kurma yollarında bir artış oldu. Örneğin, çevrimiçi olarak rezervasyon yaptırmadan veya daha önce bir daireyi ziyaret etmeden önce otel odalarını etkin bir şekilde ziyaret etmenin bir VR başlığı kullanmak dışında hiçbir yolu yoktur Siteye gitmeden satın almak / kiralamak. Orada güçlü bir pazar fırsatı var. ” Piyasalar üstel oranlarda büyümeye devam ettikçe VR bir oyun değiştirici olabilir, ancak mevcut durumda içerikten daha fazla ilgi var gibi görünüyor. Bir dizi ölçüme göre, 25 ila 40 yaşındaki erkek teknoloji meraklıları için bir yenilik cihazı olmaya devam ediyor – yenilikçilerin VR’nin geleceği olarak düşündüklerinden çok uzak. Intissar, “Şimdi, içerik takip etmeli” dedi. “Yine de henüz orada değiliz.”