Skip to content

Web Dizini Nedir?

9 de Mayıs de 2021

Bir web dizini, web sitelerinin el yapımı bir listesidir. Konu dizini olarak da bilinen bu listeler, web sitelerini bulmak için organize bir yöntem oluşturur. İnternet web sitesi dizini bir arama motoruna benzer, ancak aynı değildir.

Web Dizini vs Arama Motoru

İkisi web’de içerik bulmak için kullanılırken, temel fark, bir arama motoru aracılığıyla keşfedilen bağlantıların otomatik olarak toplanması ve bir web dizininin bağlantıları ekleyen insanları içermesidir. Bir web dizininin sonucu, ortak kategoriler içinde düzenlenmiş, kolayca anlaşılabilir bir bağlantı listesidir. Bir dizin, web sitelerini konuya göre bulmayı kolaylaştırırken, bir arama motoru, anahtar kelimeler aracılığıyla web sitelerini bulmak için kullanışlıdır.

Web Dizini Nasıl Çalışır?

Çoğu web dizini, web sitelerini konularına göre listeler, bu nedenle bunlara genellikle konu dizinleri denir. Gerçek bir kişi (bir yazılım programı değil), hangi web sitelerinin siteye göre listeye dahil edilmesi gerektiğini belirler, yani dizinin tamamı elle seçilir. İçeriğin bir web dizinine eklenebilmesi için, sahibinin bağlantıyı, başlığı ve listeye dahil edilmesini istediği diğer bilgileri manuel olarak eklemesi gerekir. Web dizininin nasıl çalıştığına bağlı olarak, sahibi, diğer web sitesi sahiplerinin sitelerinin dizine eklenmesini istemesine de izin verebilir. Web dizini gönderimleri ücretsiz bir seçenek olabilir veya dizine bağlı olarak ödeme gerektiren bir şey olabilir. Bir web sitesi dizinine geldiğinizde, genellikle içerik bulmanın iki yolu vardır: göz atın ve / veya arayın. Kategoriler genellikle farklı siteleri ayırmak ve dizini daha iyi organize etmek için kullanılır, ancak genellikle web sitesinin tamamında arama yapmanızı sağlayan yerleşik bir arama motoru da vardır. Bir arama motoru, belirli bir web sitesinde arama yapan herhangi bir arama aracıdır. Bazı web dizinleri bir arama motoru içerir, ancak araç yalnızca o İnternet sitesi. Diğer bir deyişle, Google milyonlarca web sitesinde arama yapabilirken, bir web dizinin arama motoru yalnızca kendi web sitesinde arama yapar.

Bir Web Dizini Kullanmalı mısınız?

Bir web dizini mi yoksa popüler bir arama motoru mu kullanmanız gerektiğini merak edebilirsiniz. Sonuçta, bir arama motoru çok daha fazla bilgi bulur, çünkü bir web dizini, tanım gereği, listelediği şeyle sınırlıdır. Bir web dizini kullanmanın arkasındaki fikir, sahibinin listelediklerine güvenmenizdir. Örneğin, alakasız sonuçlar veya virüsler, uygunsuz oyunlar vb. İçeren web sayfaları sunabilecek geniş bir arama motoruyla geniş bir arama yapmak yerine, “Çocuklar İçin En İyi Çevrimiçi Oyunlar” ın elle seçilmiş bir listesini tercih edersiniz. , seçim senin. Hangi web sitelerini ziyaret etmek istediğinize kendiniz karar vermeyi tercih ediyorsanız, bir arama motoru daha yararlıdır. Bununla birlikte, en iyi yemek pişirme sitelerini, fizik bilgilerini veya haber sitelerini (veya kelimenin tam anlamıyla başka herhangi bir şeyi) nerede arayacağınızdan emin değilseniz, bir web dizinini tercih edebilirsiniz. Bir web dizini ile arama motoru arasında karar verirken hatırlanması gereken bir şey de, bir arama motorunun, bir kişinin insan tarafından yönetilen bir dizini güncelleyebileceğinden çok daha sık güncellenmesidir. İnternette yeni ortaya çıkan bir içerik arıyorsanız, bir arama motoru daha iyi bir seçimdir. Bir web sitesi sahibinin bakış açısından, belirli bir coğrafi bölgedeki kullanıcıları hedefliyorsanız bir web dizini yardımcı olabilir. Web sitenizi belirli bir konum altındaki bir dizine gönderebilirsiniz, böylece kullanıcılar orada listelenen sitelere göz attıklarında sizinkini bulabilirler.

Web Dizinlerine Örnekler

  • Web’in En İyisi: 1994’te kurulan site, kendisini “en güvenilir dizin. “Site sahipleri burada bir yer kazanmak için bir listeleme ücreti ödemelidir.
  • World Wide Web Sanal Kütüphanesi: Hepsinin büyükbabası olan bu web dizini 1991’den beri piyasada ve onu çevrim içi en eski web dizini yapıyor. HTML ve web’i icat eden Tim Berners-Lee tarafından yaratıldı. Gönüllüler, uzmanlık alanlarındaki sayfaları derlemekten sorumludur ve sonuçta, yaygın olarak mevcut en yüksek kalite olarak kabul edilen bir dizin ortaya çıkar.
  • Canlı Web Dizini: Binlerce web sitesi burada listelenmiştir ve sıkı düzenleme süreçleri, çocuklar ve gençler, haberler, bölgesel, eğlence, iş, sanat, bilim, spor, alışveriş gibi kategorilerde yalnızca en kaliteli içeriği bulmanızı sağlar. toplum, internet ve diğerleri.
  • Martindale’nin Referans Masası: Bu muazzam referans kaynakları koleksiyonu, dil, bilim ve coğrafyadan ekonomiye, tarıma, seyahate ve çok daha fazlasına kadar her şeyi kapsar.
  • Yasemin Dizini: Bu internet dizinindeki çok sayıda konu bölge ve konuya göre sıralanmıştır. Ziyaretçiler bir ücret karşılığında URL gönderebilirler.
  • Hotfrog: Bu web siteleri dizini düzinelerce ülkedeki milyonlarca işletmeyi listeler.
  • Dünya Sitesi Dizini: Benzersiz bir arama motoru ve web dizini Son Eklenenler sayfa. Sıkı gönderim kuralları ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda kategori var. Sitenizi göndermek için ödeme yapmak isterseniz iki katman vardır.
  • Incrawler: Bu kapsamlı web dizini ücretli listeleri kabul eder, web sitelerini düzinelerce kategoride düzenler ve bir arama aracı içerir.
  • Aile Dostu Siteler: 1996’dan beri aktif olan bu, web’i “G” olarak derecelendiren, insan tarafından yönetilen bir dizindir.
  • Jayde: Bu web dizini kendisini bir iş arama motoru olarak pazarlıyor, ancak aynı zamanda hükümet ve sanayiden enerji, sağlık, otomotiv, tarım, perakende, kimyasallar, telekomünikasyon ve elektroniğe kadar her şeyi içeren düzinelerce kategoriye manuel olarak da göz atabilirsiniz.