Skip to content

Waymo’nun Kendi Kendine Sürüş Arabaları: Nasıl Çalışırlar

21 de Mayıs de 2021

Bir Google araştırma projesi olarak başlayan Waymo, sürücüsüz araba devriminin ön saflarında yer alıyor. Şirketin düzinelerce şehirde gerçek dünya testleri devam ediyor ve sürücüsüz, araç çağırma hizmeti için iddialı planları var.

Waymo Neden Sürücüsüz Arabalar Geliştiriyor ve Bunları Kim Kullanacak?

Waymo’nun belirttiği misyonu “insanların ve nesnelerin hareket etmesini kolay ve güvenli hale getirmektir”. Temel fikir, bazı insanların gerçekten iyi sürücüler olduğu, ancak çoğunun olmadığı ve sürücüsüz arabalarla dolu bir dünyanın, insan sürücülerle dolu bir dünyadan potansiyel olarak çok daha güvenli olabileceğidir.

Google’ın sevimli Firefly prototipi, Waymo Kendi Kendine Sürüş arabalarının öncülüydü.
Waymo

Bu doğru olsun ya da olmasın, Waymo gibi şirketlerin kendi kendine giden arabaları, ehliyete sahip olmayanların yanı sıra yaşlı veya engelli sürücüler için muazzam bir varlık olabilir. Sürücüsüz teknoloji, acil durumlarda da umut vaat ediyor. Örneğin, bir sürücü hastalanırsa veya aciz kalırsa ve araç kullanamazsa, kendi kendine sürüş teknolojisine sahip bir araç kontrolü ele geçirebilir ve onu güvenli bir yere götürebilir. Kendi kendine sürüş teknolojisi için gerçek dünya uygulamaları, insanları ve malları bir yerden başka bir yere taşımaktır. Lyft ve Uber gibi yolculuk paylaşım hizmetleri ve UPS gibi teslimat hizmetleri, milyonlarca işçilik maliyetinden tasarruf etmeye devam ediyor. Bu işlerin otomasyonu ve bu tür bir yer değiştirmenin iş piyasasında nelere sahip olacağı konusunda gerçek endişeler var. Bununla birlikte, Waymo gibi şirketler, çok az engelle veya hiç engelle karşılaşmadan sürücüsüz bir ekonomiye giden yolu çiziyor.

Waymo Nerelerde Kullanılabilir?

Waymo’nun Kaliforniya, Teksas, Washington, Georgia, Michigan ve Arizona’da test merkezleri vardır ve en kapsamlı testler Arizona’da gerçekleştirilmektedir. Sonuç olarak, Waymo’nun kullanılabilirliği, kendi kendine giden araçları yöneten yerel yasalara bağlıdır. Bu, sürücüsüz arabaların yalnızca açık onay aldıkları yerlerde halka açık yollarda çalışabileceği anlamına geliyor. Otonom otomobiller için en dostça yasalardan bazıları Arizona ve Kaliforniya’da. Waymo, 2017’de Chandler, AZ’de Early Rider programını başlattı. Programın üyeleri, okula, işe, markete veya diğer yerlere Waymo yolculuğu talep edebilir. California, 2019 yılında şirkete benzer bir onay vermiş ve Waymo’nun robotaksis filosuyla yolcu taşımasına izin vermiştir.

Waymo Nedir ve Nereden Geldi?

Waymo, 2009 yılında Google’ın Kendi Kendine Sürüş Yapan Araba Projesi olarak başlatıldı. 2016 yılında Google’ın ana şirketi Alphabet’in bir yan kuruluşu olarak ayrıldı. Bölünmeden önce, Sürücüsüz araç dünyasındaki en önemli atılımların birçoğundan Kendi Kendini Süren Araba Projesi sorumluydu. 2012 yılında Waymo’nun selefi, yoğun bir şekilde modifiye edilmiş bir Toyota Prius’a Nevada yollarında sürüş izni verildiğinde, sürücüsüz bir otomobil için ilk lisansı aldı. O sırada eyalet yasaları, her zaman direksiyon başında bir acil durum yedek şoförünün ve yolcu koltuğunda ikinci bir kişinin olmasını şart koşuyordu. Mevzuat, Google’ın otonom sürüş teknolojisinin gerçek dünyada test edilmesi için kapıyı açtı. 2012 ile 2018 arasında, Google ve Waymo’nun sürücüsüz teknolojisiyle desteklenen araçlar, halka açık yollarda altı milyon milden fazla yol kat etti. Waymo’nun 2017’ye kadar sürücüsüz araçlarını Arizona yollarında güvenlik sürücüleri olmadan konuşlandırmasına izin verildi. Arizona aynı zamanda Waymo’nun ilk yarı halka açık sürücüsüz araç çağırma testlerinin yapıldığı yerdi. Test başlangıçta Phoenix’in Chandler, AZ banliyösünde merkezlendi. Sadece Waymo’nun Early Rider programının üyelerine sunuldu.

Waymo Araba Nedir?

Waymo, arabaların kendisinden ziyade kendi kendine sürüş teknolojisini geliştirmeye niyetli. Google’ın Firefly prototipi bu felsefenin bir istisnasıydı. Firefly, direksiyon simidi, fren veya gaz pedalları veya herhangi bir türden geleneksel kontrol olmaksızın kendi kendine sürüş teknolojisi için özel olarak tasarlanmıştır.

Waymo Jaguar I-Pace sürücüsüz araba

Waymo, sürücüsüz otomobil teknolojisi için Jaguar I-Pace gibi arabaları kullanıyor.
Waymo

Firefly prototipi, sürücüsüz bir arabanın gelecekte nasıl görünebileceğini ortaya çıkardı. Ancak Waymo, daha geleneksel bir yön peşinde koşmak için kavramı geride bıraktı. Waymo’nun sürücüsüz otomobil filosu tamamen kendi kendine sürüş teknolojisi ile modifiye edilmiş üretim model arabalardan oluşuyor. Waymo’nun ilk sürücüsüz filosu için belirlediği iki model Chrysler Pacifica ve Jaguar I-Pace idi. Waymo, sürücüsüz teknolojiyle uyumlu bir Pacifica minivan tasarlamak için Chrysler ile yakın bir şekilde çalıştı ve I-Pace, Jaguar’ın ilk tamamen elektrikli crossover SUV’u oldu.

Waymo’nun Otonom Arabalarının Arkasındaki Teknoloji

Waymo’nun sürücüsüz araçlarının arkasındaki teknoloji, görünüşte oldukça basit. Her Waymo arabası, araç kullanmasına izin verilen bölgenin son derece ayrıntılı haritalarını içerir. Bu haritalar inç ölçüsüne kadar doğrudur ve yolların kesin konumlarını, dur işaretlerini, trafik sinyallerini ve diğer sürüş ipuçlarını içerir.

waymo sürücüsüz otomobil teknolojisini gösteren çizim

Waymo’nun kendi kendine giden araba teknolojisi, diğer araçlar gibi engeller de dahil olmak üzere otomobilin etrafındaki alanın bir haritasını oluşturmak için LIDAR’ı kullanıyor.
Waymo

Gerçek dünya koşulları en hassas haritalarla bile tahmin edilemediğinden, her Waymo arabası bir LIDAR sistemi ile donatılmıştır. LIDAR, son derece hassas bir uzaysal temsiller oluşturmak için lazer kullanan bir teknolojidir. Bir insan sürücünün aksine, LIDAR bir aracın etrafında 360 derecelik bir görünüm oluşturabilir. Waymo arabaları bir konumdan diğerine bir rota çizebilir ve ardından gerçek zamanlı olarak trafik akışına tepki verebilir. Harita verileri, LIDAR ve diğer sensörler, aracı güvenli bir rotada tutmaya yardımcı olur. Kendi kendine giden otomobiller, daha yeni arabalarda bulabileceğiniz birçok aynı telli sürüş teknolojisine güvenir. Örneğin, kendi kendine giden bir araba, çevresinin bir resmini oluşturmak için LIDAR’ı kullanır, ancak yavaşlamak için bilinen telden fren teknolojisine, hızlanmak için elektronik gaz kelebeği kontrolüne ve dönüş için kablolu yönlendirme teknolojisine güvenir. Tüm bu sistemler yerleşik bilgisayarlar tarafından kontrol edilir. Waymo arabalarındaki teknoloji, tamamen otonom çalışmaya izin verir. Bununla birlikte, çoğu yerel yasa, sürücüsüz araçların hala insan operatörlerinin bulunmasını gerektirmektedir. Bu bölgelerde güvenlik sürücüsü direksiyonun arkasına oturmalı ve durum gerektirdiğinde onu manuel moda geçirmelidir. Böyle bir duruma bağlantısızlık denir ve Waymo nispeten düşük bir orana sahip olduğunu iddia eder.