Skip to content

Web Sitesi Nasıl Bulunur?

2 de Haziran de 2021

Web web siteleriyle dolu, peki onları nasıl buluyorsunuz? Neyse ki, onlara ulaşmak için her bir web sitesi adresini bilmenize gerek yok. Sizin için web siteleri bulmak için özel olarak oluşturulmuş araçlar vardır.

Bir Arama Motoru kullanın

Arama motorları bunu çok kolaylaştırır. Aslında, çoğu web tarayıcısında (Chrome, Firefox, Edge vb.) yerleşik bir arama kutusu vardır, böylece söz konusu siteyi bulmak için tek yapmanız gereken web sitesi hakkında bilgi girmektir. Bunu denemek için tarayıcınızın üst kısmındaki gezinme çubuğunu ziyaret edin ve site hakkında bir şeyler girin. İşte yazarak Apple’ın web sitesini aradığımız bir örnek elma iphone:

Bu kutuya herhangi bir şey girebilirsiniz: eğer biliyorsanız web sitesi adı, siteyle ilgili bir şey veya içinde olduğunu bildiğiniz içerik. Bu yaklaşımlardan herhangi biri yardımcı olmalıdır. Diğer siteleri bulmak için arama motorunun web sitesini kullanmak da gerçekten çok kolay. Google gibi herhangi bir popüler arama motorunu açın ve aramanızı çalıştırmak için o sayfadaki metin kutusunu kullanın. Örneğin, DuckDuckGo’yu açar ve kutuya yazarsanız can simidi, sonuçlar arasında hayateli.com’u bulacaksınız ve web sitesini görüntülemek için bağlantıyı seçebilirsiniz.

DuckDuckGo Lifewire'ı arayın

Hatta bazı arama motorları benzer web sitelerini bulmak için tasarlanmıştır. Diyelim ki eBay’den gerçekten hoşlanıyorsunuz, bu nedenle web’deki diğer en iyi açık artırma sitelerinden bazılarını bulmak istiyorsunuz. Bunu yapmanın bir yolu, eBay’in sitesini SimilarSites gibi bir araca bağlamaktır. Bunu yapmak Amazon, Wish ve Etsy gibi sonuçlar verebilir.

Arama Motoru Seçenekleri

Arama motorları ilk bakışta son derece basit görünebilir, ancak çoğu aslında gerçekten gelişmiş aramalar yapabilir. İlk sorgunuz aradığınız siteyi bulmak için yeterli değilse, bazı gelişmiş arama seçeneklerini kullanmanız gerekebilir. Örneğin, yalnızca EDU, GOV veya başka bir üst düzey alan adı ile biten web sitelerini aramak isteyebilirsiniz. Bunu, Google gibi arama motorlarında site arama komutunu kullanarak yapabilirsiniz (örn. site:edu). Benzer şekilde, belirli bir web sayfası için herhangi bir web sitesini aramak için şöyle bir şey çalıştırabilirsiniz site:hayateli.com oyunlar, hangi arayacak hayateli.com hakkında herhangi bir şey için oyunlar. Yapmanızı önerdiğimiz başka bir şey, aramada tırnak işaretleri kullanmaktır. Bu, bir web sitesi hakkında başka ayrıntılar biliyorsanız ve bu kelimelerin arama motoru tarafından bir kelime öbeği olarak yorumlanmasını istiyorsanız, bir web sitesi bulmanıza yardımcı olabilir.

Bir Web Dizinine Göz Atın

Adını bilmediğiniz bir web sitesini bulmak için yardıma ihtiyacınız varsa veya herhangi bir konuda en iyi içeriği bulmaya çalışıyorsanız, bir web dizini deneyin. Bunlar, sizin için diğer web sitelerini listeleyen web siteleridir. Bir arama motoruna benzerler, ancak sonuçlar gerçek kişiler tarafından elle seçilir ve bir web sitesine göz atmanız için daha kolay bir yol sunabilir. Bir arama motoru yardımcı olmuyorsa, bir sonraki en iyi seçeneğiniz bir web dizinidir. Çoğu, herhangi bir konuya giren faydalı web sitelerini bulmanıza yardımcı olmak için kategori başlıklarına tıklamanıza izin verir.

Web dizini listesinin en iyisi

Örneğin, oyun siteleri, haber siteleri, yazılım siteleri veya matematik, bilgisayar sistemleri, fizik, arabalar, yemek vb. konuları kapsayan web siteleri arıyor olabilirsiniz.