Skip to content

Web Sitesi Bildirimi Spam’i Xbox Oyun Konsollarına Geliyor

29 de Ağustos de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Açılır web sitesi bildirimleri Xbox oyun konsollarında görünebilir.
  • Bildirimler, web sitesi tarafından tanımlanan simgeleri ve metni görüntüleyebilir.
  • Xbox sahipleri, Microsoft Edge’in ayarlarından bildirimleri devre dışı bırakabilir.

İstenmeyen posta bildirimleri bilgisayarlarda, tabletlerde, akıllı telefonlarda ve şimdi Microsoft’un Xbox konsollarında nadir değildir. “Bu açılır pencereler nasıl durdurulur?” başlıklı r/xboxone alt Reddit’ine yeni bir gönderi.

Xbox One’da bir spam bildiriminin ekran görüntüsünü içeriyordu. Poster yalnız değil. r/MicrosoftEdge’e yakın zamanda gönderilen bir başka gönderi, bir Xbox’ta görünen virüs koruma bildirimlerinden şikayet etti. r/Xbox’taki bir kullanıcı aynı sorunu bildirdi. Bildirimler, Xbox sahipleri için baş ağrısına neden olabilecek spam için yeni bir yoldur. “Siber suçlular her zaman oyun da dahil olmak üzere popüler eğlence kaynaklarından yararlanmaya çalışırlar.” Boris Larin, bir e-postada Kaspersky’de bir güvenlik araştırmacısı söyledi.

“Kullanıcılar, oyunlar söz konusu olduğunda, ister hileleri ve korsan sürümleri bulmak ister video oyunu/konsol anlık mesajlaşma aracılığıyla meşru görünümlü bir mesaj almak istiyor olsunlar, oltalama saldırılarına veya kötü amaçlı bağlantılara tıklamaya karşı oldukça hassastır.”

Bir Tarama Cihazınızda Bir Virüs Algıladı

Bildirim spam’ini Xbox Series X’imde çoğaltabildim. Minecraft dış görünümleri için yapılan bir arama, görünümler, ödüller karşılığında bildirimler için kaydolmamı veya bir virüsten koruma denetimi çalıştırmamı isteyen birkaç web sitesine yol açtı. Web sitesi tarafından tanımlanan simgeler ve metin içeren bildirimler, Edge uygulamasını kullanmadığım zamanlarda bile Xbox’ımda görünmeye başladı.

Xbox One'daki bir spam bildiriminin ekran görüntüsü.

Bildirimler ilk başta diğer Xbox uygulama bildirimleriyle aynı görünüyor, ancak Xbox bildirim bölmesini açtığınızda bunların Edge’den kaynaklandığı ortaya çıkıyor. Örneğin, aldığım bir bildirim, bir taramanın cihazımda bir virüs tespit ettiği konusunda uyardı.

Eylül güncellemesinden sonra kullanıcılar, Microsoft Edge’in yeni, Chromium tabanlı sürümünü Xbox oyun konsollarına dağıtan sorun hakkında paylaşımda bulunmaya başladı. Yeni Edge, yerini aldığı sürümden daha yetenekli. Nvidia GeForce Now gibi bulut akış hizmetlerine erişmek veya eski oyunların öykünülmüş sürümlerini yayınlamak için bile kullanılabilir.

Kötü Amaçlı Yazılım Sorun Değildir, Ancak Bildirimler Zararlı Olabilir

Bildirimler, şüphelenmeyen kullanıcıları bildirimin meşru bir kaynaktan geldiğine inandırabilir. Bildirimler ayrıca kullanıcı davranışını dürtmek için korkutma taktikleri kullanır. Örneğin, bir bildirim Xbox’a kötü amaçlı yazılım bulaştığını iddia edebilir.

Bir Edge bildirimi, bir Xbox oyun konsoluna kötü amaçlı yazılım bulaştırabilir mi? Şimdilik cevap kesin: hayır. Xbox One ve Xbox Series X/S oyun konsollarında, Xbox konsollarının Microsoft tarafından imzalanmamış kodları yürütmesini engelleyen bir ‘güvenlik kompleksi’ bulunur. Xbox ayrıca programları sanal alanda yalıtır, böylece Xbox işletim sistemine istenmeyen yollarla erişemezler.

Larin, “DRM’yi uygulamak ve korsanlığı önlemek için kullanılan güvenlik özellikleri sayesinde modern video oyun konsollarının ortalama bir PC’den daha iyi bir güvenliğe sahip olduğunu söylemek doğru olur” dedi. “Ne yazık ki, bu tür güvenlik özellikleri kimlik avı saldırılarına karşı koruma sağlamaz, bu nedenle kullanıcılar çok dikkatli olmalıdır.” Nereye gittiklerini görmek için Xbox’ımda görünen birkaç bildirimi takip ettim. Biri beni McAfee yazılımını satın almam için bir bağlı kuruluş bağlantısı aracılığıyla gönderdi. İkincisi bir veri koruma hizmeti satmak istedi.

Üçüncüsü, çeşitli anketleri doldurmamı ve ardından bir Amazon hediye kartı karşılığında e-posta adresimi vermemi istedi. Microsoft konu hakkında yorum yapmadı.

Xbox Kullanıcıları Dikkatli Olmalı

Bildirim spam’inin çözümü, Xbox sahiplerinin elindedir. Microsoft Edge web tarayıcısından kaçınmanız sorun değil, çünkü onaylanmalarının tek yolu bu. Ancak Edge kullananlar, görünen istemleri onaylamamaya dikkat etmelidir. Xbox sahipleri, bildirimleri Edge’deki onaylı web siteleri listesinden kaldırarak da durdurabilir. Microsoft, Edge’in Xbox’ta oluşturduğu her bildirimde Microsoft Edge bildirim kontrollerine erişim sağlayan bir menü seçeneği sunar.

Ancak bu, sorunu tamamen çözmez. Xbox, bir bildirimin kaynağını veya meşruiyetini anlayamayan çocuklar da dahil olmak üzere çok çeşitli kişiler tarafından kullanılır. Sonuç olarak, Xbox sahipleri Edge tarayıcısını kimin kullandığı konusunda dikkatli olmalı ve bildirimlere yüksek dozda şüphecilikle yaklaşmalıdır.