Skip to content

Web Kameranız Çok Daha Akıllı Olabilir

8 de Ekim de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • AI web kameraları, bir sonraki görüntülü aramanızın sesini ve resmini artırabilecek özellikler sunar.
  • Ancak uzmanlar, AI web kameralarının bir dizi gizlilik riski getirdiğini söylüyor.
  • Akıllı web kameraları, evden çalışan çalışanların davranışlarını uzaktan izlemek için bile kullanılabilir.

Uzmanlar, yeni nesil AI destekli web kameralarının görüntülü görüşmelerinizi her zamankinden daha iyi hale getirebileceğini, ancak aynı zamanda gizlilik risklerini de beraberinde getirdiğini söylüyor. Anker ve Remo Tech tarafından yakın zamanda piyasaya sürülenler de dahil olmak üzere kameralar, kullanıcıları izlemek ve her zaman çerçevenin merkezinde olmalarını sağlamak için yapay zeka (AI) kullanıyor. Ayrıca, konuşan veya otomatik olarak hareket eden kişiyi yakınlaştırmak için AI kullanan 360 derecelik bir web kamerası olan Owl Labs’ Meeting Owl da var. BT uzmanı Robert Wolfe, Lifewire’a bir e-posta röportajında ​​”AI web kameraları, insanların alıştığı normal web kameralarından çok daha akıllı” dedi. “Normal web kameraları düşük kaliteli olabilir ve kullanıcıların bunlarla oynamasını gerektirebilir. AI web kameraları farklı özelliklerle bu acıdan kurtulur.”

İyi Görünmek, İyi Hissetmek?

Yapay zeka destekli web kameralarının yeni ürünü, görüntülü aramalar sırasında en iyi şekilde görünmenizi sağladığını iddia ediyor. Anker’s B600 Video Bar, bir video konferans araç takımıdır. Monitörünüzün veya TV’nizin üzerine oturmak için tasarlanmıştır ve saniyede 30 kare yakalayabilen 2K sensöre sahiptir. Web kamerası ayrıca AI destekli bir yakınlaştırma özelliğine ve görüntü iyileştirmeye sahiptir. Mikrofon, gürültülü ortamların sessiz olmasını sağlamak için bir AI algoritması kullanır. AnkerWork B600’ün ABD’de Ocak ayının sonunda 219,99 $ fiyatla piyasaya sürülmesi planlanıyor. Yapay zekalı web kameraları ayrıca yüz tanıma yazılımını da destekler. Wolfe, “Kameralar kimin konuştuğunu takip ediyor ve otomatik olarak onlara odaklanıyor” dedi. “Bu, daha büyük (gürültülü) gruplar için harika olabilir, çünkü kullanıcılar kimin konuştuğunu sormak zorunda kalmayacak – kamera onlara gösterecek.”

Yakınında bir fincan kahve eşliğinde çok kişili bir görüntülü görüşmeyi gösteren, mutfak masasının üzerinde açık bir dizüstü bilgisayar.

AI web kameraları otomatik olarak ayarlanabilmeyi vaat ediyor. Ortam, kullanıcının bulunduğu standart bir web kamerasındaki görüntü kalitesini sınırlıyor. Ancak üreticiler, AI web kameralarının ayarlarını koşullara uyacak şekilde otomatik olarak ayarlamasını sağlayan bir yazılım geliştirdiklerini söylüyorlar, diye ekledi Wolfe. Gizlilik avukatı Steven G., “AI web kameraları, bir görüntüleme alanındaki insanları, hayvanları ve nesneleri daha etkili ve verimli bir şekilde tanımlayabilir ve ayırt edebilir, bir görüntüleme alanı içinde kabul edilebilir davranışları tanımlayan kurallar oluşturabilir ve bu kuralların nasıl uygulandığına ilişkin yanlış pozitifleri en aza indirebilir.” Stransky, Lifewire’a bir e-posta röportajında ​​​​söyledi. “Bu gelişmiş algılama yetenekleriyle, AI web kameraları daha iyi bir genel kullanıcı deneyimi yaratıyor.”

Kim izliyor?

Bir güvenlik ve gizlilik uyumu firması olan Schellman’da kıdemli bir çalışan olan David Moody, Lifewire’a bir e-posta röportajında, AI web kameralarındaki özelliklerin kulağa ne kadar harika gelse de, artan gizlilik risklerini de beraberinde getirdiğini söyledi. Akıllı web kameralarının yeni dalgası, hareketleri bağımsız olarak izleyebilir, harekete yanıt verebilir, etkinliklere odaklanabilir, şekilleri tanıyabilir ve tanımlayabilir ve görünür metinleri okuyabilir. Birden fazla AI web kamerası, bir binada veya sokaklarda birden fazla kişinin hareketlerini aynı anda takip etmek için bile kullanılabilir. Moody, “Bu faaliyetlerin hem genişliği hem de derinliği, geleneksel yasal ve düzenleyici mahremiyet tanımlarının çok ötesine geçiyor.” Dedi. “Bu tanımlar, toplumumuzda ve topluluklarımızda mahremiyeti neyin oluşturduğunu daha iyi yansıtmak için gelecekte bazı güncellemeler gerektirebilir.” Akıllı web kameraları, evden çalışan çalışanların davranışlarını uzaktan izlemek için bile kullanılabilir. Örneğin, Teleperformance’ın TP Observer adlı şirket içi web kamerası güvenlik sistemi, bir kullanıcının “masadan kayıp” olup olmadığını, “boşta kalan bir kullanıcıyı tespit etmek” ve “yetkisiz cep telefonu kullanımı” gibi işlemleri yapmak için yüz tanıma yazılımını kullanır. Stransky, normal web kameraları gibi, AI destekli bir web kamerasına kaydedilen yalnızca kullanıcı değil, dedi. “Hedeflenen bir kişinin etkinliklerini yakalamaya ek olarak, bir AI web kamerası her şeyi ve bir iş arkadaşı, aile üyesi veya yakında olan rastgele bir yabancı gibi yakındaki bir kişi tarafından söylenen veya yapılan her şeyi kaydetmek için kullanılabilir. ya da yanlışlıkla kameranın çerçevesine girer” dedi. “Bu üçüncü şahıslar, kayıt hakkında bilgi sahibi olamaz veya rıza gösteremez.” Stransky, AI web kameralarının büyük miktarda kişisel bilgiyi yakalayıp kaydedebildiğinden, AI web kamerası verilerini içeren bir güvenlik ihlalinin önemli kimlik hırsızlığı riskleri oluşturduğunu söyledi. Bir AI web kamerasından çalınan veriler, suçlulara kullanıcıların ve çevrelerinin fotoğraflarını ve hatta kullanıcı adlarını ve şifreleri girmek için kullanılan tuş vuruşları gibi bilgisayar etkinlikleriyle ilgili belirli ayrıntıları sağlayabilir. Stransky, “İnsanlar her gün AI web kameralarının önünde saatler harcıyor ve yaşamları benzersiz bir düzeyde kaydediliyor” dedi.