Skip to content

Web Sayfamın Adresi veya URL’si nedir

17 de Mayıs de 2021

Ücretsiz bir web barındırma sitesinde yeni bir web sayfası oluşturdunuz ve haklı olarak gurur duyuyorsunuz. Doğru yapmak için çok zaman ve çaba harcadınız ve harika görünüyor. Şimdi, arkadaşlarınıza ve arkadaşlarınıza web sayfanızın nerede olduğunu söylemek istiyorsunuz, böylece onlar da yaptığınız tüm işleri gelip görebilsinler.

Herkese URL Gönderelim Veya Göndermeyelim

Tek bir sorun var. Web sayfanızın web adresi olarak da bilinen URL’sini bilmiyorsunuz. Şu an ne yapıyorsun? Web adresinin ne olduğunu nasıl anlarsınız? Yapabileceğiniz ilk şey, barındırma sağlayıcınızın sağladığı dosya yöneticisine gitmektir. Bu, web sitenizi bulmak için ihtiyacınız olan şeyleri bulmanıza yardımcı olacaktır.

Web Adresinizin Dört Bileşeni (URL)

Web adresinizin 4 temel bölümü vardır. Bu 4 şeyi biliyorsanız, ana sayfanızın web adresini bulabilirsiniz.

 1. Alan Adı
  1. Bilmeniz gereken 4 şey arasında, web adresinizi almak için bulmanız gereken tek şey bu. Diğer 4’ü, bildiğinizi bilmeseniz bile zaten bileceksiniz.
  2. Alan adı genellikle web adresinin başlangıcıdır. Bazen, Freeservers’da olduğu gibi, bu web adresinin ikinci kısmıdır ve kullanıcı adı ilk kısmıdır. Bu, web adresinin size barındırma sağlayıcısı tarafından sağlanan kısmıdır. Genellikle içinde web barındırıcısının adını taşır.
  3. Örneğin:
   1. Ücretsiz sunucular
    1. Alan adı: www.freeservers.com
    2. Web sitenizin URL’si: http://username.freeservers.com
   2. Weebly
    1. Alan adı: weebly.com
    2. Web sitenizin URL’si: http://username.weebly.com
 2. Kullanıcı adınızı
  Barındırma hizmetinize kaydolduğunuzda, onlara bir kullanıcı adı ve şifre vermeniz gerekiyordu. Kaydolurken seçtiğiniz kullanıcı adı, web sitenizin kullanıcı adıdır. Bunu, etki alanıyla doğru kombinasyonda yazmanız yeterlidir ve web adresinizin temeline sahip olursunuz. SSS’de, barındırma hizmetinizin, web adresinizin etki alanının ne olduğunu öğrenirken aynı zamanda kullanıcı adınızın web adresinde nereye gittiğini sağladığını öğrenin.
 3. Klasörün Adı
  1. Sayfalarınızı, grafiklerinizi ve diğer dosyalarınızı saklamak için bir dizi klasör oluşturduysanız, klasörlerdeki web sayfalarına ulaşmak için klasörün adını web adresinize eklemeniz gerekecektir. Yeni klasörler oluşturmadığınız web sayfalarınız varsa, bu kısma ihtiyacınız yoktur. Web sayfalarınız sadece ana klasörde olacaktır.
  2. Çoğu zaman, web sitenizi düzenli tutmak istiyorsanız, dosyalarınızı takip etmek için klasörler ayarlamış olursunuz. Resimler için “grafikler” veya “resimler” gibi bir adınız olacak. Ardından tarihler, aile gibi belirli şeyler veya sitenizin hakkında olabilecek başka şeyler için klasörlere sahip olacaksınız.
 4. Dosyanın Adı
  1. Oluşturduğunuz her web sayfasının bir adı olacaktır. Web sayfanıza “ana sayfa” diyebilirsiniz, ardından dosya adı “homepage.htm” veya “homepage.html” gibi bir şey olur. İyi bir web siteniz varsa, muhtemelen hepsi farklı adlara sahip çok sayıda farklı dosyanız veya web sayfanız olacaktır. Bu, web adresinizin son kısmıdır.

Ne gibi görünüyor

Artık web adresinin farklı kısımlarını bildiğinize göre, sizinkini bulalım. Barındırma hizmetiniz için alan adının ne olduğunu buldunuz, kullanıcı adınızı, klasör adınızı ve dosya adınızı biliyorsunuz, bu yüzden hepsini bir araya getirelim. Web adresiniz şuna benzer: http://username.domain.com/foldername/filename.html
veya http://www.domain.com/username/foldername/filename.html Ana sayfanıza bağlanıyorsanız ve ana klasörde bulunuyorsa, web adresiniz şu şekilde görünecektir: http: //username.domain .com
veya http://www.domain.com/homepage.html Web adresinizi dolaşırken yeni sitenizi göstermenin keyfini çıkarın!

Biçim mla apa chicago Alıntıınız

Roeder, Linda. “Web Sayfamın Adresi veya URL’si Nedir?” ThoughtCo, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/webpages-address-or-url-2654252.
Roeder, Linda. (2021, 14 Mayıs). Web Sayfamın Adresi veya URL’si Nedir? Https://www.thoughtco.com/webpages-address-or-url-2654252 adresinden erişildi
Roeder, Linda. “Web Sayfamın Adresi veya URL’si Nedir?” ThoughtCo. https://www.thoughtco.com/webpages-address-or-url-2654252 (17 Mayıs 2021’de erişildi).