Skip to content

Web Tarayıcısı Nedir?

4 de Nisan de 2021

Merriam-Webster sözlüğü bir web tarayıcısını “bir ağdaki sitelere veya bilgilere (World Wide Web gibi) erişmek için kullanılan bir bilgisayar programı” olarak tanımlar. Bu basit ama doğru bir tanımdır. Bir web tarayıcısı bir sunucuyla konuşur ve görmek istediğiniz sayfaları sorar.

Tarayıcı Bir Web Sayfasını Nasıl Alır?

Tarayıcı uygulaması, genellikle HTML (Köprü Metni Biçimlendirme Dili) ve diğer bilgisayar dillerinde yazılan kodu bir web sunucusundan alır (veya getirir). Daha sonra bu kodu yorumlar ve görüntülemeniz için bir web sayfası olarak görüntüler. Çoğu durumda, tarayıcıya hangi web sitesini veya belirli bir web sayfasını görmek istediğinizi söylemek için kullanıcı etkileşimi gerekir. Tarayıcı adres çubuğunu kullanmak bunu yapmanın bir yoludur.

URL’ler Önemlidir

Adres çubuğuna yazdığınız web adresi veya URL (Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyici), tarayıcıya bir sayfanın veya sayfaların nereden alınacağını söyler. Örneğin, URL’yi girdiğinizde https://www.hayateli.com adres çubuğuna, hayateli.com’un ana sayfasına yönlendirilirsiniz.

Tarayıcı, bu belirli URL’ye iki ana bölümde bakar. Birincisi, http: // kısmı olan protokoldür. Hiper Metin Aktarım Protokolü anlamına gelen HTTP, internette, çoğu web sayfasında ve ilgili bileşenlerinde dosya istemek ve iletmek için kullanılan standart protokoldür. Tarayıcı, protokolün HTTP olduğunu bildiğinden, eğik çizgilerin sağında bulunan her şeyi nasıl yorumlayacağını bilir. Tarayıcı www.hayateli.com’a (etki alanı adı) bakar, bu da tarayıcıya sayfayı alması için gereken web sunucusunun konumunu söyler. Çoğu tarayıcı, bir web sayfasına erişirken artık protokolün belirtilmesini gerektirmez. Bu, girmek anlamına gelir www.hayateli.com veya hayateli.com adres çubuğunda genellikle yeterlidir. Sonunda genellikle ek parametreler göreceksiniz. Bu parametreler, tipik olarak bir web sitesindeki belirli sayfalar olan konumu daha da belirler, örneğin, https://www.hayateli.com/about-us. Sonra herhangi bir şey / (eğik çizgi), hayateli.com’daki ek bir web sayfasıdır.

Google Chrome'da bir web sitesi içindeki bir web sayfası

Tarayıcı bu web sunucusuna ulaştığında, görüntülemeniz için ana pencerede sayfayı alır, yorumlar ve işler. Süreç perde arkasında, genellikle birkaç saniye içinde gerçekleşir.

Popüler Web Tarayıcıları

Web tarayıcıları, her biri kendi nüanslarına sahip birçok farklı türde gelir. En iyi bilinenleri ücretsizdir ve her birinin gizlilik, güvenlik, arayüz, kısayollar ve diğer değişkenleri yöneten seçenekleri vardır. Bir kişinin herhangi bir tarayıcıyı kullanmasının ana nedeni aynıdır: bu makaleyi gördüğünüz gibi internetteki web sayfalarını görüntülemek. Bunlar en popüler web tarayıcılarıdır:

  • Google Chrome
  • Mozilla Firefox
  • Microsoft Edge
  • Safari
  • Opera

Bununla birlikte, diğerleri de var. Büyük oyunculara ek olarak, göz atma tarzınıza uygun olup olmadığını görmek için şunları deneyin:

  • Maxthon
  • Vivaldi
  • Cesur

Microsoft Internet Explorer, bir kez tarayıcılara girildiğinde kullanımdan kaldırıldı, ancak geliştiriciler hala Windows 10 ile birlikte gelen Internet Explorer 11’i sürdürüyorlar.