Skip to content

Web Sayfası Düzeni Terimleri: Kicker

6 de Haziran de 2021

Gazete düzeni, basılı ve web için sayfa düzeninde kullandığımız birçok terimden kaynaklanmaktadır. “Sürpriz” terimi, iki farklı sayfa düzeni öğesine atıfta bulunmak için kullanılan ikili bir kişiliğe sahip bir gazete terimidir – bazıları kasıtlı olarak, bazıları ise hatalı olarak.

Üst Çizgi olarak Kicker

Genellikle haber bültenlerinde ve dergilerde görülen, sayfa düzenindeki itici güç, çoğunlukla başlığın üzerinde bulunan kısa bir ifade olarak kabul edilir. Genellikle sadece bir veya iki kelime uzunluğundadır, belki biraz daha uzundur. Başlıktan daha küçük veya farklı bir türde ayarlanmış ve genellikle altı çizili olan kicker, normal bir sütunu tanımlamak için bir giriş veya bir tür bölüm başlığı işlevi görür. Bir kicker için diğer terimler üst çizgi, koşu bölümü başı ve kaştır. Kicker’lar kutulanmış, konuşma balonu veya yıldız patlaması gibi bir şekle yerleştirilmiş veya ters tipte veya renkte ayarlanmış olabilir. Kicker’lara küçük bir grafik simgesi, illüstrasyon veya fotoğraf eşlik edebilir.

Güverte olarak Kicker

Kicker aynı zamanda bir destenin yerine geçen bir terim olarak da kullanılır (akılcıların söylediği gibi), başlığın altında ve makaleden önce görünen bir veya iki cümlelik giriş. Başlıktan daha küçük bir yazı tipi boyutunda ayarlanmış olan deste, önceki makalenin bir özetidir ve okuyucuyu tüm makaleyi okumaya teşvik etmeye çalışır. Baskı tasarımının önemli bir yönü, okuyuculara nerede oldukları ve nereye gittikleri hakkında bir fikir veren görsel işaretler veya görsel ipuçları sağlamaktır. Yönlendirme, metin ve görüntüleri okunabilir, takip edilmesi kolay bloklara veya bilgi panellerine böler. Atanan rollerden herhangi birinde bir vurucu, okuyucunun tamamını okumaya başlamadan önce bir makaleyi değerlendirmesine yardımcı olan bir görsel işaret direğidir. Neyin geleceğine dair küçük bir ipucu verir veya okuyucuların okumak üzere olduğu makale türünü belirlemeye yardımcı olur.

mla apa chicago Alıntınızı Biçimlendirin

Ayı, Jacci Howard. “Web Sayfası Düzeni Şartları: Kicker.” ThoughtCo, 3 Haziran 2021, Thoughtco.com/what-is-an-article-kicker-1078095.
Ayı, Jacci Howard. (2021, 3 Haziran). Web Sayfası Düzeni Terimleri: Kicker. https://www.thinktco.com/what-is-an-article-kicker-1078095 adresinden alındı
Ayı, Jacci Howard. “Web Sayfası Düzeni Şartları: Kicker.” Düşünce Şirketi https://www.thinktco.com/what-is-an-article-kicker-1078095 (6 Haziran 2021’de erişildi).